Legendinio restorano „Orbita“ iškaba rado vietą žymaus Kauno fotografo studijoje

R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Laisvės alėjos pastatai yra atskiros, spalvingos, iš lūpų į lūpas pasakojamos istorijos. Alėjos ir Maironio gatvės kampe antrą šimtą metų skaičiuojantis didingas pastatas – vienas tokių. Dar prieš gerus metus čia veikė prestižinis banko skyrius, o sovietmečiu statinį garsino įsikūrusi legendinė kavinė-baras „Orbita“, kurios lango iškaba netikėtai tęsia gyvenimą žinomo Kauno fotografo Teodoro Biliūno fotostudijoje.

Iškabą gavo iš tėvo

„Iškabą gavau iš savo tėvo, kuris buvo naktinių linksmybių mėgėjas, todėl dažnai lankėsi „Orbitoje“, kurioje jo jaunystės laikais virė itin spalvingas gyvenimas, o čia rinkosi rinktinė publika“, – apie kavinę-barą, kurią labiau derėtų vadinti vieninteliu to meto naktiniu klubu su „gyva programa“ ne tik Kaune, bet ir visoje Sovietų Sąjungoje, portalui „Kas vyksta Kaune“ sakė „ŽMONĖS Foto“ fotografas T. Biliūnas.

Pasak vyro, jo tėvas Mykolas Biliūnas iškabą pamatė kito savo draugo namuose, kuris ją buvo radęs šiukšlyne ir pasiėmęs, kaip buityje praversiančią organinio stiklo atlieką. „Tuo metu buvo įprasta išmestus daiktus pasiimti su mintimi „gal pravers prie ūkio“, – šypsosi Teodoras. – Na, o tėvui, matyt, iškart „sugrojo“ sentimentai ir jis iš draugo nusipirko legendinės „Orbitos“ iškabą už 5 rublius.“

Teodoras sako, kad ta iškaba ilgai pragulėjo garaže, kol atsidūrė jo fotostudijoje ant sienos. „Kažkaip vieną dieną atsinešiau, radau tuščią vietą ant sienos ir pakabinau“, – šypsosi fotografas.

Jis sako, kad iškaba nėra didelė – metro pločio ir metro ilgio, pagaminta iš organinio stiklo, o jo žiniomis kabėjusi kavinės vitrinoje iš vidinės pusės. Mat anksčiau buvusi būtent tokia mada kabinti iškabas languose. Ant pastato fasado būta didelių pavadinimo raidžių, kurių stilistika buvo panaši kaip „Tulpės“, „Metropolio“ ir kitų Laisvės alėjoje veikusių įstaigų iškabų.

Legendinės kavinės – baro „Orbita“ iškaba / Asmeninio archyvo nuotr.

Spalvinga pastato istorija

Nuo 2018-ųjų pabaigos Laisvės alėjos ir Maironio kampe įsikūrusio pastato durys laikinai užsidarė, kai į naują padalinį Karaliaus Mindaugo krantinėje išsikėlė čia veikęs „SEB“ banko skyrius. Būtent su banko „atėjimu“ prieš daugiau kaip dešimtmetį pastate įvyko ir rekonstrukcija, kuri gerokai pakeitė istorinio pastato vidaus erdves, įnešė korekcijų fasade, pakeitė kampinio pastato smaigalį puošiančio bokšto vaizdą. Per visą pastato plotą esančiose šlaitinio stogo palėpėse šios rekonstrukcijos metu buvo įrengtos naujos erdvės.

Jau kuris laikas aplink šį pastatą – vėl tikras sujudimas. Buvusiame „SEB banko“ pastate Laisvės alėjoje jau kuriasi pirmosios įmonės, netrukus čia oficialiai bus atidarytas „Workland“ biurų tinklui priklausantis verslo centras, pirmame aukšte atsidarys prekybos centras ir kepyklėlė.

Anksčiau portalui „Kas vyksta Kaune“ istorikas Mantas Daukšas yra pasakojęs, jog nuo pat didingo pastato pastatymo jis tarnavo kaip įvairių paslaugų vieta. „Kiek leidžia teigti rasta informacija, šiame pastate praktiškai visada buvo vykdoma su klientų aptarnavimu susijusi veikla – veikė kavinės, užkandinės, XX a. duris atvėre kino teatras“, – teigė istorikas.

Tačiau bene labiausiai statinį išgarsino čia 1940-aisiais metais atidaryta kavinė-baras „Orbita“, kuris tapo tikra pasilinksminimų meka tuometiniame Kaune. Tad dažnas vyresnės kartos žmogus šį pastatą vis dar asocijuoja su sovietmečio pažiba – „Orbita“, apie kurią garsas sklido toli už Lietuvos ribų – iki pačios Maskvos.

Taip pastatas atrodė apie 1933 m. / Redakcijos archyvo nuotr.

Programa iki 2 val. nakties

Kaip portalui „Kas vyksta Kaune“ sakė Kauno ceremonmeisteris Kęstutis Ignatavičius, tuo metu „Orbita“ buvusi išties įspūdinga vieta, į kurią plūsdavo minios kauniečių ir tikrai čia ne kiekvienas galėdavo lengvai patekti. Mat prie durų stovėdavo durininkas, kuris spręsdavo, ar įleisti naują lankytoją. „Jaunystėje ne vienas yra patyręs, kad patekti į „Orbitą“ reikia ne tik pažinčių, bet ir pakišų durininkui“, – šypsosi K. Ignatavičius.

Kas gi taip traukė žmones į šią legendinę vietą? „Visų pirma, pasilinksminimo vietų Kaune buvo labai nedaug, o „Orbita“ veikdavo iki paryčių. Tai buvo vienintelė vieta, kur „gyva programa“ trukdavo net iki 2 val. nakties“, – pasakoja gerai tuos laikus prisimenantis K. Ignatavičius, kuriam ir pačiam teko groti viename iš pirmųjų čia surengtų gyvų pasirodymų su grupe „Aitvarai“.

K. Ignatavičius papasakojo ir kaip atrodė to meto kavinė–naktinis klubas, o būta jos išties įspūdingos! „Visų pirma lankytojai patekdavo į pirmąjį aukštą, kur vykdavo gyvi muzikantų pasirodymai, tuo metu čia koncertuodavo žymiausios to meto žvaigždės, yra dainavusios Janina Miščiukaitė, Birutė Petrikytė ir daugelis kitų, kurių vardų jauni žmonės jau nežinos“, – sako K. Ignatavičius.

Jis patvirtina, kad čia ne tik buvo dainuojama, grojama, bet ir šoko to meto garsiausi šokėjai, tarp kurių – vėliau Rusijoje didelio populiarumo sulaukęs Borisas Moisejevas. „Taip, šokti jis pradėjo Kaune – „Orbitoje“, iki šiol geru žodžiu mini ir prisimena šią vietą“, – sako jis. Taip pat K. Ignatavičius prisimena ir Michailą Kanzerį, kurio vadovaujamas orkestrėlis tuo metu buvo vienas geriausių Lietuvoje.

Pasak Kęstučio, iš pirmojo žemės lygyje esančio aukšto lankytojai leisdavosi per pusę aukšto žemiau, kur buvo įrengta šokiams skirta salė, kurioje ant nedidelės pakylos gyvai šokių muziką grodavo orkestrėlis. „Na, o galiausiai – dar žemiau, kur jau rūsyje veikė įspūdingas, raketos formą primenantis baras. Aplink jį galėdavo sėdėti klientai, buvo čia ir dar viena pailga patalpa, kurioje rikiavosi gausybė staliukų – prie jų rasti vietą tais laikais būdavo tikrai nelengva“, – apie legendinę Kauno vietą pasakoja K. Ignatavičius.

Pasak jo, apie „Orbitą“ galima būtų kalbėti labai ilgai, nes tuo metu čia virė tikras popkultūrinis gyvenimas, o su šia vieta susiję daugybė gražių atsiminimų, kuriais vyras dar ketina pasidalinti. Kad ir apie jau mirusio skulptoriaus Juozo Geručio Ruzgo kurtą erotinį filmą, kurį autorius pasislėpęs rodydavo partinei nomenklatūrai.

Tiesa, J. G. Ruzgas sąsajų su „Orbita“ turi ir daugiau, jis ne tik buvo nuolatinis šios kavinės lankytojas, bet ir kūrė jos interjerą bei papuošė kavinę-barą įspūdinga ratu besisukančių nuogo vyro ir moters siluetų skulptūra. „Vyras, sekantis paskui moterį, o moteris – paskui vyrą. Ratu, tarsi uždaroje orbitoje. Tokia tai buvo pagrindinė šios kompozicijos idėja. O baras – raketa – neša mus į šią planetą, vardu „Orbita“, – metaforomis kalba praeito amžiaus tikras Kauno istorijas gyvai liudijantis ceremonmeisteris.

Istorija – tik prisiminimuose

Savo fotostudiją daug paslaptingų istorijų menančia „Orbitos“ iškaba paženklinęs T. Biliūnas sako pats neprisimenantis beveik nieko apie šią įstaigą, nes duris ji užvėrė dar prieš Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą 1990-aisiais. Tačiau jo tėvas, garsus gydytojas traumatologas M. Biliūnas, grįžęs dirbti į Kauną 1972-aisiais, greičiausiai galėtų papasakoti ne vieną įspūdingą pasakojimą iš tuo metu „dendiška“ vadintos vietos, kur buvo grojamos „The Beatles“ dainos bei surengtas bene pirmasis Sovietų Sąjungoje metalo grupės koncertas.

Šio teksto autorei apie „Orbitą“ taip pat iškyla vienas prisiminimas, kuomet po Spalio revoliucijos minėjimo – šventinio „parado“, į kurį su gėlėmis ir ryšėdami raudonais kaklaraiščiais privalėjo eiti visi moksleiviai, o už nedalyvavimą galima buvo smarkiai nukentėti, vyresniųjų klasių moksleiviai tardavosi eiti į „Orbitą“. Nepilnamečiai į šią vietą nebūdavo įleidžiami, nebent tai pavykdavo padaryti vyresniais apsimetusiems jaunuoliams, suklastojusiems tapatybės dokumentus. Kaip ir į daugumą restoranų sovietmečiu tiek vaikai, tiek paaugliai vėlyvomis valandomis nebūdavo įleidžiami.

Vėl pasidomėti „Orbitos“ istorija šiomis dienomis paskatino greitai čia įvyksiančios „Workland“ biurų centro tinklo, kuriame įsikūrusi ir „Kas vyksta Kaune“ redakcija, naujo centro įkurtuvės. Tai bus jau šeštasis „Workland“ valdomų biurų centras Lietuvoje ir trečiasis Kaune.

„Workland“ biurų tinklo Lietuvoje vadovė L. Panovienė ir T. Biliūnas / Asmeninio archyvo nuotr.

Įžymiąją „Orbitos“ iškabą per socialinius tinklus T. Biliūno profilyje „suradusi“ „Workland“ valdomų centrų vadovė Lietuvoje Laura Panovienė sako, kad tai žmonės pastatui suteikia sielą, jie kuria prisiminimus, kurių nuotraukos nugula albumuose.

„Po daugelio metų į rankas paėmusi „Orbitos“ iškabą, prie kurios rikiavosi eilės norinčių apsilankyti žymiausioje Kauno kavinėje, apėmė malonus jausmas. Šiemet čia, po maždaug 40 metų sugrįš šių žmonių vaikai, anūkai“, – apie naujai kuriamą pilnai aptarnaujamų biurų centrą sakė L. Panovienė. Pasak jos, planuojama, kad centro biuruose dirbs apie 200 skirtingų įmonių darbuotojų.

Na, o senoji „Orbitos“ iškaba ir toliau puoš fotografo T. Biliūno studiją. Simboliška, bet studija yra visai netoli legendinio pastato, kuriame ir veikė įžymioji kavinė-baras. Vos per kelis šimtus metrų, vidiniuose Laisvės alėjos kiemuose esanti privati kūrėjo erdvė – tai dar viena Kauno vieta, kurioje fiksuojamos jau šio amžiaus kauniečių istorijos, kurias T. Biliūnas įamžina per savosios kameros objektyvą.

4 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Mažeikių tragedijos atomazga: rastas žudiko lavonas

Stiprius narkotikus skrandyje gabenusiam Nigerijos piliečiui iš Pravieniškių ištrūkti nepavyko

Kauno klinikose žengtas istorinis žingsnis genetinių tyrimų srityje

Lėktuvai netrukus vėl leisis ir Kaune – informuoja kaip išvengti nesklandumų

Mažeikių dramoje kitas svarbus žingsnis – šią naktį (foto)

Pokyčių lyderis kunigas A. Toliatas: „Gyvenimas yra nuolatinis pokytis“

„Raketa“ pirmąkart šiemet pasiekė Nidą ir grįžo atgal: skelbiamos bilietų kainos

Po skaudaus įvykio, V. Ušacko šeimoje - dar viena netektis

Pirmadienį visoje Lietuvoje suskambės nemokami iniciatyvos „Ačiū, Lietuva!“ koncertai

Keičiami reikalavimai kavinėms ir restoranams: galės dirbti ilgiau