Pasirašyta koalicijos sutartis: pasidalijo postus ir nustatė programą

DELFI nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

„Valstiečių“, „socialdarbiečių“, „tvarkiečių“ ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderiai ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis penktadienį pasirašė sutartį dėl koalicijos.

Šis susitarimas leidžia koalicijai turėti aritmetinę daugumą Seime, nors partijos bendradarbiavo ir iki šiol. „Po išrinktojo prezidento inauguracijos premjerui grąžinus įgaliojimus, procesas vyks labai sklandžiai, kadangi dauguma yra suformuota ir labai tikiuosi, kad mes tą stabilumą valstybėje (…) išlaikysime minimum iki kadencijos pabaigos“, – žurnalistams po pasirašymo sakė „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

Susitarime numatyta būsima valdančiosios daugumos programa ir postų pasidalijimas. Koalicijos derybininkai taip pat sutarė dėl kelių dešimčių pokyčių, susijusių su socialine politika, sveikatos apsauga, kova su korupcija.

Pasidalijo ministerijas, dėl premjero kol kas neaišku

Pagal pasirašytą sutartį, „valstiečiai“ deleguos atstovus į Finansų, Aplinkos, Socialinės apsaugos ir darbo, Energetikos, Ekonomikos ir inovacijų, Kultūros, Sveikatos apsaugos, Švietimo, mokslo ir sporto bei Teisingumo ministerijas.

„Socialdarbiečiams“ atiteko užsienio reikalų ir žemės ūkio ministrų portfeliai, Lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai – vidaus reikalų ir susisiekimo ministrų portfeliai.

„Tvarkos ir teisingumo“ atstovas vadovaus Krašto apsaugos ministerijai. Į šias pareigas ketinama siūlyti dabartinį Seimo narį, bet jo pavardės partijų lyderiai neatskleidė. „Tvarkiečiai“ taip pat iš dalies bus atsakingi už Kultūros ministerijos darbą. Jie galės deleguoti savo viceministrą.

Kol kas nėra aišku, kaip atrodys naujos Vyriausybės sudėtis, nes ministras pirmininkas Saulius Skvernelis dar atsisako įvardyti, ar toliau eis pareigas, o partijos neįvardija daugumos savo ministrų kandidatūrų. R. Karbauskis teigė, kad jo partija ir frakcija toliau nori matyti S. Skvernelį premjeru.

„Socialdarbiečių“ lyderis Gediminas Kirkilas tik patvirtino, kad užsienio reikalų ministro portfelis liks Linui Linkevičiui. „Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis sakė, kad darbą galėtų tęsti kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

S. Skvernelis tvirtino, kad kadenciją pabaigti galėtų ir šios kadencijos Vyriausybė, tačiau tikėtina, jog pokyčių vis dėlto bus. R. Karbauskis sakė, kad tikrai pasikeis daugiau nei du ministrai, o tai reiškia, kad po G. Nausėdos inauguracijos pasitikėjimą Seime turės pasitikrinti ne tik premjeras, bet ir visa Vyriausybė.

„Manau, kad šitos daugumos suformavimas yra atsakymas, kad iš tikrųjų dauguma palaikytų (Vyriausybę) Seime. Palaikymas bus“, – kalbėjo „valstiečių“ lyderis.

R. Žemaitaitis teigė, kad į Krašto apsaugos ministro pareigas pasiūlys patyrusį Seimo narį. „Deleguosime žmogų, kuris turi patirties ir tarptautinėje, ir politinėje, ir parlamentinėje (srityje). Liepos 16-17 dienomis sužinosime“, – sakė politikas.

„Socialdarbiečių“ ir „tvarkiečių“ lyderiai tvirtino, kad aptarė ministrų kandidatūras su premjeru, bet kol kas jų neįvardijo.

Koalicijos sutartyje numatyta, kad partneriai į ministrų postus turi siūlyti „sąžiningus, atsakingus asmenis, atitinkančius nepriekaištingos reputacijos reikalavimus“, „turinčius kompetenciją jiems siūlomoje pavesti valdymo srityje ir dalykines profesines savybes atstovauti šalį tarptautiniuose formatuose“.

Numatytas įsipareigojimas ministrų ir viceministrų, ministerijų kanclerių kandidatūras suderinti su premjeru.

Klausimas dėl Seimo pirmininko

Sutartyje numatyta, kad Seimo pirmininko postas turi atitekti „socialdarbiečiams“, tačiau partneriai sutarė palaukti, ką šiuo klausimu pasakys „valstiečiai“ per liepos 15 dieną vyksiantį tarybos posėdį. Tik po to, jeigu bus nutarta, kad reikia jį atstatydinti, būtų rengiamas balsavimas Seime.

Parlamento vadovas Viktoras Pranckietis iki šiol atsisako atsistatydinti ir teigia, kad jo atleidimas yra R. Karbauskio keršto akcija. „Tai yra tiesiog išgalvojimai, kurie neturi nieko bendra su realybe“, – tvirtino R. Karbauskis.

„Jeigu partijos sprendimui nebus paklūsta, tai nebežinau, kaip kitaip tai komentuoti“, – pridūrė jis.

Premjeras taip pat sakė, jog Seimo pirmininkas turės paklausyti partijos, nes būtent ši jį ir delegavo. „Partijos narys, bendruomenės narys turi priimti bendras žaidimo taisykles, kurios yra toje bendruomenėje“, – kalbėjo S. Skvernelis.

G. Kirkilas šią savaitę teigė, kad neatleidus V. Pranckiečio, koalicijos sutartis nebegalios. „Socialdarbiečių“ pirmininkas penktadienį tvirtino taip nesakęs: „Jei V. Pranckietis liks pareigose, sutartis būtinai galios.“

Prieš koalicijos sutarties pasirašymą žadėta nepasitikėjimo procedūrą Seimo pirmininku surengti ateinantį antradienį. „Valstiečių“ pirmininkas sakė, kad partija buvo pasirengusi užleisti Seimo pirmininko poziciją, kad gautų daugiau postų Vyriausybėje.

Valdančioji koalicija turės 76 balsus Seime iš 141.

Iki prezidento rinkimų veikė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos bei Lietuvos socialdemokratų darbo partijos koalicija. Šios partijos buvo pasirašiusios bendradarbiavimo susitarimą su „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija Seime, o Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga dažnai rėmė valdančiųjų sprendimus.

Pasirašius koalicijos sutartį, komitetų pirmininkų pozicijos Seime neturėtų persistumdyti, teigė politikai. Vis dėlto Lenkų rinkimų akcijos atstovei Ritai Tamašunienei teks užleisti Etikos ir procedūrų etikos komisijos pirmininko postą opozicijos politikai.

Koalicijos sutartyje numatyta, kad esant skirtingiems požiūriams į svarbius valstybės gyvenimo klausimus ar į parengtus svarbius sprendimus, partneriai turi nedelsdami informuoja vienas kitą ir sudaryti darbo grupę kompromisui parengti.

„Valstiečių“ pirmininkas buvo žadėjęs trauktis iš valdžios nesėkmės šiemet vykusių rinkimų atveju, bet ėmėsi formuoti naują daugumą po premjero pralaimėjimo prezidento rinkimuose.

28 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Naujausios žinios

Skaudi netektis krepšinio pasaulyje: mirė auksinės Lietuvos rinktinės narys L. Žemaitis

Maisto atiduotuvės įkūrėja J. Janovičiūtė: „Dovanoti lengviau, negu prašyti“

Sekmadienį Kaune varžysis geriausi Lietuvos dviratininkai

„Luminor“: savaitgalį laikinai nebus galima naudotis kai kuriomis paslaugomis

Prašoma visuomenės pagalbos: Kauno pareigūnai ieško į namus nesugrįžusio vyro

Susisiekimo ministerija inicijuoja ilgalaikę programą laivybai Nemunu atnaujinti

Kaune elektrinių paspirtukų vairuotojams buvo dalinami šalmai

Šalia Kauno įkūrė krevečių auginimo ūkį: bandys užkariauti Europą

Kauno Sobore įsibėgėjo kapitaliniai restauracijos darbai

Kauno apskrities policininkams įkliuvo ne vienas gerokai įkaušęs vairuotojas