Kauno miesto gimtadienis: kurios datos yra svarbiausios kauniečiams? – Kas vyksta Kaune

Kauno miesto gimtadienis: kurios datos yra svarbiausios kauniečiams?

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Šiemet Kauno miesto gimtadienis bus švenčiamas kitaip. Dėl įvesto karantino nevyks miestiečiams įprasti masiniai renginiai, kurie ankstesniais metais trukdavo net kelias dienas. Tikrąją miesto dieną – gegužės 20-ąją – virš Kauno Pelėdų kalne suplevėsavo didžiulė miesto vėliava, o miesto gyventojai šiemet kviečiami švęsti miesto gimtadienį savo kiemuose gegužės 23-ąją, šeštadienį. Portalas „Kas vyksta Kaune“ tą dieną surengs specialias tiesiogines transliacijas, todėl gimtadienio šventimą galima bus stebėti visą dieną gyvai.

Pirmoji legenda apie Kauną – 1030 metais

Miestas – tai ne žmogus, todėl suprasti, kada jis iš tiesų gimė, nėra paprasta.

Pirmoji romantiška legenda apie dabartinio Kauno teritorijoje apsigyvenusius žmones siekia 1030-uosius metus. Kronikose rašoma apie dviejų upių Nemuno ir Neries santakoje gyvenusį kunigaikščio Palemono sūnų Kuną. Yra istorikų, kurie ir Kauno pavadinimą kildina būtent iš šio vardo. Atsižvelgiant į šį istorinį faktą, tarpukariu (1930 m.) Kaune buvo iškilmingai švenčiama net 900 metų Kauno atsiradimo istorinė užuomina.

Įprastai istorikai miestų ar valstybių datas skaičiuoja nuo pirmojo rašytinio paminėjimo. Toks paminėjimas kryžiuočių ordino metraščiuose užfiksuotas 1361 metais. Rašoma, kad išsiųsti žvalgai apžiūrėti Kauno pilies sienų storumą, nes kitąmet planuojama tą pilį pulti.

Kaunas tampa miestu – 1408 metais

Kauno miesto įkūrimo data – galiausiai Kaunas iš žmonių gyvenvietės oficialiai tapo miestu. 1408 m. LDK kunigaikštis Vytautas Didysis suteikė Kaunui Magdeburgo miesto teises, kas reiškė, kad miestas tapo savarankišku ekonominiu vienetu, su savo savivalda, teismų sistema, galimybe nustatyti prekybos sąlygas. Tai Kaunui tuo metu buvo itin svarbu, nes dėl strategiškai patogios vietos upėmis pro Kauną plaukdavo daugybė pirklių.

Įdomi detalė, kad šią miesto privilegiją LDK valdovas patvirtino Birštone, kur menama buvus jo medžioklės dvarą ir valdas, nes Nemuno kilpose gyveno daugybė žvėrių, kuriuos buvo patogu sumedžioti. Legendos mena, kad dauguma medžioklės trofėjų buvo jau išnykusi rūšis – taurai ir. Būtent dėl šios priežasties po sėkmingos medžioklės pasirašęs privilegiją Vytautas Didysis Kaunui suteikė tauro simbolį, kuris iki šiol puošia miesto vėliavą.

Papildomos privilegijos po gaisro – 1463 metais

Ilgai svarstyta, kurią dieną pasirinkti miesto įkūrimo datos minėjimui, nes metraščiuose buvo įrašyta, kad Magdeburgo teisės Kaunui suteiktos Valentino dieną. Po ilgų istorikų ir politikų diskusijų sutarta šios šventės dienai pasirinkti gegužės 20-ąją, kuomet Kaunui suteiktos naujos privilegijos.

Po didžiulio Kauną nusiaubusio gaisro 1463 metų gegužės 20 d. valdovas Kazimieras Jogailaitis ne tik atleido miestą nuo mokesčių, bet ir išplėtė jo teritoriją bei suteikė kitų lengvatų, kad miestas greičiau atsigautų ir jo žmonės turtėtų.

Pasak istorinių šaltinių, Kauno miesto diena ir tarpukariu buvo švenčiama apie gegužės vidurį, kuomet minėta Lietuvos kariuomenės diena, visuomenės ir šeimos dienos. Gegužės vidurys – savaitė iki Sekminių buvo pasirinkta ir pirmojo Steigiamojo Seimo posėdžio dienai. Šiemet gegužės 15-ąją minėjome šio įvykio šimtmetį.

Plačiau apie tai – tiesioginėje „Kas vyksta Kaune“ transliacijoje, kurios metu kauniečius pasveikino Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Transliacijos įrašą galite peržiūrėti čia.

Kauno miesto diena kitaip

Dėl karantino ribojimų šiemet miesto diena bus švenčiama kitaip – tik vieną dieną – gegužės 23-iąją. Data pasirinkta apjungus dvi šventes į vieną – miesto gimtadienį ir Kaimynų dieną, kuri tradiciškai Europoje švenčiama gegužės 29-ąją.

Ateinantį šeštadienį speciali miesto programa atkeliaus tiesiai į kauniečių kiemus, aktyvios miesto bendruomenės jau iš anksto pradėjo ruoštis šio savaitgalio šventimui. Miesto gimtadienis bus švenčiamas ir Laisvės alėjoje bei Senamiestyje, kur šventinė nuotaika bus kuriama lauko kavinių terasose, planuojama, kad per visą Laisvės alėją ir Vilniaus gatvę nusidrieks ištisinė lauko staliukų grandinė.

Plačiau apie miesto gimtadienio šventę skaitykite čia.

Taip pat galite spręsti testą apie Kauną testas.kaunas.lt ir laimėti Kauno miesto savivaldybės paruoštų dovanų. Daugiau apie sąlygas skaitykite čia.

Portalas „Kas vyksta Kaune“ kviečia visą dieną stebėti Kauno miesto gimtadienio šventimą gyvai mūsų „Facebook“ bendruomenės puslapyje ir tiesiogiai portale.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA