Kauno apskrityje – dar du meningokokinės infekcijos atvejai | Kas vyksta Kaune

Kauno apskrityje – dar du meningokokinės infekcijos atvejai

Asociatyvi / DELFI nuotr.

Jonavos ir Kauno rajono darželius užklupo meningokoko infekcijos banga. Du darželių auklėtiniai, trejų ir penkerių metų amžiaus vaikai, buvo pristatyti į Kauno klinikinę ligoninę, mažyliams diagnozuota meningokokinė infekcija.

„Trečiadienio vakare ir ketvirtadienio naktį į Kauno klinikinę ligoninę atvežti du mažamečiai: iš Kauno rajono 5 metų berniukas ir iš Jonavos miesto 3 metų mergaitė. Abu pacientai buvo sąmoningi, bet karščiuojantys – jie turėjo apie 38,2 ir 39 laipsnių temperatūros.

Abiem pacientams pavojaus gyvybei nėra, būklė stabili, jie gydomi intensyvios terapijos skyriuje”, – teigė Kauno klinikinė ligoninės Vaikų priėmimo, skubios pagalbos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėjas Darius Varaškevičius.

Mažyliai tarpusavyje nėra susiję. Kaip nurodoma gydymo įstaigos komentare, į medikus tėvai kreipėsi iškart, kai tik pastebėjo, kad karščiuojančius vaikus pradėjo berti.

Meningokokinė infekcija

Meningokokinė infekcija – ūmi bakterinė užkrečiamoji liga. Serga įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai vaikai iki 5 m. amžiaus ir paaugliai. Ligai būdingos labai įvairios formos nuo sukėlėjo nešiojimo nosiaryklėje, kai žmogus nejaučia simptomų, lengvo peršalimo simptomai, invazinė meningokokinė infekcija, galinti pasireikšti smegenų dangalų uždegimu, plaučių uždegimu, sepsiu. Ir tik labai retais atvejais galimos žaibinės infekcijos formos.

Užsikrėsti galima oro lašeliniu būdu artimai bendraujant su sergančiais asmenimis arba sveikais bakterijų nešiotojais. 5–10 proc. sveikų suaugusiųjų gali turėti šį sukėlėją kvėpavimo takuose.
Užsikrėtus 70–80 proc. asmenų nesuserga, bet įgyja imunitetą ir lieka nešiotojais, 10–30 proc. suserga lengva, į peršalimą panašia, infekcija ir tik 1–3 proc. gali susirgti invazine ligos forma.

Ligos plitimo stabdymas

Artimą sąlytį su ligoniu turėjusiems asmenims (šeimos nariams; kolektyve, artimą sąlytį turėjusiems tos pačios grupės vaikams ir darbuotojams) skiriamas profilaktinis gydymas antibiotikais (dažniausiai užtenka vienkartinės dozės), kurį rekomenduojama pradėti kuo anksčiau, bet ne vėliau kaip per 7 paras po buvusio kontakto. Visi kolektyvo nariai savo sveikatą turi stebėti 10 dienų.

Prasidėjus karščiavimui ar atsiradus kitiems būdingiems ligos požymiams (stipriam galvos skausmui, sprando įsitempimui, vėmimui, hemoraginiam odos bėrimui) būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją ir nurodyti buvusį sąlytį su meningokokine infekcija.

Aplinkos nukenksminimui specifinių rekomendacijų nėra, būtinas drėgnas patalpų valymas ir vėdinimas. Galima taikyti kitas epidemiologinėms reikmėms darželyje numatytas dezinfekcijos priemones. Tačiau sukėlėjas aplinkoje greitai žūsta.

Lietuvoje dažniausias B meningokokinės infekcijos tipas nustatomas apie 80 proc. išskirtų sukėlėjų. Vaikai skiepijami nuo B tipo meningokokinės infekcijos pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Taip pat Lietuvoje yra galimybė pasiskiepyti ir nuo retesnių sukėlėjo tipų (A, C, Y, W–135), keturvalente vakcina.

Dėl profilaktinio gydymo antibiotikais, nurodant buvusį kontaktą su ligoniu bei turint Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos siuntimą pas šeimos gydytoją ar skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA