Per pirmąjį šių metų ketvirtį – 8 susirgimai meningokokine infekcija | Kas vyksta Kaune

Per pirmąjį šių metų ketvirtį – 8 susirgimai meningokokine infekcija

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šiemet per pirmąjį ketvirtį, registruoti 8 susirgimai meningokokine infekcija ir tai penkiais susirgimais mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį.

Šiemet susirgo penki vaikai ir trys suaugusieji. Mirties atvejų neregistruota. Pernai per visus metus Lietuvoje užregistruoti 37 meningokokinės infekcijos atvejai, iš jų 5 mirtys (2 vaikai iki 5 m. amžiaus ir 3 suaugusieji), pranešė Užkrečiamų ligų ir AIDS centras (ULAC).

ULAC primena, kad efektyviausias būdas išvengti meningokokinės infekcijos yra skiepai.

Jų apimtys, centro teigimu, per metus išaugo daugiau nei dvigubai – 2018 metais į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių įtraukus skiepus nuo B tipo meningokokinės infekcijos, skiepijimų apimtys padidėjo nuo 37,3 proc. užpernai iki 74,2 proc. pernai.

Meningokokinė infekcija plinta oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su sergančiu ar bakterijos nešiotoju. Progresuoja labai greitai ir mirtimi gali baigtis per 24 valandas. Meningokokinė infekcija klastinga tuo, kad ligos pradžioje nebūna jokių specifinių požymių, ji prasideda staiga ir primena peršalimo ligas ar gripą.

Dažniausiai meningokokinė infekcija pasireiškia karščiavimu, vėmimu, mieguistumu, vangumu, sąmonės aptemimu, kaklo raumenų įtempimu, sąnarių/raumenų skausmais, vaikams dar yra būdingas nuolatinis verkimas, atsisakymas valgyti/gerti, hemoraginis bėrimas, kuris dažniausiai atsiranda per pirmąją parą ar pirmosiomis susirgimo valandomis.

Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Paaugliai ir jauni suaugę yra antroji amžiaus grupė pagal riziką susirgti meningokokine infekcija. Maždaug penktadaliui visų pasveikusių po meningokokinės infekcijos, pasireškia liekamieji reiškiniai: inkstų nepakankamumas, smegenų pažeidimas, galūnių amputacija, klausos pažeidimas ir kt.

Meningokokinės infekcijos paplitimas įvairiose šalyse labai nevienodas. 2018 m. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis (publikuota 2020 m. kovo mėn.), Lietuvoje sergamumas meningokine infekcija yra vienas didžiausių tarp ES/EEE ir Jungtinės karalystės šalių.

Pirmąja vakcinos doze nuo meningokokinės infekcijos skiepijami trijų mėnesių amžiaus kūdikiai, antrąja – penkių mėnesių, trečioji skiepijama 12-15 mėnesių sulaukusiems vaikams.

Tėvams ar globėjams pageidaujant paskiepyti savo vaiką ar pasiskiepyti patiems nuo meningokokinės infekcijos reikia kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje esate registruoti.

Karantino laikotarpiu planiniai skiepijimai nėra atidedami ir turi būti vykdomi, numatant pacientų srautų valdymą.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA