Artėja pajamų deklaravimo metas: šiemet gyventojų laukia dvi naujovės – Kas vyksta Kaune

Artėja pajamų deklaravimo metas: šiemet gyventojų laukia dvi naujovės

delfi.lt / Edgaras Savickas 2020/02/09 20:58
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Kovą prasidės Valstybinės mokesčių inspekcijos skelbiamas pajamų ir turto deklaravimas. Šiemet gyventojų laukia dvi naujovės: elektroninio deklaravimo vedlys ir galimybė susigrąžinti dalį mokesčių už būsto ir automobilių remonto bei vaikų priežiūros paslaugas.

Mokesčių inspekcijos (VMI) mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė sakė, kad šiais metais gyventojai pajamas deklaruos paprasčiau ir patogiau – pajamų deklaravimo vedlio pagalba, tai yra klausimų-atsakymų forma.

„Tam, kad gyventojams nereikėtų niekur skubėti, būtų pakankamai laiko susipažinti su pokyčiais, deklaravimo startą šiemet numatoma skelbti anksčiau nei įprastai, kovo mėnesio pradžioje. Kaip ir kasmet, VMI informuos apie deklaravimo pradžią viešai“, – DELFI sakė ji.

Pašnekovė nurodė, kad pateikti metinę pajamų deklaraciją ir sumokėti paskaičiuotą mokestį šiemet reikės iki gegužės 4 dienos. Tiesa, yra viena išimtis.

„Asmenys, kurie nuolatiniais Lietuvos gyventojais tapo dėl per 2 vienas paskui kitą einančius kalendorinius metus Lietuvoje išbūtų 280 dienų, tų kalendorinių metų, kuriais jie atvyko į Lietuvą, deklaraciją privalo pateikti iki kitų po atvykimo metų gruodžio 31 dienos (pavyzdžiui, 2019 metais atvykusieji į Lietuvą 2019 metų mokestinio laikotarpio deklaraciją pateikti privalės iki 2020 metų gruodžio 31 dienos)“, – sakė ji.

Kas turi deklaruoti

S. Aliukonytė-Šnirienė nurodė, kad deklaruoti pajamas turi tie, kuriems buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) ir dėl to privalu sumokėti dalį gyventojų pajamų mokesčio, arba norintieji susigrąžinti permoką dėl nepritaikyto ar pritaikyto ne viso NPD arba patirtų išlaidų, kuriomis mažinamos apmokestinamosios pajamos.

Taip pat, pajamų deklaracijas, kaip ir kasmet, privalo pateikti gyventojai kurie:

1. Pernai vykdė individualią veiklą, turėjo verslo liudijimus (net ir tuo atveju, jei pajamų negavo);

2. Pardavė 3 metus nuosavybėje neišlaikytą transporto priemonę ar 10 metų neišlaikytą nekilnojamąjį turtą;

3. Gavo palūkanų už paskolas iš bankų ar įmonių;

4. Gavo didesnes nei 500 eurų palūkanas už indėlius ir ne nuosavybės vertybinius popierius pagal sutartis, sudarytas nuo 2014 metų;

5. Gavo nuomos pajamų ar didesnes nei 2500 eurų dovanas iš kitų gyventojų (ne iš artimųjų);

6. Gavo kitų pajamų mokesčiu apmokestinamų pajamų iš gyventojų ar iš užsienio valstybės ir pan.

7. Ėjo Gyventojų turto deklaravimo įstatyme nurodytas pareigas, taip pat ir jų sutuoktiniai;

8. Pajamos 2019 metais buvo didesnės nei 120 vidutinių šalies darbo užmokesčių suma (136 344 eurų).

Kada pinigų grąžina

S. Aliukonytė-Šnirienė paaiškino, kad susigrąžinti dalį pajamų mokesčio gyventojai gali, jei jiems nebuvo pritaikytas ar pritaikytas ne visas NPD, pavyzdžiui, dirbę ne visus 2019 metus.

„Mokesčio permoka taip pat susidaro tais atvejais, kai gyventojai pagal gyvybės draudimo sutartis savo, sutuoktinio, nepilnamečių vaikų arba vyresnių kaip 18 metų neįgalių vaikų naudai moka draudimo įmokas; pensijų kaupimo įmokas; palūkanas už būsto kreditą (paimtą iki 2009 metų sausio 1 dienos).

Taip pat tais atvejai, kai gyventojai moka už studijas, kurių metu įsigyjamas pirmasis aukštasis išsilavinimas ar suteikiama pirma kvalifikacija, arba grąžina studijoms gautą paskolą. Jei studentas neturi galimybės pasinaudoti šia teise, už jį tai gali padaryti tėvai ar sutuoktinis“, – dėstė VMI atstovė.

Ji taip pat nurodė, kad šiais metais gyventojai pirmą kartą galės susigrąžinti dalį gyventojų pajamų mokesčio (GPM) ir už pernai sumokėtas sumas savo ar sutuoktinio naudai atliktus pastatų ir kitų statinių apdailos ir bet kokio remonto (išskyrus daugiabučių modernizavimą) darbus; lengvųjų automobilių remonto; nepilnamečių vaikų (įvaikių, globotinių, kuriems nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) šeimoje) iki 18 metų priežiūros paslaugas.

„Bendra visų išlaidų suma, kuria gali būti mažinamos apmokestinamosios pajamos, negali viršyti 25 proc. apmokestinamųjų pajamų, kurioms taikomas 15, 20, 27 proc. pajamų mokesčio tarifas, sumos“, – pastebėjo S. Aliukonytė-Šnirienė.

Ji dar pridūrė, kad apmokestinamas pajamas mažinančių įmokų į pensijų fondus suma bet kokiu atveju negali viršyti 1500 eurų (atskirai ar bendrai su gyvybės draudimo įmokomis), o išlaidų už pastatų ir kitų statinių apdailos ir remonto darbus, lengvųjų automobilių remonto paslaugas, nepilnamečių vaikų (įvaikių, globotinių, kuriems nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) šeimoje) iki 18 metų priežiūros paslaugas – 2000 eurų.

„GPM permoka gali būti grąžinama už praėjusius 5 metus, tereikia teisingai užpildyti atitinkamų metų pajamų deklaraciją. Pažymėtina, kad grąžinant permoką atsižvelgiama, ar gyventojas nėra skolingas valstybei, ar yra pateikęs, patikslinęs ankstesnių laikotarpių privalomas pateikti turto ir pajamų deklaracijas“, – sakė S. Aliukonytė-Šnirienė.

Kada teks primokėti

VMI atstovė paaiškino, kad mokėtina gyventojų pajamų mokesčio suma dažniausiai susidaro dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) perskaičiavimo.

„NPD metų eigoje taikomas tik su darbo santykiais susijusioms pajamoms, o metams pasibaigus jis perskaičiuojamas, jeigu buvo gauta kitų apmokestinamų pajamų (pavyzdžiui, ligos pašalpa iš „Sodros“, pajamos iš kitos darbovietės, nuomos pajamos ir pan.), ar kas mėnesį buvo gaunamos nereguliarios pajamos“, – sakė S. Aliukonytė-Šnirienė.

Pasiskaičiuoti, koks metinis NPD turi būti taikomas gyventojui galima VMI svetainėje, NPD skaičiuoklės srityje.

„Tuo atveju jei 2019 metų pajamos viršija 136 344 eurų (120 vidutinių šalies darbo užmokesčių sumą), taikomi progresiniai GPM tarifai. Tokiais atvejais perskaičiuojamas pajamų mokestis ir atsiranda pareiga sumokėti deklaracijoje apskaičiuotą mokesčio sumą“, – sakė S. Aliukonytė-Šnirienė.

Bus paprasčiau

Mokestinių prievolių departamento direktorė pasakojo, kad VMI preliminarias deklaracijas, kurias tereikia peržiūrėti ir pateikti, kasmet suformuoja apie 70 proc. gyventojų.

S. Aliukonytė-Šnirienė / DELFI nuotr.

„Šie gyventojai deklaraciją kasmet pateikia (taip pat galės pateikti ir atsiradus pajamų vedliui) vos kelių mygtukų paspaudimu. Visgi, kai kurie gyventojai dėl įvairių priežasčių (vykdyta individuali veikla, duomenų nepateikė tretieji asmenys ir pan.) turėdavo savarankiškai pateikti duomenis apie gautas pajamas ir patirtas išlaidas“, – sakė S. Aliukonytė-Šnirienė.

Ji priminė, kad iki tol Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS) naudota deklaracijos forma buvo sudėtinga, o jos savarankiškas pildymas keldavo gyventojams klausimų, buvo daroma klaidų.

„Atsižvelgiant į gyventojų teikiamus siūlymus, taip pat įstatymų nuostatų pasikeitimus, siekta deklaravimo procesą padaryti kuo paprastesnį, šiuo tikslu sukurtas pajamų deklaravimo vedlys, – sakė pašnekovė. – Gyventojams pajamų deklaravimo vedlį planuojama atverti jau kovo pradžioje, kai tik VMI gaus ir perkels visus duomenis iš trečiųjų asmenų (darbdavių, bankų, švietimo įstaigų, draudimo bendrovių ir pan.).“

S. Aliukonytė-Šnirienė sakė, kad vietoje to, kad pildytų deklaracijos formą, patys ieškotų kur ir kokią informaciją reikia įrašyti, gyventojams dabar reikės paprasčiausiai atsakyti į sistemos pateiktus klausimus.

„Paprastai kalbant, deklaravimas vyks klausimų-atsakymų principu. Atsakius į juos, beliks pateikti deklaraciją ir sumokėti apskaičiuotą gyventojų pajamų mokestį, arba, žinoma, dalį GPM kaip ir kasmet susigrąžinti. Deklaravimas klausimų-atsakymų forma suteiks daugiau aiškumo: kokias per metus gautas pajamas jie turi deklaruoti, kurioje formos eilutėje jas nurodyti.

Kiekvieno gyventojo situacija individuali, deklaracijos pildymo laikas priklausė ir priklausys nuo gyventojo gautų pajamų, patirtų išlaidų, nuo to, ar tretieji asmenys (pavyzdžiui, bankai, draudimo bendrovės, mokymo įstaigos, darbovietės ir kt.) pateikė visus duomenis apie gyventojo gautas pajamas ir išlaidas ir nebereikia jų papildyti.

Gyventojai, kuriems VMI įprastai parengia preliminarias deklaracijas, kurias tereikia peržiūrėti ir pateikti kelių mygtukų paspaudimu, taip pat galės jas pateikti ir šiemet, neatsakinėdami į vedlio klausimus“, – informavo VMI atstovė.

Kiti mokesčiai

S. Aliukonytė-Šnirienė pažymėjo, kad duomenis apie gyventojų sumokėtas gyvybės draudimo įmokas, palūkanas už suteiktas paskolas gyvenamajam būstui statyti arba įsigyti, už studijas sumokėtas įmokas, studijų įmokoms mokėti skirtų paskolų grąžinimą bei gyventojų sumokėtas pensijų kaupimo įmokas į pensijų kaupimo fondus turi pateikti tretieji šaltiniai – bankai, kredito įstaigos, gyvybės draudimo bendrovės, aukštosios mokyklos, formaliojo ir neformaliojo profesinio mokymo įstaigos ir kt., o ne gyventojai.

„Šiuos duomenis VMI tretiesiems asmenims šiemet reikia pateikti iki vasario 17 dienos. Pateikti duomenys bus perkelti į pajamų deklaravimo vedlį“, – DELFI sakė ji.

VMI atstovė dar priminė, kad pajamas ir turtą gyventojai šiemet turi deklaruoti ir sumokėti paskaičiuotą gyventojų pajamų mokestį iki gegužės 4 dienos.

Žemės mokesčio deklaracijas pateikti ir mokestį sumokėti šiais metais reikės iki lapkričio 16 dienos. Gyventojai, kurie turi komercinio naudojimo nekilnojamojo turto, iki šių metų vasario 17 dienos turi pateikti nekilnojamo turto mokesčio deklaraciją (KIT711 forma) ir sumokėti paskaičiuotą mokestį.

Turintys nekilnojamojo turto, kurio vertė viršija 150 tūkst. eurų, deklaraciją pateikti ir sumokėti nekilnojamo turto mokestį turės iki šių metų gruodžio 15 dienos.

S. Aliukonytė-Šnirienė sakė, kad jei gyventojui yra būtinybė GPM deklaraciją pateikti anksčiau nei prasidės visuotinis deklaravimas ir startuos EDS vedlys, galima pateikti popierinę deklaraciją. Pajamų mokesčio deklaraciją (forma GPM311) galima rasti VMI svetainėje.

Užpildytą pajamų mokesčio deklaraciją kartu su reikiamais priedais gyventojas gali atsiųsti paštu į VMI, adresu Neravų g. 8, 66257, Druskininkai, arba atnešti į bet kurią apskrities valstybinę mokesčių inspekciją. Gyventojams, atvykusiems į VMI padalinį,deklaraciją padės užpildyti VMI specialistai.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA