Viena koja teisme: Kaunas atsisako tenkinti Vyriausybės atstovo reikalavimą

R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Pernai lapkritį Vyriausybės atstovo Andriaus Cechanavičiaus teikimą atšaukti sprendimą dėl selektyviai kompensuojamų darželių gavusi Kauno savivaldybė, rodosi, pasiryžusi laikytis savo kurso. Praėjusią savaitę registruotame teisės akto projekte nurodoma miesto tarybą nepritariant minėtam teikimui – už projektą valdininkai dar turės nubalsuoti tarybos posėdyje, tačiau mažai tikėtina čia būsiant kokių nors netikėtumų.

Sprendimo keisti neketina

Kaip skelbiama sausio 24-ąją registruotame teisės akto projekte, Kauno taryba nepritaria Vyriausybės atstovo Kauno ir Marijampolės apskrityse A. Cechanavičiaus teikimui dėl darželių apmokėjimo tvarkos pakeitimo. Kitaip tariant, nepaisant Vyriausybės atstovo argumentų, ne Kauno savivaldybėje registruoti gyventojai už miesto darželius ir toliau formaliai turės mokėti pilną kainą.

Laikinai savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos pareigas einančios Astos Keruckės pasirašytame projekto aiškinamajame rašte dėstoma, kad ikimokyklinio ugdymo lengvatos padengiamos išskirtinai Kauno biudžeto lėšomis, todėl „absoliučiai pagrįsta, kad (…) kompensacijų atveju šios lėšos gali būti panaudotos Kauno miesto gyventojų reikmėms“.

Toliau argumentuojama savivaldybės biudžeto sąskaita apmokamų lengvatų teikimą esant išimtine savivaldybės tarybos teise. Iš esmės teigiama, kad gyventojai nėra diskriminuojami, nes mokestis visiems nustatytas toks pat, tik kompensacijos mechanizmas skiriasi priklausomai nuo deklaruotos gyvenamosios vietos.

Beje, mokestis, aiškinama rašte, tik ir gali būti nustatomas ikimokykliniam ugdymui, kuris apskritai yra neprivalomas, tad tėvai laisvi rinktis privačius darželius arba ugdyti vaiką patys šeimoje. Galiausiai, pažymima ir kitas savivaldybes galint įvesti lengvatas – šitaip ir pasielgė gruodžio 19-ąją posėdžiavusi Kauno rajono taryba, nors tąkart pabrėžta, kad sprendimas yra laikinas.

Sprendimą atmesti Vyriausybės atstovo teikimą per mėnesį galima skųsti Regionų apygardos administraciniam teismui – A. Cechanavičius anksčiau teigė taip ir darysiąs, ir tai numatoma esant vienintele neigiama projekto pasekme.

Pasiruošę eiti į teismą

Tiesa, jau anksčiau savivaldybė davė suprasti besilaikysianti savo pozicijos ir esanti pasiruošusi už ją kovoti teisme. Kauno vicemerė Rasa Šnapštienė praėjusių metų gruodžio 17-ąją po tarybos posėdžio naujienų agentūrai BNS sakė, kad neplanuojama sprendimo atšaukti ar persvarstyti, o Vyriausybės atstovas jį gali duoti teismui.

„Mes nematome diskriminacijos. Yra kaina visiems vienoda, už paslaugą visi mokame vienodai. Mes esame Kauno miesto valdžia, biudžeto didelė dalis formuojama iš Kaune deklaruotų gyventojų mokesčių. Tai reiškia, biudžetą formuoja kauniečiai. Mes ir sprendžiame, kad dalį mokesčio už darželį kauniečiams už jų pinigus mes galime kompensuoti“, – BNS cituota R. Šnapštienė.

A. Cechanavičius tuomet patvirtino, kad savivaldybė terminą dėl pasikeitusio darželių kompensavimo atšaukimo paprašė pratęsti mėnesiui. Laiko Vyriausybės atstovas davė iki vasario 15 d., tačiau ne vėliau negu pirmasis 2020-ųjų Kauno tarybos posėdis. Šis numatytas vasario 4-ąją – tą dieną darželių apmokėjimo klausimas taryboje bus galutinai uždarytas ir vėl atverstas greičiausiai tik teisme.

Numetė naštą neįgalių vaikų tėvams

„Kas vyksta Kaune“ primena, kad Vyriausybės atstovo teikimu klausimas dėl darželių kompensavimo tvarkos turėjo būti svarstytas dar pernai gruodžio 17-ąją vykusiame Kauno tarybos posėdyje. Tąkart miesto valdžia sušvelnino, anot priešininkų, diskriminacinius naujos tvarkos bruožus užtikrinusi ikimokyklinio ugdymo kompensavimą didelius raidos ar sveikatos sutrikimus turintiems vaikams nepriklausomai nuo tėvų deklaruotos gyvenamosios vietos.

Minėtas teisės akto pataisymas galioja tiems, kurie lanko Kauno Prano Daunio ugdymo centrą, Kauno kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centrą bei Kauno specialiąją mokyklą.

Pataisa argumentuota tuo, kad dėl mažo neįgaliųjų vaikų skaičiaus kitose savivaldybėse nėra ir neplanuojama steigti jų ugdymui reikalingų specialiųjų įstaigų.

Mano, kad sprendimas diskriminacinis

Kaip anksčiau rašė „Kas vyksta Kaune“, A. Cechanavičius nurodymą atšaukti sprendimą branginti darželius ne mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems asmenims savivaldybės administracijai išsiuntė pernai lapkričio 27-ąją.

„Dėl norminio teisės akto teisėtumo galiausiai pasisako administracinis teismas. Bet mūsų nuomone, šis sprendimas pirmiausia pažeidžia Švietimo įstatymą, taip pat Vaikų teisių apsaugos pagrindų įstatymą. Manome, sprendimas yra diskriminacinis – dėl to ir parašėme teikimą jį naikinti“, – anksčiau aiškino A. Cechanavičius.

Vyriausybės atstovas Kauno apskrityje netruko pabrėžti, kad minėtas Kauno tarybos sprendimas liečia ne tik Kauno rajono gyventojus: „Tarkime, emigrantai, kurių vienas yra deklaravęs išvykimą ir dirba užsienyje arba abu tėvai išvykę, o vaikas gyvena čia su seneliais – šiais atvejais darželiai taip pat brangsta. Valstybė iš vienos pusės skatina emigrantų sugrįžimą, tuo pačiu kita šalies institucija brangina ir apkrauna papildomais mokesčiais.“

Praradę kompensacijas, mokės 16 kartų daugiau

„Kas vyksta Kaune“ primena, kad didžiulį rezonansą sukėlė spalio 15 d. priimtas Kauno tarybos sprendimas drastiškai branginti miesto darželius ne Kaune gyvenamąją vietą deklaravusiems žmonėms: iki šiol 58 centus siekęs dienos mokestis už darželį keliamas iki 9,2 euro.

Miestiečių vaikams šis mokestis bus kompensuojamas, todėl jie ir toliau mokės tik 58 centus, tačiau tiems tėvams, kurie mieste nedeklaruoti, reikės mokėti visą kainą – vidutiniškai 200 eurų už vieną ikimokyklinę ugdymo įstaigą Kaune lankantį vaiką. Sprendimas įsigaliojo nuo šių metų sausio 1 d.

Atsakomųjų veiksmų netrukus ėmėsi Kauno rajono savivaldybė – gruodį nuspręsta rajono gyventojams kompensuoti didesnę dalį mokesčio už ugdymą miesto darželiuose. Tėvams reikės mokėti 0,65 Eur – tiek, kiek kainuotų viena diena valstybiniame Kauno rajono darželyje.

Mokestis kompensuojamas tik Kauno rajone gyvenantiems ir čia į darželį nepatekusiems vaikams. Abu santuokoje gyvenantys vaiko tėvai ir vaikas turi būti deklaravę gyvenamąją vietą Kauno rajone iki 2019 m. gruodžio 31 d., o vaikas turi būti įtrauktas į laukiančiųjų eilę iki 2019 m. birželio 1 d. ir nepatekęs į norimą įstaigą.

Kauno ikimokyklinio ugdymo įstaigas iš viso lanko daugiau kaip 14,5 tūkst. vaikų. Pasak miesto savivaldybės, šiemet per 500 vaikų nepateko į darželius, dar daugiau kaip 2 tūkst. vaikų nepateko į tuos darželius, kuriuos pageidavo lankyti. Teigiama, kad įvedamas mokestis pagerins ikimokyklinio ugdymo įstaigų prieinamumą.

58 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Gali būti reikalaujama atstatyti Žaliakalnyje pusiau nugriautą namą

Gidė R. Mikalavičienė: šioje Kauno bažnyčioje sustoja laikas

Raudondvaryje pareigūnams patikrinus automobilį – netikėtas radinys keleivės rankose

Kaune žuvo elektros instaliavimo darbus vykdęs darbuotojas

Nuo koronaviruso mirė dar 5 žmonės – dalies užsikrėtimo aplinkybės liko neišaiškintos

415 naujų koronaviruso atvejų – Kaune virusas plinta sporto centruose, gydymo įstaigose

Artėja laikas keisti padangas: šiais metais geriau nelaukti paskutinės dienos

Rinkimų savaitė nepraėjo be intrigų – policija pradėjo du ikiteisminius tyrimus

Susirgus Seimo nariui pradedamas epidemiologinis tyrimas: pranešė, kas turės izoliuotis

Praneša skaitytojai: Aleksoto-Vilijampolės rinkėjai turėjo prašyti praeivių pagalbos