Kauno klinikose pirmą kartą Lietuvoje atlikta minimaliai invazinė perkateterinė dviejų mirtinų ligų gydymui skirta procedūra. Vienos operacijos metu pacientui atliktas aortos vožtuvo implantavimas ir pilvinės aortos aneurizmos stentavimas.
Kaip nurodoma Kauno klinikų pranešime, operacija atlikta 71-erių metų pacientui, sergančiam didelės rizikos hipertenzine širdies ir inkstų liga bei II tipo cukriniu diabetu. „Dar gegužės viduryje į gydytojus kreipiausi dėl oro stokos, negalėjau pakelti net ir mažiausio fizinio krūvio“, – prisimena Kauno klinikų pacientas, kuriam prieš savaitę atlikta sudėtinga operacija.
Pasak Kardiologijos klinikos Intervencinės kardiologijos skyriaus vadovo prof. Ramūno Uniko, atlikus tyrimus pacientui nustatyta didelė aortos angos stenozė bei maišinė pilvinės aortos aneurizma. Aortinė stenozė – gyvybei grėsminga būklė, todėl šiems pacientams pagalba turi būti teikiama nedelsiant. Šiam tikslui jėgas suvienijo daugiadalykė komanda: kardiologai, intervenciniai kardiologai bei angiochirurgai.
„Įvertinus didelę operacijos riziką, gretutines ligas ir paciento amžių, kartu su gydytojais kraujagyslių chirurgais nusprendėme visas procedūras atlikti vienos operacijos metu, – pasakoja profesorius. – Pirmiausiai per minimalius vieno centimetro dydžio pjūvius kirkšnyse atlikome perkateterinį aortos vožtuvo implantavimą, o kraujagyslių chirurgai tos pačios narkozės metu atliko aortos aneurizmos stentavimą. Tokias operacijas atliekame Kauno klinikų hibridinėje operacinėje, kurioje yra visos reikiamos technologijos, užtikrinančios operacijos sėkmę ir paciento saugumą.“
Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vadovas doc. Linas Velička teigia, kad atliekant aortos vožtuvo implantavimą, simptomų neturinti aneurizma gali bet kuriuo metu plyšti, o atitrūkę trombai gali užkimšti pilvo organų, kojų arterijas ir sukelti paciento pooperacinę mirtį.
„Operacija truko daugiau nei dvi valandas, per kurias, atliekant dvi gyvybę gelbėjančias procedūras, išvengėme dviejų narkozių vyresnio amžiaus pacientui, taip pat nereikėjo antrą kartą pradurti šlaunų arterijų, o pacientas išvengė nerimastingo kitos operacijos laukimo. Jau kitą dieną po operacijos vyras galėjo laisvai judėti ir pasirūpinti savimi“, – sėkminga operacija ir sveikstančiu pacientu džiaugiasi doc. L. Velička.
Pasak gydytojo kraujagyslių chirurgo, pilvinės aortos aneurizmos gydomos, kai aortos išsiplėtimas – didesnis nei penki centimetrai, nes negydoma liga progresuoja ir aneurizma plyšta.
„Plyšus aortai, apie 50 proc. žmonių ligoninės taip ir nepasiekia, o tų, kuriuos spėjama išoperuoti, išgyvenamumas siekia nuo 40 iki 50 proc. – pasakoja doc. L. Velička. – Pilvinės aortos aneurizma yra gydoma dviem būdais: chirurgine aneurizmos šalinimo operacija arba endovaskuline aortos stentavimo operacija. Pastaroji operacija atliekama tokiems pacientams kaip šis – kurie turi gretutines ligas ir dėl amžiaus atvira chirurginė operacija būtų per daug rizikinga.“
Aortos stenozė – tai dažniausia įgyta širdies yda Europoje, ji ypač dažnai nustatoma gretutinėmis ligomis sergantiems vyresnio amžiaus žmonėms. Ligai pažengus, metinis išgyvenamumas siekia vos 50 proc. Kauno klinikose kasmet atliekama apie 30 aortos stentavimo operacijų.
2019 metais Kauno klinikose atlikta 100-oji transkateterinio aortos vožtuvo implantavimo operacija.
Trijuose Vokietijos širdies centruose per 2009-2019 metus atlikta 4410 aortos vožtuvų implantacijų, iš jų 15 – aortos aneurizmos stentavimai ir tik trims pacientams ši procedūra atlikta kartu su aortos vožtuvo implantacija.