Verslas pasiruošęs gaminti dezinfekcinį skystį: leidimus gaus lengviau | Kas vyksta Kaune

Verslas pasiruošęs gaminti dezinfekcinį skystį: leidimus gaus lengviau

BNS / Erika Alonderytė, Roma Pakėnienė 2020/03/02 20:29
DELFI, R. Tenio nuotr., „Kas vyksta Kaune“ montažas

Lietuvoje dėl koronaviruso grėsmės trūkstant dezinfekcinio skysčio rankoms, verslininkai sako pasiruošę jį gaminti, o Sveikatos apsaugos ministerija žada pagreitinti leidimų išdavimą jų gamybai. Antradienį ketinama pristatyti ir skysčio komponentų formulę.

Sveikatos apsaugos ministerijos atsiųstame Linos Bušinskaitės komentare teigiama, kad Lietuvoje yra dar 17 įmonių, jau iš anksčiau turinčių leidimus gaminti biocidinius produktus komercinei rinkai, pardavimui, tarp jų – ir dezinfekcinį skysti.

Tuo tikslu mūsų kolegos bendrauja su įmonių atstovais ir aiškinasi, ar šios įmonės norėtų prisidėti prie valstybinio užsakymo, ar nori gaminti, ar gamintų reikiamą produkciją mūsų šalies rinkai.

Sveikatos apsaugos ministerija kreipėsi į jas prašydama pateikti informaciją, kiek dezinfekcinio skysčio, kurio reikia gydymo, ugdymo ir kitoms įstaigoms, šios įmonės galėtų pagaminti per parą, ir ar pageidautų prisidėti prie valstybinio užsakymo. Pasiūlymui įvertinti SAM taip pat išsiuntė šioms įstaigoms formulę, pagal kurią turėtų būti gaminamas dezinfekcinis skystis.

„Reikia išsiaiškinti formules tų skysčių ir jas susiderinti su verslu, kiek yra galimybė gauti medžiagų tas formules išpildyti, nes etilo alkoholis yra tik viena sudedamoji dezinfekcinių skysčių dalis. Šitą padarysime maksimaliai greitai ir maksimaliai pagreitinsime procesus dėl leidimo išdavimo, informuosime, kas kam ir kokius prašymus turi pateikti, kad galėtų pradėti gaminti žinodami, kiek galės pagaminti skysčio pagal formules, kurios bus pateiktos iš mūsų“, – žurnalistams pirmadienį sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, susitikęs su trijų įmonių atstovais.

Anot jo, antradienį turėtų paaiškėti ir skysčio formulė, ir tai, kiek jo galėtų pagaminti įmonės.

„Pačios pagrindinės veikliosios medžiagos – etilo alkoholio – Lietuvoje, kaip paaiškėjo, galima pagaminti ir gauti ar įsivežti labai daug, mes tuos poreikius patenkintume, dabar yra klausimas dėl sudedamųjų medžiagų“, – sakė A. Veryga.

„(…) Klausimas ne paties etilo alkoholio, o ingredientų, kurie naudojami dezinfekcinio skysčio gamybai“, – pridūrė ministras.

Pasak jo, vien medicinos ir ugdymo įstaigoms per mėnesį reikėtų apie 200 tonų skysčio, o visai visuomenei reikėtų kelis kartus daugiau.

Anot sveikatos apsaugos ministro, medicinos įstaigose skysčio netrūksta, tačiau visur kitur jo nusipirkti nėra galimybių.

Vienos didžiausių Lietuvoje kosmetikos bendrovių „Biok laboratorijos“ direktorė Romualda Stragienė sakė, kad dezinfekcinių skysčių poreikis rinkoje yra didžiulis, įmonę užplūdo užsakymai, tačiau reikia greitesnio leidimų išdavimo.

„Panašu, kad yra galimybių pagaminti Lietuvoje tuos produktus, kokių reikia, labai greitai. Mums reikia greitesnių leidimų ir žaliavos tiekimo. Mes, kaip kosmetikos gamintojas, esme pasiruošę, formules turime, jeigu jų reikės kitokių, esame labai greiti tą sutvarkyti ir sukuri tai, ko reikia Lietuvos gyventojams“, – žurnalistams sakė R. Stragienė.

Koncerno „MG Baltic“ valdomos didžiausios Lietuvoje stipraus alkoholio gamintojos „MV Group Production“ vadovas Algirdas Čiburys sakė, kad įmonė dezinfekcinio skysčio negamina, tačiau esant poreikiui, galėtų tam pritaikyti kelias gamybos linijas.

„Etilo alkoholio, žaliavų turime pakankamai, kad ministro įvardintus kiekius galėtume užtikrinti artimiausią laikotarpį“, – žurnalistams teigė A. Čiburys.

„Vilniaus degtinės“ vadovas Rokas Mituzas taip pat užtikrino, kad įmonė gali pagaminti tiek skysčio, kiek reikės.

„Labiausiai džiaugiuosi išgirdęs, kad vietoje registracijos keturių mėnesių galima padaryti ir per savaitę, tai labai smarkiai keičia situaciją ir mus visus gelbėja. (…) Galime užtikrinti, kad tikrai galime jo pagaminti ir tikrai jo netrūks, norėtume žinoti kiekius, poreikį, kaip planuotis, kada galima gauti licencijas, startuoti. Šiandien į daug klausimų gavom atsakymus, liko klausimų neatsakytų, bet esam sutarę, kad gausime juos“, – teigė R. Mituzas.

Linos Bušinskaitės teigimu, įmonė „Koslita“ jau suskubo atnaujinti savo leidimą, kad jis atitiktų dezinfekcinio skysčio gamybai keliamus reikalavimus. Reikiamą leidimą šiandien jau gavo „BIOK laboratorija”, kad galėtų rinkai tiekti dezinfekcini skystį rankoms. Šiuo metu laukiama reakcijos ir iš kitų įmonių.

Tad situacija išspręsta, netrukus Lietuvos gydymo, ugdymo bei kitose viešosiose įstaigose atsiras dezinfekcinio skysčio. Jis bus ir prekyboje. Be to, lygiagrečiai sprendžiamas klausimas, kaip paspartinti leidimų išdavimą dezinfekcinio skysčio, kuriuo gyventojams būtų prekiaujama vaistinėse, parduotuvėse, kitose prekybos vietose.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA