A. Veryga: neabejoju, kad karantinas bus pratęstas (papildyta)

DELFI, BNS 2020/03/23 09:19

Koronavirusu apsikrėtusių asmenų skaičius per savaitgalį išaugo iki 143 atvejų. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmadienio rytą Delfi sakė, kad realiausia, kad karantinas bus pratęstas dar dviem savaitėms.

„Na, kad karantinas bus pratęstas, aš tikrai neabejoju. Visos objektyvios aplinkybės rodo, kad jis turi būti pratęstas, nes augimas iki šiol yra ir jis toliau vyks. Nes žmonės, panašu, net ir to, kas yra, nėra linkę laikytis. Šiandien bus priimti sprendimai, įpareigojantys tuos parvykusius asmenis savivaldybių numatytose vietose būtų nugabenti ir išlaikyti tas dvi savaites“, – apie naujausius sprendimus kalbėjo A. Veryga.

Jis užsiminė ir apie tvarkos pakeitimą prekybos centruose, žmonės ten ir toliau buriuojasi, todėl svarstoma apriboti vienu metu į parduotuvę patekti galinčių asmenų skaičių.

„Panašu, kad nesupranta mūsų gyventojai, kas jų laukia. Ir pagyvenę ir ne gyventojai renkasi parduotuvėse“, – kalbėjo ministras.

„Žmonės platina dabar vienas kitam šitą ligą, tada tai išlenda po savaitės, praėjus tam inkubaciniam laikotarpiui ir mes matome tuos šuolius. Žmonės neatsakingai elgiasi, vaikšto, bendrauja, važinėja vieni pas kitus ir taip platina tą ligą“, – teigė jis.

Paklaustas, kokiam laikotarpiui tai galima padaryti, A. Veryga sakė, kad optimaliausia trukmė – 2 savaitės.

„Kol kas, kiek aš žinau, yra kalbama apie 2 savaites. Bet tai, aišku, Vyriausybė spręs, tai nėra vieno žmogaus sprendimas. Aš manau, kad užtenka tų 2 savaičių pratęsimo. Po to galima ir pačias sąlygas koreguoti, reaguojant į situaciją, jei kas gerės – sąlygas švelninti, jei blogėja – galima griežtinti. Nebūtina užsidėti kažkokį ilgą terminą ir vėliau sugrįžti vis prie sąlygų“, – Delfi sakė A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministras teigė, kad kartu, greičiausiai, bus siūloma pratęsti ir galimybę tėvams, žmonėms prižiūrintiems senyvo amžiaus artimuosius, neįgaliuosius pratęsti biuletenį.

„Manau, kad taip. Ko gero, kito varianto vargiai ar mes čia sugalvosime“, – sakė ministras.

Ministras teigė, kad kol kas nėra kalbama apie tai, kad kai kurias savivaldybes būtų galima skelbti viruso židiniais ir apriboti judėjimą šalies viduje.

„Plitimas yra daugiau mažiau tolygus, visuose miestuose nustatoma“, – sakė A. Veryga.

Ministras sakė, kad po to, kai šią savaitę Lietuvą pasieks reagentų siunta iš Kinijos, tirtis bus galima didesniam ratui asmenų, ir tiems, kurie negrįžo iš užsienio.

„Plėsis tyrimai, priklausomai nuo situacijos. Nepamirškime, kad Lietuva užsisakė labai daug ir greitųjų testų, juos yra paprasčiausia patiems gyventojams atlikti, nereikia niekur važiuoti. Ir visuomenei tie tyrimai plėsis. Bet nepaisant jų, nepriklausomai nuo to, kiek mes jų atliksime, pagrindinė sąlyga ir toliau lieka izoliacija“, – Delfi sakė A. Veryga.

Paklaustas, kaip gyventojams reikėtų reaguoti į tokį didelį koronaviruso atvejų skaičių Lietuvoje, ministras teigė, kad sunerimti reikėjo iš karto, nuo pirmo patvirtinto atvejo.

„Gyventojams reikėjo sunerimti tada, kai pirmas atvejis buvo nustatytas. Nevadinčiau to nerimu, nes nereikia panikuoti, panika yra pats baisiausias reakcijos būdas. (…) Bet nerimauti reikia ir reikia to nerimo pagrindu laikytis tų įpareigojimų ir rekomendacijų“, – Delfi sakė A. Veryga.

„Jeigu žmonės vis dar galvoja, kad tai mūsų nepalies, manau, kad jau daugiau nei pakankamai yra įrodymų, kad ne tik, kad palies, bet kiek palies, priklausys nuo to, ar mes protingai elgsimės“, – sakė A. Veryga.

Paklaustas, ar pačios laboratorijos sugebės susitvarkyti su vis didėjančiu krūviu, sveikatos apsaugos ministras teigė, kad jau yra imtasi priemonių spręsti šią problemą – apsukos didinamos.

„Šiauliai perkasi įrangą, Klaipėdoje taip pat, Vilniuje bus irgi plečiamos apsukos. Yra ieškoma visų galimybių. Šiandien tą įrangą, kurią mes turime, gali padaryti apie 1,5 tūkst. tyrimų per parą. O su visais papildomais pajėgumais, tai galima padidinti keleta tūkstančių atvejų“, – sakė jis.

Kiek tiksliai Lietuvoje yra koronavirusu apsikrėtusių medikų atvejų, ministras pirmadienio rytą negalėjo pasakyti. A. Veryga teigė, kad į Lietuvą atgabenus vis daugiau tyrimų, bus tiriama ir daugiau medikų.

„Ne tik, kad svarstoma daugiau medikų tirti, bet tai ir daroma. Vakar tas laiko, kuriame buvo mobiliame punkte Vilniaus, ten, kiek žinau, dalis medikų buvo tiriami. Pačios gydymo įstaigos gaus testų, nereikės jiems niekur važinėti, galės pasiimti ir tirti. Medikai turi būti tiriami ne pagal atvejo aprašą, bet pagal kitą principą. Šiandien dienai mes turime tą situaciją, kad dauguma užsikrėtusių yra patys parvykę iš užsienio šalių“, – sakė jis.

A. Veryga teigė, kad svarstoma ir apie rutininį medikų tyrimą.

„Mes tikrai medikų tyrimai atidarysime visas galimybes. Kai gausime tą didžiąją siuntą, galvosime kaip padaryti, kad medikai būtų tiriami rutiniškai“, – kalbėjo ministras.

Papildyta 11.23 val.

Bus griežtinama atsakomybė nesilaikantiems karantino

Lietuvoje dviem savaitėms įvestą karantiną dėl koronaviruso planuojama tęsti, bus griežtinama atsakomybė jo nesilaikantiems, sako premjeras Saulius Skvernelis.

Jis taip pat tvirtina, kad bus įvestas privalomas karantinas grįžtantiems iš užsienio, nes šiuo metu jiems siūloma izoliuotis savanoriškai.

„Ir dėl paties karantino. Pirma – planuojama jį pratęsti. Matyt, daug diskusijų dėl to nekils, situacija aiškiai diktuoja, jog toks sprendimas būtinas. Už tai pasisako ir mūsų medikai. Antra – bus griežtinamos karantino sąlygos, taip pat – atsakomybė už jų nesilaikymą“, – pirmadienį feisbuke rašo premjeras.

Anot Vyriausybės vadovo, galima stebėti, kad dalis žmonių karantiną traktuoja „kaip netikėtai atėjusias smagias atostogas, per kurias reikia burtis, bendrauti, „siaubti“ prekybos centrus“. Anot jo, prašymai ir perspėjimai neveikia, todėl „teks eiti kitu keliu“.

„Ir trečia – bus oficialiai įtvirtintas privalomas karantinas iš užsienio grįžtantiems asmenims. Ne savanoriškas, bet privalomas. Turime daryti tai, ką reikia, jei norime išsikapstyti iš šios situacijos su mažiausiais įmanomais nuostoliais“, – rašė S. Skvernelis.

Šiuo metu Lietuvoje nustatyti 143 ligos atvejai, 1 ligonis mirė ir 1 – pasveiko. Sergamumo situaciją Lietuvoje galite stebėti nuolat atnaujinamame žemėlapyje čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA