Naftos produktų detektyvas Neryje: „Jozita“ kaltę kategoriškai neigia (papildyta)

„Kas vyksta Kaune“ nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Šeštadienį į Nerį pasipylus teršalams, pečius incidento vietoje surėmė aplinkosaugininkai, ugniagesiai gelbėtojai, „Kauno vandenų“ specialistai ir čia pat veikiančios degalinės „Jozita“ darbuotojai. Ant nebrangiais degalais garsėjančios įmonės ir krito pagrindiniai įtarimai, nors jos direktorius tikina, kad toks kiekis naftos produktų tikrai nenutekėjo – tuo metu tyrimų rezultatų teks palaukti apie savaitę.

Dirbo ir pirmadienį

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) pirmadienį išplatintame pranešime žiniasklaidai teigiama, kad aplinkos tarša sustabdyta, o nelaimės padariniai toliau buvo likviduojami ir prasidėjus darbo savaitei.

„Su AAD pareigūnais bendradarbiauja UAB „Kauno vandenys“ specialistai ir degalinės „Jozita“ darbuotojai. Ugniagesiai jau nuėmę bonines užtvaras, „Kauno vandenų“ išleistuvai švarūs, o degalinės darbuotojai purškia pakrantę naftos plėvelę ardančiomis medžiagomis“, – dėstoma pranešime.

Anot departamento, sekmadienį Aplinkos apsaugos agentūros specialistai pakartotinai paėmė mėginius, plautas naftos produktais užterštas lietaus nuotekų tinklas nuo „Jozitos“ naftos gaudyklės šulinio iki lietaus išleistuvo į Nerį.

Sekmadienį taip pat buvo atliktas eksperimentas – imituodami lietaus nuotekų patekimą į degalinėje esančią naftos gaudyklę, „Kauno vandenų“ darbuotojai asenizacine mašina paleido švarų vandenį.

„Atliekant eksperimentą debito padidėjimas neužfiksuotas. Tačiau buvo matyti, kad iš naftos gaudyklės išbėgančios nuotekos yra užterštos naftos produktais“, – informavo AAD, kurio pareigūnai, iš laboratorijos gavę tyrimų atsakymus, skaičiuos gamtai padarytą žalą.

Iš degalinės tiek nutekėti negalėjo

„Kas vyksta Kaune“ susisiekus su „Jozitos“ vadovu Jonu Jokubauskiu, šis tvirtino, kad bendrovė su incidentu neturi nieko bendro. Lietaus nuotekų išleistuvas esą yra viso Kauno, tad atsakomybė tenka visiems. Leistuve sumontuoti naftos produktų patekimą į upę stabdantys įrenginiai, pasak pašnekovo, veikė kaip pridera, o tarša atkeliavo iš kažkur kitur.

„O kur, neaišku, pas mus viskas tvarkoje. (…) Gal kas tyčia ar netyčia supylė teršalus į nuotekų tinklus arba incidentas susijęs su čia dirbančia poliakale – gal nutrūko žarna ar įvyko koks kitas gedimas. Aš ne ekspertas. Iš degalinės toks kiekis teršalų tikrai nenutekėjo, iš mūsų gali pasiduoti trys lašai“, – įsitikinęs buvo J. Jokubauskis.

„Jozitos“ direktorius pripažino aplinkosaugininkus tiriant, kaip degalinė gali būti susijusi su įvykiu. „Esame arčiausiai išleistuvo, bet gal ateina ir iš „Neste“ degalinės, Jonavos gatvėje veikia automobilių servisai. Negaliu pasakyti tinklų išdėstymo“, – spėliojo J. Jokubauskis.

Rezultatai – per 10 dienų

„Kauno vandenų“ generalinis direktorius Ramūnas Šulskus „Kas vyksta Kaune“ nurodė, kad aptariamas išleistuvas aptarnauja plačią teritoriją palei Jonavos gatvę. Pagal savivaldybės tarybos patvirtintą 2013-2023 m. Kauno bendrąjį planą, į netoli Kleboniškio tilto esantį leistuvą lietaus nuotekų linija ateina Jonavos gatve nuo miesto centro ir Šiaurės prospekto kalnu nuo Eigulių gyvenamųjų rajonų.

Išleistuvas, šeštadienį prapliupęs naftos produktais, surenka nemažą dalį Kauno lietaus nuotekų (linijos pažymėtos žaliai) / „Kas vyksta Kaune“ nuotr.

R. Šulskus sakė pats buvęs įvykio vietoje šeštadienį ir sekmadienį, o aplinkosaugininkų manymu, taršos šaltinis – „Jozita“. Į incidento aplinkybes gilinosi Kauno aplinkos apsaugos inspekcijos vyriausiasis specialistas Konstantinas Šumskas, tačiau gauti jo komentaro pirmadienio popietę „Kas vyksta Kaune“ nepavyko.

Vandens mėginius tiriančios Aplinkos apsaugos agentūros atstovė ryšiams su visuomene Lina Gaidžiūnaitė portalui nurodė, kad mėginiai paimti šeštadienį ir sekmadienį, o juos ištirti užtruks iki 10 kalendorinių dienų. Priklausomai nuo laboratorijos užimtumo, rezultatus tikimasi turėti šios savaitės pabaigoje arba kitos pradžioje.

Tikrasis kaltininkas gali likti paslapty

J. Jokubauskis prisiimti atsakomybės už išbėgusius teršalus, tačiau, neskuba: „Įvardyti „Jozitą“ lengviausia. Aš irgi maniau, kad čia katastrofa, pats atlėkiau šeštadienį vakare. Mūsų išleistuvas švarus, nelaša, nebuvo nė kaip mėginio paimti. Aišku, viską išvalysime, kad būtų išvis idealu, nekiltų net minčių.“

Degalinės direktoriaus teigimu, dar nėra buvę, kad iš „Jozitos“ degalai ištekėtų į upę. Prie Karmėlavos prieš keliolika metų apvirto įmonės benzinvežis, iš priekabos tąkart išbėgo degalai, bet didesnių incidentų J. Jokubauskis nepamena.

„Situacija neaiški, specialistai ieškos kaltų, bet tikrąjį teršėją rasti, manau, bus sudėtinga. Kaip upėje matėsi, turėjo išsipilti nemažas kiekis teršalų – 100 litrų ar daugiau“, – kalbėjo įmonės vadovas, pažymėjęs, jog į Nerį jo nuomone ištekėjo tepalai.

Anot J. Jokubauskio, taip nutikti gali kiekvienam, tačiau yra sklendės, kurios nelaimės atveju uždaromos. Pajutus, kad kas prakiuro ar bėga, jas užsuki, ir iš teritorijos teršalų esą neištekės nė lašo. „Degalinėje nieko nenutiko 120 procentų“, – pakartojo degalinės direktorius.

Teršalų šleifas nusidriekė kelis kilometrus

„Kas vyksta Kaune“ primena, kad pirmuosius taršos požymius šeštadienį gyventojai pastebėjo Neries ir Nemuno santakoje. Kaip pasakojo kauniečiai, čia pasklido naftos produktų dvokas, Neryje matyti rusvos dėmės.

„Viskas baisiu greičiu teka į Nemuną!“ – rūpinosi skaitytojai, apie teršalus pranešę bendruoju pagalbos numeriu 112. Teršalai šeštadienį popiet pastebėti ir ties Petro Vileišio tiltu, ir aukščiau upe nuo Varnių tilto.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, pranešimas apie įvykį gautas 13.39 val., o teršalų sklidimas sustabdytas 15.18 val. Incidentas užfiksuotas adresu Jonavos g. 45B veikiančioje degalinėje.

Gamtai padaryta žala, kaip minėta, bus vertinama sulaukus vandens užterštumo tyrimų rezultatų. Ugniagesių žiniomis, naftos produktai galėjo pasklisti 5 km pasroviui ar net toliau.

Imasi dešimtmečius žiojinčios Kauno piktžaizdės: upelis neužšąla net giliausią žiemą 28 nuotr.

Pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 246 str., fiziniams asmenims už aplinkos teršimą nuotekomis gresia 60-580 eurų bauda, o juridinių asmenų vadovai ar kiti atsakingi asmenys baudžiami 170-1450 eurų piniginėmis sankcijomis. Nusižengimą padarius pakartotinai, bauda gali siekti iki 3 tūkst. eurų, papildomai paskaičiuojant aplinkai padarytą žalą.

Papildyta 18.44 val.

Išpublikavus straipsnį su „Kas vyksta Kaune“ redakcija susisiekė susirūpinę „Neste“ atstovai, kurie patikino, kad nėra niekaip susiję su Neryje šeštadienį aptiktais teršalais.

„Neste“ užtikrina savo veiklos procesų saugumo reikalavimus ir laikosi aukščiausių aplinkos apsaugos standartų, todėl visose tinklo degalinėse įrengti ir reguliariai tikrinami valymo įrenginiai su automatine signalizavimo sistema. Sistema nedelsiant informuoja, jei padidėja naftos teršalų kiekis valymo įrenginiuose.

Atlikus patikrinimą „Neste“ degalinės, esančios Jonavos gatvėje Kaune, valymo įrenginiuose naftos teršalų kiekio padidėjimas fiksuotas nebuvo ir jokie naftos teršalai į aplinką nepateko“, – sako Audrius Miežys, „Neste“ tinklo vystymo ir inovacijų skyriaus vadovas.

66 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

G.Nausėda su Lenkijos prezidentu A.Duda prašo Baltarusijos valdžios nenaudoti jėgos

Lietuvos ekonomika kol kas pandemiją atlaikė žymiai geriau, nei tikėtasi

Paaiškino, ar įrenginių kameros užklijavimas padeda apsaugoti savo privatumą

Be veido kaukės Jonavos „Maximoje“ siautėjęs recidyvistas nurimo tik jį prirakinus prie turėklų

Apžvelgė Kauno biurų rinką: galimybių plėtrai - daug

Teisingumo ministerija siūlo kaip kardomąją priemonę dažniau skirti piniginį užstatą

Važiuojant link Drąseikių - 3 automobilių avarija

A. Užkalnis vėl apsilankė Kaune: išbandė dar vieną japonų restoraną

Zapyškio „Stuboje“ nuolat verda veiksmas

Atsako advokatė: paaiškėjo, kad auginau kito vyro vaiką – ar turiu teisę į turtinės ir moralinės žalos atlyginimą?