Priimta pataisa skatins nuteistuosius dirbti: suteiks daugiau lengvatų įkalinimo įstaigoje | Kas vyksta Kaune

Priimta pataisa skatins nuteistuosius dirbti: suteiks daugiau lengvatų įkalinimo įstaigoje

BNS 2020/06/07 14:39
Asociatyvi / A. Repšio nuotr.

Seimas šią savaitę priėmė Teisingumo ministerijos inicijuotas pataisas, kurios nuteistuosius skatintų dirbti.

Dirbantys nuteistieji galės būti perkeliami į lengvo režimo grupę ir turės lengvatų: daugiau pasimatymų su artimaisiais, skambučių, galės už didesnę sumą apsipirkti įkalinimo įstaigos parduotuvėje, gaus pašalpas.

Atsisakę pasiūlyto darbo nuteistieji būtų grąžinami į paprastą grupę ir praras lengvatas, skelbia Teisingumo ministerija.

„Nauja nuteistųjų resocializacijos sistema, sukurta pagal geriausią užsienio valstybių praktiką, skatins įkalinimo įstaigose kalinčius nuteistuosius dirbti, įgyti profesiją, išėjus į laisvę padės geriau adaptuotis visuomenėje“, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Šiuo metu nuteistieji, kurie savo asmeninėse sąskaitose neturi lėšų, kas mėnesį gauna pinigines pašalpas. Pataisose numatyta, kad tokias išmokas gaus tik tie, kurie įkalinimo įstaigoje dirbo numatytą valandų skaičių. Atsisakiusieji dirbti negaus lengvatų – nebus išleidžiami už įkalinimo įstaigos ribų, gaus mažiau pasimatymų su artimaisiais, negalės apsipirkti pataisos namuose esančioje parduotuvėje ir kt.

Gerai besielgiantys nuteistieji turės galimybę lengviau įsidarbinti už įkalinimo įstaigos ribų, visi bus drausti socialiniu draudimu. Anot ministerijos pranešimo, jie galės užsidirbti lėšų pragyvenimui laisvėje, greičiau atlyginti padarytą žalą nukentėjusiesiems ir prisidėti prie valstybės išlaidų jų išlaikymui pataisos įstaigose.

Anot E. Jankevičiaus, pakeitimai sudarys sąlygas kurti dviejų pakopų – lengvo ir griežto režimų sistemą, motyvuojančią nuteistuosius dirbti, dalyvauti socialinėse programose, keisti gyvenimo būdą.

Lengvo režimo grupėje esantys nuteistieji įgis daugiau lengvatų, galės palaikyti glaudesnius ryšius su artimaisiais, pagerinti savo buitį. Pavyzdžiui, turės teisę dažniau pasimatyti su artimaisiais, neribotai jiems skambinti, apsipirkti įkalinimo įstaigos parduotuvėje už didesnę sumą.

„Bus kuriama labai aiški ir tik nuo paties nuteistojo asmeninių pastangų priklausanti jo teisinės padėties švelninimo sistema, – pažymi ministras E. Jankevičius. – Žmogus daugiau lengvatų įgis tik tada, kai akivaizdžiai mažės nusikalstamo elgesio rizika, neturės nuobaudų, dirbs pasiūlytą darbą“.

Anot ministro, tokia praktika, kai gerai besielgiantys ir resocializacijos programose dalyvaujantys nuteistieji gauna lengvatų, pasiteisino užsienio valstybėse, nes atlikę bausmę jie retai vėl nusikalsta. Lietuva pagal šį rodiklį yra pirmoje vietoje tarp Europos Sąjungos šalių – 62 proc. į laisvę išėjusiųjų vėl padaro nusikaltimus ir grįžta į pataisos įstaigas.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA