Kaune užfiksuoti reti egzotinės ligos atvejai | Kas vyksta Kaune

Kaune užfiksuoti reti egzotinės ligos atvejai

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad per mėnesį iš Kauno asmens sveikatos priežiūros įstaigos gauta informacija apie du Dengės karštligės atvejus, vienas iš jų vienas jau patvirtintas, o dėl kito laukiama tyrimo rezultatų.

Kaip rašoma Nacionalinio visuomenės sveikatos centro pranešime spaudai, vykdant atvejų epidemiologinę diagnostiką išsiaiškinta, kad ligoniai buvo išvykę į egzotines šalis, Maldyvus bei Paragvajų.

Denge paplitimas

Dengės karštligę sukeliančiu virusu galima užsikrėsti daugiau nei 100 šalių tropiniuose ir subtropiniuose regionuose: Afrikoje, Amerikose, Pietryčių Azijoje, Vakarų Okeanijoje, Viduržemio Jūros rytuose.

2018 m. Europoje užregistruota daugiau kaip 2 tūkstančiai Dengės karštligės atvejų, susijusių su kelionėmis. Lietuvoje per metus užregistruoti 5 šios ligos atvejai.

Dengės karštligė yra virusinė liga, kurią platina įkąsdami Denge virusu užsikrėtę uodai. Liga gali pasireikšti įvairiais simptomais. Dažnai ligos sunkumas ir baigtis yra nenuspėjama.

Dauguma pacientų (40–80 proc.) savaime pasveiksta patyrę lengvų, dažnai panašių į peršalimą, simptomų, pavyzdžiui, pykinimą, vėmimą, bėrimą ir skausmą. Tačiau nedidelei daliai pacientų liga progresuoja iki sunkios formos.

Ligos eigai būdingos dvi bangos, po kurių sveikata trumpam pagerėja. Liga retai užtrunka ilgiau nei 10 dienų, tačiau sveikimas būna ilgas. Specifinio gydymo nėra. Ligos slaptasis periodas trunka 3–14 d. Pagrindinis užsikrėtimo kelias – uodo įgėlimas, tačiau 2019-11-18 pirmą kartą aprašytas užsikrėtimas Denge lytinio kontakto metu.

Rekomendacijos keliautojams

Denge yra viena dažniausių uodų pernešamų ligų, kuriomis užsikrečiama kelionėse po tropines ir subtropines šalis. Uodų įgėlimų būtina saugotis visą dieną. Geriausiai apsaugo repelentų naudojimas griežtai laikantis naudojimo instrukcijos ir tinkama apranga, paliekant kuo mažiau atviros odos.

Naujagimiams ir kūdikiams iki 3 mėn. amžiaus repelentai nerekomenduojami. Uodai puola dienos metu tiek viduje tiek lauke. Keliautojai, o ypač vaikai, nėščios moterys ir nusilpusio imuniteto asmenys prieš kelionę turi pasitarti su gydytoju dėl individualių apsisaugojimo nuo uodų priemonių.

Lovos tinkleliai turi būti impregnuoti ilgai veikiančiais uodus atbaidančiais preparatais. Sergantiems rekomenduojama susilaikyti nuo lytinių santykių arba naudoti prezervatyvus.

Grįžus iš kelionės per 3–14 dienų pajutus ligos požymių (karščiavimas, bėrimas, galvos, raumenų skausmai ir kt.), būtina kreiptis į šeimos gydytoją ir informuoti apie buvusią kelionę.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA