Karantinas gerokai patuštino 600 mln. eurų „Sodros“ rezervą – Kas vyksta Kaune

Karantinas gerokai patuštino 600 mln. eurų „Sodros“ rezervą

BNS 2020/06/25 11:16
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Karantino metu dėl sumažėjusių įplaukų ir padidėjusių išlaidų „Sodrai“ pradėjus naudoti sukauptą maždaug 600 mln. eurų rezervą, fondo vadovė sako, kad jo ne tik nepritrūks, bet liks dar 100 mln. eurų.

„Karantinas truko tris mėnesius, dar du mėnesius lauksime ir yra galimybė paveiktiems verslams nemokėti arba atidėti socialinio draudimo įmokas. Ligos išmokas, kurios susijusios su pandemine situacija, kompensuos Vyriausybė iš valstybės biudžeto“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė Julita Varanauskienė.

„Visa tai susumavus, skaičiuojame, kad metų pabaigai „Sodros“ rezervo ne tik kad nepritrūks, bet liks dar 100 mln. eurų“, – pridūrė ji.

Anot J. Varanauskienės, bendras darbo užmokestis, nuo kurio skaičiuojamos „Sodros“ įmokos, šiemet bus 0,8 proc. mažesnis nei pernai, nedarbo lygis sieks apie 9,5 proc.

„Pagal gegužės mėnesį surinktas įmokas darbo užmokesčio fondas buvo beveik analogiškas 2019-ųjų gegužės mėnesio darbo užmokesčio fondui. Tuo tarpu pirmus du mėnesius (kovą ir balandį – BNS) stebėjome skirtumą apie 10 proc., šiemet jis buvo didesnis“, – sakė „Sodros“ vadovė.

„Sodros“ vadovė sako, kad dabar „Sodros“ biudžeto prognozės yra kiek optimistiškesnė nei karantino pradžioje.

„Dar dėmesį reikėtų atkreipti į tai, kad į darbo užmokesčio fondą įskaitomos ir ligos išmokos, nes tai yra draudžiamosios pajamos, ir subsidijos už prastovas. Viena vertus, darbdaviai šitų pinigų nemoka, bet darbo užmokesčio fonde jis yra“, – sakė J. Varanauskienė.

„Tai yra tos priežastys, kurios leidžia palaikyti ir pajamų lygį ir, taip pat galima sakyti, vidaus vartojimą, ir dėl to mes savo biudžeto prognozes skaičiuojame pagal optimistiškesnius scenarijus, negu tai darėme prieš mėnesį ar pusantro“, – pridūrė ji.

J. Varanauskienė pabrėžė, kad pastaruoju metu kiek gerėja ir įplaukų situacija. Anot jos, kovą „Sodra“ surinko 62 mln. eurų mažiau nei planuota, balandį – 50 mln. eurų mažiau, o gegužę skirtumas neturėtų viršyti 40 mln. eurų.

Kaip teigia „Sodra“, karantinas turės didelės įtakos jos biudžetui. Vien per tris jo mėnesius ligos išmokų skirta daugiau nei 200 mln. eurų, o per visus 2019 metus – 311 mln. eurų. Augs ir išlaidos nedarbo išmokoms.

2018-2019 metais sukauptame „Sodros“ rezerve iki krizės buvo apie 600 mln. eurų, Vyriausybės leidimą jas naudoti ji gavo gegužės pabaigoje.

Seimo patvirtintos „Sodros“ šių metų biudžeto pajamos yra 4,894 mlrd. eurų, o išlaidos – beveik 4,55 mlrd. eurų.

Karantinas labiausiai paveikė vyresnius darbuotojus

Kovo-gegužės mėnesiais, nepaisant sezoniškumo, buvo atleista 26 tūkst. daugiau darbuotojų nei priimta. Pernai tuo pačiu metu buvo atvirkštinė tendencija – 20 tūkst. daugiau žmonių priimta negu atleista.

„Sodras“ pranešė, kad dėl karantinas labiausiai paveikė vyresnius (56-65 metų) darbuotojus – jų karantino metu atleista 8,3 tūkst. daugiau nei priimta, tuo metu 31–40 metų amžiaus žmonių atleista 3,5 tūkst. daugiau nei priimta.

Anot „Sodros“, pastaruosius darbuotojus galėjo apsaugoti ir ligos išmokos – 60 proc. iš 80 tūkst. gyventojų, gavusių ligos išmokas už vaikų priežiūrą, kai dėl karantino buvo uždarytos ugdymo įstaigos, buvo 30-39 metų amžiaus.

„Sodra“ taip pat skelbia, kad priėmimo ir atleidimo tendencijos gegužę gerėjo – balansas išliko neigiamas (atleista beveik 1,4 tūkst. daugiau), tačiau daug geresnis nei balandį, kai atleista daugiau nei 14,1 tūkst. daugiau nei priimta.

Be to, praėjusį mėnesį stabilizavosi gyventojų, gavusių nedarbingumą dėl kitų ligų, skaičius, ir nuo 58 tūkst. iki 46 tūkst. sumažėjo tėvų, gaunančių ligos išmokas už vaiko priežiūrą.

Gegužę daugiau darbuotojų buvo priimta nei atleista ūkinių prekių prekyboje, statybose, maitinimo sektoriuje. Pokyčius ypač pajuto statybų darbininkai, padavėjai, kiemsargiai, skelbia „Sodra“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA