Medikai primena: yra ir kitų mirtį sėjančių ligų

Asociatyvi / V. Balkūno nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Kauno departamento specialistai drauge su Pasauline sveikatos organizacija (PSO) balandžio 25-ąją mini Pasaulinę maliarijos dieną ir pasitinką ją šūkiu „Maliarijos įveikimas prasideda nuo manęs“ (Zero malaria starts with me). Šią dieną gyventojai, bendruomenės, organizacijos raginami prisiminti maliarijos naštą pasauliui bei prisidėti prie jos prevencijos, mažinimo ir likvidavimo.

Kaip skelbiama NVSC pranešime, nepaisant besitęsiančios COVID-19 infekcijos pandemijos, svarbu nepamiršti ir kitų mirtį sėjančių ligų, kurių viena – maliarija.

PSO duomenimis, 2018 m. 89 šalyse buvo registruoti 228 mln. maliarijos atvejai, iš kurių panašiai kaip ir per paskutinius ketverius metus 405 tūkst. baigėsi mirtimi. 93 proc. visų susirgimų ir 94 proc. mirčių nustatyti Afrikos regione. Daugiau nei pusė jų registruota 6 šalyse: Nigerijoje, Kongo Demokratinėje Respublika, Ugandoje, Dramblio Kaulo Kranto respublikoje, Mozambike ir Nigerijoje.

Lietuvoje 2015-2019 m. laikotarpiu maliarija sirgo 30 asmenų, iš kurių trys žmonės mirė. Dauguma susirgusiųjų maliarija viešėjo Afrikos žemyno šalyse, darbo ar pažintiniais tikslais. Užsikrėtimo priežastis – nereguliariai ar visai nenaudojami vaistai nuo maliarijos prieš kelionę, kelionės metu bei nepakankama individuali apsauga nuo uodų.

Maliarija – tai parazitinė kraujo liga, perduodama įkandus Anopheles genties uodo patelei bei pasireiškianti reguliariai pasikartojančiais karščiavimo priepuoliais.

Pasibaigus COVID-19 infekcijos pandemijai ir gyventojams grįžusiems į įprastą gyvenimo ritmą, planuojant keliones į svečias šalis, NVSC Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Rima Gabrielaitė primena, kad:

– ruošiantis keliauti į egzotines šalis ir norint išvengti užsikrėtimo maliarija reikėtų pasidomėti, ar šalis nėra endeminė maliarijos atžvilgiu ir pasitarti su gydytoju dėl vaistų vartojimo;

– svarbiausia maliarijos profilaktikos priemonė yra reguliarus vaistų nuo maliarijos vartojimas ir apsauga nuo uodų įkandimų;

– viešint maliarijos paveiktose teritorijose būtina nešioti drabužius, dengiančius rankas ir kojas, veido ir drabužiais nepridengtų kūno vietų apsaugai naudoti uodus atbaidančias priemones, uždengti tinkleliais patalpų duris, langus ypač naktimis, nakvynei pasirinkti lovas su baldakimais;

– keliautojams, kuriems pakiltų temperatūra ar atsirastų simptomų (šaltkrėtis, karščiavimas, galvos, raumenų skausmai, silpnumas) kelionės metu ar iki vienerių metų grįžus iš endeminės vietovės, rekomenduojama nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos į gydymo įstaigą ir informuoti savo šeimos gydytoją apie lankymąsi maliarijos rizikos zonoje, net jeigu ir vartojo vaistus nuo maliarijos.

Nors maliarija šiuo metu viena opiausių visuomenės sveikatos problemų pasaulyje, tačiau perspektyvos ligos valdymui skiepais, teigia NVSC, labai geros. Šiuo metu vakcina nuo maliarijos, sulaukusi Europos vaistų agentūros palankaus mokslinio vertinimo, pasiekė ketvirtąją klinikinę tyrimų stadiją, t. y. vakcinos registravimas ir patvirtinimas. Maliarijos vakcina apsaugos ne tik nuo tropinės maliarijos, bet ir hepatito B.

Daugiau informacijos apie Pasaulinę maliarijos dieną bei prevenciją pateikiama čia.

8 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Kryžkalnyje iškilmingai atidengtas paminklas visiems Lietuvos partizanams

Kauniečių apklausa: baimingai stebi koronaviruso skaičius, bet labiausiai gąsdina ne liga

Žalgiriečiai pirmose sezono rungtynėse nušlavė svečius iš Šiaulių

Legendinėje Kauno kavinėje apsilankiusi moteris buvo priblokšta: kaip taip galima?

Transliacija iš Kauno choralinės sinagogos: žydų tradicijos ir papročiai

Akylai saugomas objektas netoli Kauno, nuo kurio priklauso visa Lietuva: darbą pradeda per 2 minutes

Pirmą kartą kauniečiams atvėrė muziejaus saugyklos duris

Kaune pričiuptas daugybę žmonių apgavęs jaunas vyras

Apie Lavrinovičių skandalą prabilo kalėjimo duonos ragavęs Dž. Butkutės vyras: yra vienas „bet“

Portale „Kas vyksta Kaune“ - F2 pasaulio čempionatas iš Kauno marių tiesiogiai