Prie Eurolygos starto linijos stojęs „Žalgiris“ skausmingai krito savo fanų akivaizdoje | Kas vyksta Kaune

Žalgiriečiai penktadienio vakarą namuose susitikimu su Vitorijos „Baskonia“ ekipa atidaro Eurolygos sezoną. Praktiškai visas rungtynes besivejančių vaidmenyje buvę, tačiau intrigą palaikę „Žalgirio“ krepšininkai turėjo pripažinti svečių pranašumą 58:70 (19:19, 11:18, 16:18, 12:15).

Ginčo kamuolį atkovoję svečiai jau pirmojo išpuolio metu pelnė taškus – „Baskonia“ į priekį išvedė Shavonas Shieldsas, tačiau tuoj pat krepšį drebinantį atsaką rado ir Martinas Gebenas – 2:2. Ekipos toliau keitėsi taikliomis dviejų ir trijų taškų vertės atakomis, kol prabėgus dviem minutėms šiek tiek labiau apčiuopiamą persvarą baskams „darbiniu“ metimu iš baudos aikštelės suteikė Tornike Shengelia – 4:7. Visgi „Žalgirio“ fanus taiklia tolima bomba netrukus iš vietų kėlė Marius Grigonis – 7:7.

Įpusėjus kėliniui ovacijomis sutiktas ant parketo žengęs Lukas Lekavičius, bet „Baskonia“ toliau tolo (7:11) ir Šarūnas Jasikevičius iškart sukvietė savo krepšininkus pasitarimui. Minutės pertraukėlė davė efektą – du prieš du staigiai priešininkus užklupę žalgiriečiai baigė ataką rezultatyviai – pasižymėjo Zach LeDay – 9:11. Ketvirčiui persiritus į antrą pusę, baudas sumetęs ir puikų žaidimą nugara pademonstravęs Edgaras Ulanovas vedė „Žalgirį“ į priekį, daugiau nei vieno metimo atstumu kauniečius tolino Jockas Landale’as – 17:13. Paskutinę ataką turėję Vitorijos krepšininkai pametė kamuolį, o pirmasis kėlinukas baigėsi švieslentėje degant lygiam rezultatui – 19:19.

Antrajame ketvirtyje pusantros minutės nė viena komanda nepelnė taškų, kol tylą atletišku metimu iš po krepšio nutraukė Achille’as Polonara – 19:21. Minimalų pranašumą šeimininkams grąžino tritaškį šaltu veidu smeigęs Artūras Milaknis – 22:21, bet sirgalius tildė Michealo Erico realizuota 2+1 situacija – 22:24. „Baskonia“ baudomis pamažu didino atstumą, kurį iki vieno taškelio vėl braukė pakankamai laiko prisitaikyti turėjęs M. Grigonis, visgi nesnaudė ir Vitorijos ekipos priekinė linija – greitame puolime ataka užbaigta dėjimu – 25:28.

Griausmingų fanų plojimų sulaukė vienass po kito pramesti baskų baudų metimai. Vis dėlto, žalgiriečiams užpulti nepavyko – nusivylimo atodūsis palydėjo nepavykusį Nigelio Hayeso dėjimą, tuo metu „Žalgirio“ tinklelį dukart iš eilės plėšė toliašaudė „Baskonia“ artilerija – 25:34. Po sėkmingo L. Lekavičiaus epizodo svečiai Kauno krepšininkus iš distancijos baudė ir trečia kartą, tačiau nuotaiką „Žalgirio“ gerbėjams tikrai kilstelėjo paskutinėmis antrojo kėlinio akimirkomis įsūdytas M. Grigonio tritaškis – 30:37.

Trečiojo kėlinio pradžioje nieko nelaukęs ataką viena ranka užbaigė L. Lekavičius, o atsaką vardu T. Shengelia rado ir Vitorijos komanda – 32:39. Kiek prisnūdusią „Žalgirio“ areną budino monstriškai J. Landale’o į krepšį sugrūstas kamuolys, bet puolime iniciatyvos vėl ėmęsis ir su žalgiriečių pražanga pataikęs baskų sakartvelietis pirmą kartą svečiams suteikė dviženklį pranašumą – 34:44. Puikų M. Grigonio perdavimą J. Landale’as vertė dviem taškais iš po krepšio, tačiau dviženklę persvarą „Baskonia“ susigrąžino S. Shieldsui sumetus baudas – 38:48.

Priešpaskutiniame ketvirtyje likus žaisti kiek daugiau nei tris minutes skanduotes vėl užvedė E. Ulanovo tolimas šūvis su pražanga, nors dar vieno taško pridėti nepavyko – 41:48. Skirtumą pradedant tiksėti paskutinei minutei iki keturių taškų braukė nelengvas Z. LeDay metimas, bet itin nesėkmingai kėlinio pabaigą sužaidę žalgiriečiai Š. Jasikevičių apsupo turėdami 9 taškų deficitą – 46:55.

Ketvirtajame kėlinyje sirgalių audrą kėlė dukart iš toli žibėjęs A. Milaknis, nuo trijų taškų linijos taikliai atakavo ir aukštasis žalgirio australas – 55:59. Tačiau agresyviu žaidimu bei švilpimu pasitiktais epizodais puolime ir gynyboje „Baskonia“ pranašumą vėl didino iki dviženklio – ketvirtyje prabėgus keturioms minutėms švieslentėje degė 55:66.

Pasiaukojančiai kovojęs E. Ulanovas provokavo baskų pražangą puolime, o žalgiriečių ataką rezultatyviai užbaigė L. Lekavičius, bet technišku metimu iš baudos aikštelės žaliai baltus galvas vėl nunarinti vertė Luca Vildoza – 57:68. Kelias minutes „Baskonia“ taškų nepelnė, tačiau prisivyti svečių nepavyko ir desperatiškai puolime pradėjusiems žaisti kauniečiams. Likus vienai minutei, Š. Jasikevičius metė ant parketo snaiperius A. Milaknį ir M. Grigonį, bet rungtynių „ištraukti“ nepavyko – pirmąjį šio sezono Eurolygos susitikimą „Žalgiris“ namuose pralaimėjo 58:70.

„Žalgiris“: M. Grigonis 10 (3/6 trit.), L. Lekavičius 10, A. Milaknis 9 (3/7 trit., 2 per. kam.), J. Landale‘as 9, E. Ulanovas 9 (5 atk. kam.), Z. LeDay 7 (6 atk. kam.), T. Walkupas 2, M. Gebenas 2, A. Perezas 0, N. Hayesas 0 (7 atk. kam.), P. Jankūnas 0.

„Baskonia“: S. Shieldsas 19 (5 atk. kam.), T. Shengelia 13 (6/7 dvit.), L. Vildoza 10 (5 rez. perd., 2 per. kam.), M. Janningas 10 (2 per. kam.).

Oficialiame „Žalgirio“ portale primenama, kad būtent Fernando Buesa arenoje praėjusiais metais vyko Eurolygos finalo ketvertas, į kurį suvažiavo pajėgiausi Europos krepšininkai. Visgi finalinės dvikovos tikrojo šeimininko neturėjo, nes „Baskonia“ savo pasirodymą užbaigė ketvirtfinalyje prieš vėliau čempionais tapusius Maskvos CSKA krepšininkus.

Su dar didesne nuoskauda baskams baigėsi pasirodymas Ispanijos pirmenybėse, kur galingą Vitorijos komandą ketvirtfinalyje sensacingai eliminavo Renaldo Seibučio vedama Saragosos „Tecnyconta“ ekipa.

Skambiausias pergales dabartinė „Baskonia“ komanda pasiekė po Vitorijos „TAU Ceramica“ vardu. Pirmą kartą baskai į Eurolygos finalą iškopė 2000–2001 metų sezone, kuomet su Mindaugu Timinsku ir Sauliumi Štombergu priešakyje krito tik lemiamame finalo serijos mače.