Pataria advokatė: kaip elgtis, jei mokykloje susižalojo jūsų vaikas – Kas vyksta Kaune

Pataria advokatė: kaip elgtis, jei mokykloje susižalojo jūsų vaikas

Asociatyvi / Kaunas.lt nuotr.

Portalas „Kas vyksta Kaune“ sulaukė laiško, kuriame moteris pasakoja, kad jos vaikas susižeidė mokykloje. Skaitytoja teiraujasi, ar už tai turi atsakyti mokykla?

Situaciją komentuoja advokatė Raimonda Lazauskienė:

Ugdymo įstaigose sužalojimų atvejų būna įvairių, todėl bendrai aptarsiu dažniausiai pasitaikančius.

Vienas dažniausių atvejų, dėl ko susižaloja vaikai – kai vaikas paslysta ir nukrenta ant slidžių grindų, dėl netvarkingo sporto inventoriaus, prisiveria pirštus ir pan. Dėl šių nelaimių ugdymo įstaigai kyla civilinė atsakomybė, o materialinę žalą atlygina arba šios įstaigos civilinis draudimas, arba kreipiamasi į teismą dėl priteisimo.

Tuo metu kai vaikas yra mokykloje, kaltė dėl vaiko patirtų susižalojimų, dėl netinkamos vaiką prižiūrinčios institucijos priežiūros tenka būtent šiai įstaigai.

R. Lazauskienė / „Advocatera“ nuotr.

Jeigu mokykloje vaikas nukrito ir patyrė rimtus sužalojimus, kurių metu jam nustatytas rankos kaulo lūžis ar pan., priežiūros įstaigos kaltė sietina ne su tyčiniais veiksmais, siekiant pakenkti vaiko sveikatai, o su nevykdymu bendrojo pobūdžio pareigos elgtis rūpestingai ir atidžiai. Tokiu atveju vaiko tėvai gali kreiptis į teismą atsakovu patraukiant šią priežiūros įstaigą ir reikalauti turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo.

Tinkamas ugdymo įstaigos pareigų vykdymas negali būti užtikrintas neprisiimant atitinkamos atsakomybės už jų nevykdymą ar netinkamą vykdymą. Tai lemia, kad priežiūros institucijos prisiima ir atsakomybę už savo pareigų netinkamą vykdymą, kuri gali kilti dėl to, kad jos priežiūroje esantis vaikas padaro žalos kitam vaikui.

Tuo atveju, kai ugdymo įstaigos priežiūros metu vieną vaiką sužeidžia kitas, civilinė atsakomybė taip pat kils ugdymo įstaigai, o su tuo – pareiga atlyginti žalą nukentėjusiajam.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra išaiškinęs, kad „mokykla priežiūrą vykdo tol, kol vaikas yra ar turi būti jos žinioje“. Priežiūra turi būti užtikrinama užsiėmimų, pamokų, mokyklos renginių, pertraukų tarp jų metu, nepriklausomai nuo šių užsiėmimų, pamokų ar mokyklos renginių laiko bei vietos.

Tad net ir mokyklos išvykos metu, už vaikus yra atsakinga pati ugdymo įstaiga, todėl vaikams patyrus sužalojimų civilinė atsakomybė mokyklai kils taip pat.

Dažniausiai mokyklos iš anksto pasirūpina civiliniu draudimu siekiant apsisaugoti nuo galimų nelaimių, todėl vaikui patyrus rimtų sužalojimų civilinis draudimas nukentėjusiųjų šeimoms atlygina žalą.

Tačiau pasitaiko atvejų, kai ugdymo įstaiga yra neapsidraudusi arba civilinis draudimas atsisako išmokėti išmoką – tokiu atveju, jei vaiko patirti sužalojimai yra rimti, visada yra galimybė kreiptis į teismą ir prisiteisti turtinę bei neturtinę žalą.

Klausimus, į kuriuos pageidaujate advokatės atsakymų, galima siųsti el. paštu kaunas@kasvyksta.lt. Daugiau naudingos informacijos galite rasti ir advokatų kontoros „Advocatera“ interneto svetainėje.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT