Kauno komercinių patalpų nuomotojų elgesys ir piktina, ir įkvepia – Kas vyksta Kaune

Kauno komercinių patalpų nuomotojų elgesys ir piktina, ir įkvepia

R. Tenio nuotr.

Kaune įvairią veiklą vykdantys žmonės šiomis dienomis dalinasi įvairiaspalve patirtimi: nuo labai teigiamų pavyzdžių iki visiško negatyvo. Patalpas nuomojančių parduotuvių, grožio salonų, kavinių savininkai neviltyje – ne visi nuomotojai sukalbami, o valstybė vis dar nepriima būtinų sprendimų dėl nuomos mokėjimo atidėjimų.

Koronaviruso epidemijos pradžioje portalą „Kas vyksta Kaune“ pasiekė įkvepianti žinutė: Dubingių gatvelėje Kaune įsikūrusios grožio studijos „Irėja“ kolektyvas nuoširdžiai prašė padėkoti salono patalpų savininkams Vygandui Šarkai ir Jurgitai Šarkienei, kurie tik paskelbus apie karantino metu draudžiamą grožio salono veiklą, sustabdė neribotam laikui patalpų nuomos mokestį.

„Jūs neįsivaizduojate, kokios esame jiems dėkingos. Nesitikėjome tokio nuostabaus poelgio, visos kolektyvo moterys esame sujaudintos tokio supratingumo – tai mums didelė dovana šiuo sudėtingu momentu“, – rašė be darbo ir pajamų likusios darbuotojos, kurių dauguma dar ir augina mažamečius vaikus.

Tačiau tokių pavyzdžių Kaune, deja, mažuma. Dauguma verslo žinučių, pasiekiančių redakciją, negatyvios. Žmonės skundžiasi, kad nors negali vykdyti veiklos, nes ji uždrausta valstybės, bet patalpų nuomotojai vis tiek reikalauja mokėti nuomą.

Vienos prabangios parduotuvės Laisvės alėjoje savininkai išsitarė, kad nuomą sumažino vos 15 proc., nors aiškumo, kada galės atidaryti parduotuvę – nėra jokio. Parduotuvės valdytojai sutinka dengti komunalinius mokesčius, galimai patalpų įsigijimo banko įmokų palūkanas, bet reikalavimas mokėti tik simboliškai sumažintą nuomos mokestį už patalpas, kuriose įsikūrusi uždaryta parduotuvė – protu nesuvokiamas.

„Akivaizdu, kad patalpų nuomotojai nepatiria kažkokių papildomų kaštų, tiesiog nori ir toliau pelnytis iš situacijos. Cinizmui nėra ribų“, – rašo skaitytojai.

Situaciją iš teisinės pusės portalui „Kas vyksta Kaune“ pakomentavo „Advocatera“ advokatė Raimonda Lazauskienė:

„Pagal šiandien šalyje susiklosčiusią situaciją, kuriai nėra buvę precedentų ir dar nėra suformuotos teisminės praktikos, iš tiesų kyla daug klausimų. Labai dažnas iš jų, ar jie gali nutraukti nuomos sutartis pasinaudodami force majeure sąlyga ir būti atleisti nuo sutartinių įsipareigojimų, tokių kaip kelių mėnesių nuomos mokestis, sutarties nutraukimas, ir pan.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija pateikė išaiškinimą dėl sutartinių prievolių vykdymo ir nenugalimos jėgos (force majeure) sąlygų taikymo ekstremalios situacijos ir karantino laikotarpiu:

„Norime atkreipti visų verslininkų dėmesį, kad paskelbta ekstremali situacija šalyje neatleidžia įmonių nuo sutartinių prievolių vykdymo. Bandymai kitų sąskaita spręsti savo problemas ir naudotis susiklosčiusia padėtimi yra netoleruotini ir prieštarauja solidarumo principui, kurio šiandien reikia visapusiškai laikytis.

Šiomis ypatingomis ir sudėtingomis aplinkybėmis būtina negriauti tarpusavio pasitikėjimo ir nekurti pavojingų precedentų. Todėl imamės prevencinių veiksmų ir kreipiamės į verslo bendruomenę, kad būtų laikomasi tų reikalavimų, kurie yra nustatyti teisės aktuose“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, laikinai einantis ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas.

R. Lazauskienė / „Advocatera“ nuotr.

Taigi, atsižvelgiant į tai, pirmiausiai reikia analizuoti sutartį ir įvertinti tai, ar šalis ėmėsi visų reikalingų priemonių įvykdyti savo sutartinius įsipareigojimus bei tai, ar koronaviruso protrūkį bei su juo susijusius apribojimus buvo galima numatyti iš anksto, nes prekybos draudimas nėra force majeure aplinkybė.

Tai reiškia, kad šalis atleidžiama nuo atsakomybės už sutarties nevykdymą tik tuomet, jeigu ji įrodo, kad sutartis negali būti įvykdyta dėl aplinkybių, kurių negalėjo kontroliuoti ir numatyti sutarties sudarymo metu.

Kai vienai šaliai sutarties vykdymas tampa sudėtingesnis, ši sutarties šalis turi teisę kreiptis į kitą šalį, prašydama sutartį pakeisti (tartis dėl dalinio mokėjimo, mokėjimų grafiko pakeitimo, atidėjimo, nuomos sutarties atitinkamam laikui pratęsimo ir pan.).

Šiame kontekste akcentuotina, kad vienašališkai nutraukti tam tikrų sutartinių įsipareigojimų vykdymo negalima.

Kadangi, kaip jau minėjau, teisminės praktikos analogiškais atvejais nėra, o jeigu atsitiktų taip, kad dėl ginčo reiktų kreiptis į teismą, siūlau iš anksto pasirūpinti rašytiniais įrodymais kreipiantis į Kauno Prekybos, pramonės ir amatų rūmus, tikslu gauti nenugalimos jėgos aplinkybes liudijančią pažymą, kas prireikus palengvintų nenugalimos jėgos įrodinėjimą teisme.

Bet kokiu atveju rekomenduoju gauti individualią konsultaciją, kurios pagrindu Jums reiktų skubiai kreiptis į kitą sutarties šalį su prašymu pakeisti sutartį ar sudaryti susitarimą dėl sutarties pakeitimo“.

Daugiau informacijos čia

Dėl asmeninių konsultacijų galite kreiptis į advokatų kontorą, telefonas registracijai 8 671 29151.

Ketvirtadienį Seimo Ekonomikos komitete šio ir kitų klausimų sprendimui įkurta darbo grupė planuoja parengti taip vadinamųjų nuomos ir kredito atostogų sprendimą dėl karantino su sunkumais susiduriančiam verslui.

Daugiau apie jų planuojamus pasiūlymus, skaitykite čia

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA