Vaikus globojančioms ar įsivaikinusioms šeimoms Kaune – asmeninė palaikymo komanda – Kas vyksta Kaune

Vaikus globojančioms ar įsivaikinusioms šeimoms Kaune – asmeninė palaikymo komanda

M. Zinkevičiaus nuotr.

Galima džiaugtis, jog Kauno miesto bendruomenė tampa vis labiau socialiai atsakinga ir noriai prisideda prie visuomenės problemų sprendimo. Vienas iš ryškiausių pokyčių – augantis kauniečių, nusprendusių prisidėti prie šeimos neturinčių mažųjų miestiečių gerovės, skaičius. Augant jam, didėja ir vaikų integraciją lengvinančių paslaugų spektras.

Vaikų gerovės centras „Pastogė“ (toliau – VGC „Pastogė“) informuoja, kad nuo šių metų visos vaikus globojančios ar įsivaikinusios šeimos turės palaikymo komandą, teiksiančią jiems reikalingą konsultacinę, psichosocialinę, teisinę ir kitą pagalbą.

Kasmet VGC „Pastogė“ parengiama apie 50 globėjų (rūpintojų) bei įtėvių šeimų. Iki 2019 metų centras įvaikintiems ar globojamiems vaikams bei naujosioms jų šeimoms teikdavo reikalingas psichosocialines paslaugas. Nuo šių metų birželio mėnesio, paslaugų paketas su be tėvų globos likusiais vaikais savo meile ir namų šiluma besidalinančioms šeimoms – praplėstas.

„Šiandien Kauno mieste džiaugiamės turėdami apie 300 šeimų, globojančių 386 vaikus. Tačiau dar apie 140 miesto vaikų vis dar gyvena šeiminiu principu veikiančiuose globos namuose, nevyriausybiniuose vaikų globos namuose ar šeimynose, laukdami naujųjų namų bei mylinčios šeimos. Besiruošiančius ja tapti galime nuraminti, jog nuo šiol įsivaikindami ir globodami vaiką jie kartu turės ir iš savo srities specialistų sudarytą palaikymo komandą“, – sako VGC „Pastogė“ direktorė Gražina Didžbalienė.

Vaikų gerovės centras „Pastogė“ / M. Zinkevičiaus nuotr.

Pagrindinė dvejonių priežastis – integracija

Anot G. Didžbalienės, 2019-aisiais dėl nesaugios aplinkos šeimoje, VGC „Pastogė“ buvo apgyvendinta daugiau nei 100 vaikų. 76 iš jų buvo nustatyta globa (rūpyba). Dalis jų jau rado naujuosius namus, likusieji – viltingai laukia. Centro vadovė pastebi, kad daugiausiai dvejonių globėjais norintiems tapti asmenims kelia į šeimą priimto vaiko integracijos bei visuomenės tolerancijos klausimai.

„Globėjais tapti norinčios šeimos daugiausiai dėmesio skiria problemų, su kuriomis susiduria tėvų globos netekę vaikai, analizei. Jie domisi vaikų elgesiu, bendravimo su biologine šeima ypatumais. Tuo tarpu pagrindinė nerimo priežastis – ar pavyks užmegzti ryšį su globojamu vaiku, ar jam patiks jų šeima, ar jie sugebės atliepti vaiko poreikius bei tai, kaip vaiką priims ugdymo įstaigų bendruomenė. Galiausiai, globojančioms ir įsivaikinusioms šeimoms labai svarbu ir tai, ar esant poreikiui jiems bus suteikta reikiama specialistų pagalba“, – pasakoja VGC „Pastogė“ direktorė.

Ekspertė teigia, kad viso proceso metu šeima savo svarstymais, dvejonėmis ir klausimais gali dalintis tiek su centro specialistais, tiek su globėjais jau tapusių šeimų atstovais. Priėmus sprendimą, vaikas naujuosiuose namuose apsigyventi gali vos per kelerių mėnesių laikotarpį.

„Pasirengimas tapti globėju užtrunka apie 4 mėnesius. Maždaug mėnesis yra reikalingas dokumentų surinkimui ir pirminiam vertinimui, dar maždaug trys – mokymams, šeimos studijai atlikti bei išvadoms pateikti. Įgyvendinus šiuos procesus, vaikas naujuosiuose namuose apsigyvena tuomet, kai šeima yra pasirengusi jį priimti“, – sako G. Didžbalienė.

Vaikų gerovės centras „Pastogė“ / M. Zinkevičiaus nuotr.

Vaiką globojantys ar įsivaikinę asmenys vieni – nelieka

Vaikų gerovės centro direktorė pasakoja, kad daugumą globėjų padėti likimo nuskriaustiems, mažiesiems visuomenės nariams skatina noras įprasminti save bei siekis pasidalinti širdies ir namų šiluma.

„Pretenduodami tapti globėjais žmonės įvardina tikrai labai įvairias priežastis. Vis dėlto, pakankamai dažnai galima išgirsti, kad vaiko globa yra teisingiausias savęs įprasminimo būdas. Pasiekus puikią karjerą, sutvarkius namų buitį ir užauginus bei išmokslinus vaikus, atrodytų, kad įgyvendinti visi užsibrėžti tikslai. Tačiau dažnai priimdamas vienišą vaiką į savąją šeimą žmogus jaučiasi daug labiau įprasminęs save, nei, tarkime, pasiekęs profesoriaus laipsnį ar nusipirkęs išsvajotą automobilį“, – sako G. Didžbalienė.

Minėtasis VGC „Pastogė“ kartu su Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba bei Kauno miesto savivaldybe vykdomas „Vaikų gerovės ir saugumo didinimo, paslaugų šeimai, globėjams (rūpintojams) kokybės didinimo bei prieinamumo plėtros“ projektas, anot specialistės, įvaikinimo ar globos procesą reikšmingai palengvina.

Projekto tikslas – užtikrinti visiems įvaikintiems ir globojamiems vaikams bei jų įtėviams ir globėjams, prieinamą bei reikalingą konsultacinę, psichosocialinę, teisinę ir kitą pagalbą.

„Svarbu žinoti, kad vaiką globojantys ar įsivaikinę asmenys nelieka vieni. Nepriklausomai, ar šeima dar tik svarsto apie globą, ar jau yra tapę įtėviais, mūsų centro specialistai visuomet yra pasiruošę pagelbėti sprendžiant šeimoje iškylančias problemas“, – sako VGC „Pastogė“ vadovė.

Globos centre „Pastogė“ visi globojantys ar įsivaikinę asmenys bei globojami ar įvaikinti vaikai gali gauti visas reikalingas, nemokamas informavimo ir konsultavimo, tarpininkavimo ir atstovavimo paslaugas. Taip pat, globos koordinatoriaus, socialinio darbuotojo, psichologo, teisininko konsultacijas bei intensyvią specialistų pagalbą susidūrus su krizėmis šeimoje.

Vaikų gerovės centras „Pastogė“ / M. Zinkevičiaus nuotr.

„Pagal minėtąją programą vaikų gerovės centre organizuojame ir savitarpio paramos grupes, tęstinius mokymus, specialias paskaitas globėjams bei įtėviams. Taip pat, grupinius užsiėmimus globojamiems bei įvaikintiems vaikams. Galiausiai, suteikiame ir atokvėpio organizavimo, sociokultūrines paslaugas bei metodinę pagalbą bendruomeniniams vaikų globos namams ir šeimynoms“, – sako G. Didžbalienė.

Centro direktorė informuoja ir apie šventiniu laikotarpiu globa besidomintiems asmenų patogumui sukurtas išskirtines konsultacijų sąlygas. Nuo 2019 m. gruodžio 2 d. iki 2020 m. sausio 5 d. visiems besidominantiems vaikų globa ar įvaikinimu, jau globojantiems ar įsivaikinusiems asmenims konsultacijos bus teikiamos prekybos centre „Akropolis“.

Pirmajame prekybos centro aukšte įsikursiančiame globos centro paviljone lankytojai bus laukiami kiekvieną dieną. Nuo pirmadienio iki ketvirtadienio – 17-20 valandomis, penktadieniais – 16-20 valandomis ir nuo 12 iki 20 valandos savaitgaliais. Kalėdiniais meduoliais kvepiančiame paviljone besidominančių lauks ne tik VGC „Pastogė“ specialistai, bet ir patirtimis pasidalinti norintys globėjai.

Tiesa, visi besidomintys globa bus konsultuojami ir įprastąją tvarka – atvykus į vaikų gerovės centrą „Pastogė“, adresu P. Plechavičiaus g. 21, Kaunas. Taip pat su specialistais galite susisiekti telefonu +3706 11 0814 arba el. paštu globoscentras@pastoge.lt.

Daugiau informacijos: www.pastoge.lt

Projektą finansuoja ir visas paslaugas apmoka Europos socialinis fondas.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA