Bankroto byla užsienyje: ką reikia žinoti apie prievoles kreditoriams Lietuvoje?

Asociatyvi / DELFI nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Į „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi skaitytoja, kuri siekė išsiaiškinti, ar kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje inicijuotos fizinio asmens bankroto bylos turi teisinių padarinių prieš kreditorius Lietuvos Respublikoje.

„Jungtinėje Karalystėje buvo išnagrinėta mano, kaip fizinio asmens, bankroto byla. Ar tai, kad aš informavau antstolę apie užsienio valstybėje prasidėjusį savo bankroto procesą, laikytina, kad tinkamai informavau išieškotoją apie prasidėjusį bankroto procesą, todėl mano prievolė kreditoriui (išieškotojui) pasibaigė?“ – plačiau klausimą pateikė skaitytoja.

Situaciją komentuoja advokatė Raimonda Lazauskienė:

Asmens informavimas apie jo teisėms ir pareigoms teisinių padarinių turėsiantį teismo procesą yra vienas iš teisės į tinkamą procesą pagrindų. Todėl visuotinai pripažįstama, kad teisė į tinkamą procesą reikalauja informuoti asmenį ir tai atlikti tinkamai – tinkamu būdu ir laiku, užtikrinant realų asmens žinojimą apie inicijuotą teismo procesą ir efektyvią galimybę imtis priemonių savo teisėms ir įstatymų saugomiems interesams apginti.

Bet kuris užsienio kreditorius gali bet kokia ryšio priemone, pripažįstama pagal valstybės, kurioje iškelta byla, teisę, pateikti reikalavimus nemokumo byloje. Užsienio kreditorius – kreditorius, įskaitant valstybių narių mokesčių ir socialinio draudimo institucijas, kurio įprastinė gyvenamoji vieta, nuolatinė gyvenamoji vieta ar registruota buveinė yra ne bylos iškėlimo valstybėje narėje.

R. Lazauskienė / „Advocatera“ nuotr.

Tam, kad užsienio kreditorius galėtų įgyvendinti savo teisę pateikti savo reikalavimus, skolininko pareiga yra informuoti užsienio kreditorius pagal atitinkamą šios pareigos įgyvendinimo procedūra. Iškėlus nemokumo bylą valstybėje narėje, jurisdikciją turintis tos valstybės teismas arba to teismo paskirtas nemokumo specialistas nedelsdamas informuoja žinomus užsienio kreditorius.

Valstybės, kurioje iškelta byla, teisė nustato tos bylos iškėlimo sąlygas, jos eigą ir užbaigimą, taip pat taisykles, reglamentuojančias reikalavimų pateikimą, patikrinimą ir pripažinimą. Šios taisyklės apima kreditorių reikalavimų pareiškimo procedūrą, įskaitant pareiškimo terminus, tvirtinimo, apskundimo procedūras, reikalavimų tikslinimą ir pan.

Pagal Didžiosios Britanijos teisę reikalaujama pateikti pranešimus kreditoriams, tai tokia pačia tvarka turi būti pranešama ir užsienio kreditoriams. Tokie pranešimai užsienio kreditoriams pateikiami individualiai, išskyrus atvejus, kai teismas laiko, jog esant tam tikroms aplinkybėms kita pranešimo forma būtų daug tinkamesnė.

Arba jei Didžiosios Britanijos kreditoriams pranešama skelbimu, tai pranešimas žinomiems užsienio kreditoriams taip pat gali būti paskelbiamas užsienio laikraštyje, kurį Britanijos nemokumo tarnyba laiko tinkamiausiu, galinčiu užtikrinti, kad pranešimo turinys taps žinomas užsienio kreditoriams.

Skaitytojos situacijoje aplinkybės dėl kreditoriaus informavimo apie prasidėjusį fizinio asmens bankroto procesą vertintinos tiek, kiek jų pagrindu būtų galima spręsti, ar kreditorius ir jo reikalavimas buvo įtrauktas į Jungtinėje Karalystėje pasibaigusį skaitytojos bankroto procesą.

Kaip minėta, į bankroto procesą įtrauktų ir nepatenkintų kreditorių reikalavimų nurašymas, pasibaigus fizinio asmens bankroto procesui, yra teisinė pasekmė, sudaranti savarankišką bankrutavusio fizinio asmens ir jo kreditoriaus prievolės pasibaigimo pagrindą.

Todėl tik pripažinus, kad kreditoriaus reikalavimas buvo įtrauktas į fizinio asmens bankroto procesą, patvirtinant jo reikalavimą, būtų galima daryti išvadą dėl skaitytojos prievolės kreditoriui pasibaigimo.

Klausimus, į kuriuos pageidaujate advokatės atsakymų, galima siųsti el. paštu kaunas@kasvyksta.lt. Daugiau naudingos informacijos galite rasti ir advokatų kontoros „Advocatera“ interneto svetainėje.

0 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Pateikta išvada dėl praėjusią savaitę užfiksuotos padidėjusios radiacijos

Masinių reidų metu Kaune patikrinta 600 vairuotojų

Islandijos plente - netikėta kauniečių padėka Š. Jasikevičiui

Atnaujintas sąrašas šalių, iš kurių draudžiama atvykti ir atvykus privaloma izoliuotis

Kauno „Akropolyje“ – akį traukianti R. Kalinkino instaliacija

Situacija Šančiuose kartojasi: galimai užterštos nuotekos vėl teka į Nemuną

Tragiški įvykiai Lampėdžio ežere nesibaigia: tokios kruvinos vasaros dar nebuvo

Policija ieško „drąsuolio“: trenkė apsaugos darbuotojui, pasiuntė velniop ir pabėgo

Vyriausybė leido atvykti per 40 užsieniečių, kurie atliks būtinus darbus

Užfiksuotas Denge karštligės atvejis Kaune: patarimai keliaujantiems po egzotines šalis