Perspėja neatsipalaiduoti: gali grįžti ligos, kurios seniai nebekėlė problemų | Kas vyksta Kaune

Perspėja neatsipalaiduoti: gali grįžti ligos, kurios seniai nebekėlė problemų

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Lietuvoje rimstant tymų protrūkiui, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad svarbu naudotis galimybe ir nemokamai skiepyti vaikus nuo visų užkrečiamųjų ligų pagal vaikų skiepijimų kalendorių. Antraip gali grįžti arba suaktyvėti ir kitos pavojingos ligos, tokios kaip kokliušas, raudonukė ir kitos, kurios jau seniai nebekėlė problemų.

SAM pranešime skelbiama, kad Lietuvoje nemokamai, tai yra Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, vaikai iš viso skiepijami nuo 14-os užkrečiamųjų ligų pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Jei dėl tam tikrų priežasčių vaiką pavėluota paskiepyti, tėvams tereikia su juo kreiptis į savo šeimos gydytoją ir vaikas bus skiepijamas pagal individualų skiepijimų kalendorių.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, džiugina daugelį tėvelių supratus, kad atsisakydami skiepų jie rizikuoja savo vaikų sveikata ir gyvybe. Štai jei per pirmąjį praėjusių metų trečdalį nuo tymų paskiepyta beveik 13 300 vaikų, šiemet per tą patį laikotarpį – jau per 19 000.

„Tikiuosi, šį tymų protrūkį mes – visuomenė – priimsime kaip pamoką ir atsikvošėjimą. Juk visos ligos į skiepijimų kalendorių įtrauktos ne šiaip sau, o atsižvelgiant į jų pavojingumą ir ilgametę patirtį bei tarptautinių organizacijų rekomendacijas. Tik taip galėsime apsaugoti savo vaikus ir save“, – SAM pranešime cituojamas ministras A. Veryga.

Vaikų skiepijimų kalendorius / SAM nuotr.

Mokslo įrodyta, kad tymų virusas pasižymi imunitetą slopinančiu poveikiu, todėl didėja antrinių bakterinių infekcijų komplikacijų rizika po tymų. Todėl tymų vakcina užkerta kelią ir galimoms komplikacijoms.

Lietuvoje jau kuris laikas registruojami tik pavieniai nauji tymų atvejai ir tie patys ne kasdien. Kaip teigia sveikatos apsaugos viceministras, darbo grupės užkrečiamųjų ligų protrūkių ar nepalankios epideminės situacijos valdymo koordinavimui vadovas Algirdas Šešelgis, tik dėl atsakingų institucijų pastangų išvengta dar aštresnės situacijos.

„Nuolat sekėme situaciją ir derinome veiksmus jai koreguoti. Ačiū visiems, negailėjusiems nei laiko, nei jėgų suvaldant atvejus, užtikrinant vakcinos tiekimą ir paskirstymą, atliekant didžiulį informavimo ir koordinavimo darbą su gydymo bei kitomis įstaigomis, šviečiant visuomenę. Dėkui medikams už sergančiųjų tymais gydymą ir priežiūrą, ypač kai tymai pasaulyje išlieka viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų, kelianti pavojų neskiepytiems žmonėms“, – sako viceministras A. Šešelgis.

SAM suskubo pagarsinti ir priemones, kurių ėmėsi tymų protrūkiui suvaldyti:

– Užtikrintas kiekvieno įtariamo atvejo epidemiologinis ištyrimas, sąlytį turėjusių žmonių, gydymo įstaigų konsultavimas visą parą. Išaiškinta apie 6000 sąlytį turėjusių žmonių, daugiau nei pusė jų buvo paskiepyta valstybės lėšomis, atsižvelgiant į sąlytį turėjusiųjų imlumą bei tymų atvejo išaiškinimo laiką.

– Atlikta skiepijimo aprėpčių analizė, šalies mastu identifikuotos 205 gydymo įstaigos, kuriose 2018 m. skiepijimo tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina aprėptys buvo nepakankamos, suplanuoti konkretūs veiksmai situacijai keisti.

– Parengti algoritmai, skirti įvairioms visuomenės grupėms: gydymo įstaigų registratūrų darbuotojams, šeimos gydytojams, didelėms įmonėms, gydymo įstaigoms, į kurias kreipiasi gyventojai, kuriems pasireiškia tymams būdingi simptomai bei per orą plintančioms užkrečiamosioms ligoms būdingi simptomai.

– Skubiai papildomai įsigyta vakcinos, taip užtikrinant nepertraukiamas jos atsargas.

– Karštoji „Skiepų linija“ numeriu (8 5) 230 0123, specialistai kasdien konsultuoja po 40–60 gyventojų.

– Per 230 seminarų, diskusijų, pasitarimų, informacinių renginių su gydymo įstaigų, savivaldybių, kitų įstaigų ir įmonių atstovais, visuomene, bendruomenėmis. Seminaruose medikams seminaruose tymų klausimais dalyvauta per 1000 medikų.

– Videopaskaita visuomenei apie tymų profilaktiką, kiti informaciniai leidiniai, inicijuotos imunoprofilaktikos socialinės kampanijos nacionaliniu lygiu.

Pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių vaikams priklauso ir rekomenduojami skiepai nuo hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, tuberkuliozės, B tipo Haemophilus influenzae infekcijos, poliomielito, pneumokokinės infekcijos, tymų, epideminio parotito, raudonukės, B tipo meningokokinės infekcijos, rotavirusinės infekcijos, mergaitėms – nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos.

Tai susirgimai, pavojingi ne tik sveikatai, bet ir galintys nusinešti vaiko gyvybę. Dėl priklausančių skiepų reikia kreiptis į šeimos gydytoją.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA