Pareigūnai įteikė kalėdinę „dovaną“ neskaidriems „verslininkams“ – Kas vyksta Kaune

Pareigūnai įteikė kalėdinę „dovaną“ neskaidriems „verslininkams“

Po kruopštaus ir neviešo tyrimo išaiškinta gerai organizuota grupė asmenų, vykdžiusi didelio masto mėsos ir jos produkcijos „šešėlinę“ prekybą. Kratose dalyvavo daugiau kaip 80 policijos, Valstybinės mokesčių inspekcijos bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnų.

Tiriama 11 nesąžiningų verslo subjektų, atliktos 26 kratos

Kaip rašoma pranešime spaudai, 2019 m. gruodžio 10 d. Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, pasitelkdami į pagalbą Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimų valdybos pareigūnus, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Vilniaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojus, siekiant surasti reikšmingus tyrimui „juodosios buhalterijos“ dokumentus, užrašus, nusikalstamu būdu įgytus (neapskaitytus) grynuosius pinigus, kitus suklastotus ir tyrimui svarbius dokumentus, laikmenas, fiksuoti prekybos pažeidimus, atliko didelio masto policijos operaciją.

Operacijos metu Kauno, Marijampolės, Vilniaus apskričių juridinių asmenų buveinėse, individualią veiklą vykdančių asmenų prekyvietėse, sandėliuose, atsakingų asmenų gyvenamosiose vietose ir kitose patalpose pareigūnai atliko 26 kratas. Kratų metu rasta dokumentacija, užrašai, „juodoji“ buhalterija, galimai iš nusikalstamos veikos gauti pinigai.

Operacijos dieną sulaikytas 2,5 tonų atvėsintos paukštienos krovinys be jo įsigijimo dokumentų, kuris, pažeidžiant veterinarijos reikalavimus, buvo gabenamas iš Lenkijos Respublikos nepritaikytu tam transportu. Pas vieną iš įtariamųjų kratos metu taip pat rastos narkotinės medžiagos – galimai kanapių derva.

Dėl užmaskuoto „verslo“ valstybė prarado solidžias lėšas

Įsisenėjęs ir gerai užmaskuotas „verslas“ per paskutinius dvejus metus realizavo ne mažiau kaip 400 tonų neapskaitytos mėsos skerdenos. Vien tik pirminiais duomenimis ūkio subjektas nuslėpė esamos apyvartos apie 1 mln. eurų ir taip fiktyviai ją sumažindamas į deklaracijas-ataskaitas įrašydavo suklastotus duomenis apie pajamas, pelną, turtą ar jų naudojimą ir pateikdavo jas valstybinei mokesčių inspekcijai, tokiu būdu išvengdamas privalomų sumokėti mokesčių.

Nusikalstamos organizuotos grupės lyderis, siekdamas sumažinti apyvartą ir nemokėti mokesčių, subūrė nusikalstamą organizuotą grupę, jai vadovavo, koordinavo ir organizavo grupės vykdomą nusikalstamą veiklą – apgaulingai ir sukčiaudamas tvarkė juridinio asmens teisės aktų reikalaujamą buhalterinę apskaitą, neapskaitė apie 80 procentų visų privalomų apskaityti sandorių, pirkimų-pardavimų faktų, klastojo sąskaitas-faktūras. Atskirais atvejais produkciją įgydavo ir ją realizuodavo be jokių apskaitos dokumentų.

Dažnu atveju suįžūlėję organizuotos grupės nariai taip organizavo nusikalstamą verslą, jog visiškai atvirai iš Lenkijos gamintojų atvežtos skerdenos nepajamavo ir nerodė pardavimų. Įmonė dengdavosi nepelninga veikla bei daugelį pirkimų vykdydavo kitų įsteigtų įmonių vardais.

Pareigūnų surinktais duomenimis, minėta atvėsinta skerdena buvo realizuojama įmonės prekyvietėje ir pristatoma į Kauno mieste esančias prekyvietes, įvairias turgavietes ir kitas produkcijos realizacijos vietas – kur taip pat daugeliu atveju šios produkcijos pardavimas nebuvo įtraukiamas į bendrovės ir prekeivių buhalterinę apskaitą, ji buvo realizuojama klastojant ir naikinant dokumentus, neišmušant elektroninių kasos aparatų kvitų.

Įtariama, kad nusikalstamos organizuotos grupės nariai buvo susiję neskaidriais verslo ryšiais su dešimtimis prekeivių. Šių asmenų komercinė veikla, jų nesumokėti mokesčiai valstybės biudžetui taip pat bus vertinama.

Policijos operacijos metu Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai visose tikrintose  prekybos vietose nustatė pažeidimų. Dažniausiai fiksuoti savikontrolės, maisto produktų ženklinimo, atsekamumo, tinkamumo terminų ir produktų laikymo kontrolei keliamų reikalavimų neatitikimai.

Valstybinės mokesčių inspekcijos pareigūnai fiksavo pažeidimus prekybos srityje – atliko patikrinimus, kasoje esančių grynųjų pinigų apskaitą, prekių inventorizaciją, nustatė apskaitytų ir neapskaitytų pinigų sumas.

Įtariamųjų ratas gali plėstis

Tyrime pranešimai apie įtarimą įteikti 6 asmenims. 4-iems iš jų skirtos griežčiausios kardomosios priemonės – suėmimai, kitiems – švelnesnės kardomosios priemonės. Dar 10 asmenų apklausti specialaus liudytojo statusu. Atsakingiems asmenims apribota nuosavybės teisė į turtą. Organizuotos grupės nariai ir kiti atsakingi asmenys turės pasiaiškinti dėl piniginių lėšų, kurios rastos kratos metu.

Tyrimas, įtarimai

Bendrovės vadovas, kiti organizuotos grupės nariai ir nesąžiningais komerciniais ryšiais siejami asmenys įtariami padarę nusikaltimus, numatytus LR Baudžiamojo kodekso 182 str. „Sukčiavimas“, 222 str. „Apgaulingas apskaitos tvarkymas“ ir 220 str. 2 d. „Neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas“. Ikiteisminiam tyrimui vadovauja ir jį organizuoja LR Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras.

Šešėlio naikinimas yra vienas iš Lietuvos policijos prioritetų

Lietuvos policija jau ne vienerius metus užkardo bei atskleidžia nusikaltimus nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams, ekonomikai ir verslo tvarkai, finansų sistemai, nusikalstamas veikas, sukėlusias platų atgarsį visuomenėje, darančias didelę turtinę žalą valstybei, atskleidžiant didelės apimties neteisėtų pajamų ir turto gavimo šaltinius, užtikrinant neteisėtų pajamų ir turto suradimą, siekiant iš „šešėlio" grąžinti valstybei nesumokėtus mokesčius.

Užtikriname, kad policija ir toliau vykdys atitinkamus tyrimus, sistemingai ir nuolat skirs išskirtinį dėmesį ūkio subjektams, kurie sukčiauja, apgaulingai tvarko apskaitą, vengia mokėti mokesčius.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA