Vokietijoje dirbęs mokslininkas su žemėmis sumaišė garsiai nuskambėjusį V. Matijošaičio planą

R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Praėjusią savaitę Raudondvario pilyje vykusioje konferencijoje „Darni Kauno regiono plėtra: galimybės ir iššūkiai“ apie tobulesnio savivaldos modelio paieškas kalbėjo Europos ir nacionalinių institucijų atstovai, verslininkai ir sociologai. Profesorius Gediminas Merkys renginyje pažėrė kritikos neseniai paviešintam Visvaldo Matijošaičio planu sujungti Kauno miesto ir rajono savivaldybes.

Profesorius G. Merkys, kaip skelbta Kauno rajono savivaldybės pranešime, pastebėjo, kad Lietuva Europoje išsiskiria nevienodo dydžio savivaldybėmis, kur vienai savivaldybei tenkantis vidutinis gyventojų skaičius nuolat mažėja. Nevienodo dydžio ir seniūnijos: kai kuriose gyvena vos keli šimtai gyventojų, o, pavyzdžiui, Kauno Šilainių seniūnijoje jų yra 56 tūkstančiai.

„Lietuvos gyventojai turi akivaizdžiai nevienodas galimybes ir tai prieštarauja Europos savivaldos chartijai, kitiems tarptautinės teisės aktams. Be to, šalis išlieka viena labiausiai centralizuotų ES – ilgainiui sunyko apskritys, iš kurių liko tik pavadinimai“, – apgailestavo profesorius.

G. Merkys stebėjosi sklandančiomis kalbomis apie kentimus prie Kauno miesto prijungti Kauno rajono savivaldybę. „Tai oligarchinės užmačios, galinčios turėti tragiškų pasekmių“, – piktinosi mokslininkas.

Anot jo, mechaniškai sujungus dvi savivaldybes iškiltų grėsmė darniai plėtrai, Kauno rajono gamtiniam ir istoriniam paveldui, atskirų miestelių tapatybei, gyventojams padidėtų mokesčiai, sumažėtų paslaugų, ypač nukentėtų labiau nutolusios gyvenvietės.

G. Merkio teigimu, žiedinės savivaldybės nėra unikalus, tik Lietuvai būdingas reiškinys. „Pavyzdžiui, Vokietijoje tokių – begalė ir niekas neskuba jų naikinti, nes dažniausiai jos klesti“, – tvirtino keletą metų Vokietijos universitetuose dirbęs profesorius.

„Manau, kad žiedinių savivaldybių naikinimo idėja yra eilinis burbulas, jei kas nori tuo užsiimti – nusilauš dantis“, – įsitikinęs G. Merkys. Jo manymu, būtų beveik neįmanoma panaikinti Vilniaus savivaldybės, nes joje kompaktiškai gyvena lenkai, o tautinių mažumų teritorinį integralumą gina ES teisės aktai.

„Šiandien reikia kalbėti ne apie tai, kaip sujungti vieną ar kelias savivaldybes, o rimtai diskutuoti apie optimalesnį savivaldos modelį, galbūt jį kurti kelių pakopų, kaip Lenkijoje arba Vokietijoje“, – siūlė profesorius.

Globalizacija verčia savivaldybes ieškoti bendrų sprendimų 17 nuotr.

„Kas vyksta Kaune“ primena, kad gegužės 22 d. Birštone slapta padarytame garso įraše V. Matijošaitis dėstė planuojantis Kauno miestą sujungti su Kauno rajonu. Nuskambėjus teiginiui, kad tam pirmiausia turėtų pritarti gyventojai Kauno meras esą sakė, kad viskas apeinama ir yra daugiau kelių.

Mero teigimu, dažnai Kaune dirbantys gyventojai gyvena Kauno rajone ir atvirkščiai, todėl esą centralizavimas tik padėtų sustyguoti kai kuriuos procesus. Kaip tuomet skelbė DELFI, V. Matijošaitis neva tvirtino, jog sujungti Kauną su Kauno rajonu – jo ketverių metų tikslas.

111 KOMENTARAS
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Sekmadienio vakarą Karmėlavoje užsiliepsnojo namas ir garažai (foto)

Savadarbių muilinių lenktynėse - įspūdingas dalyvių išradingumas: nuo cepelinų iki „Sostų karų“

Kauno „Žalgiris“ pergalingai baigė pasirodymą Turkijoje

Istorinis pasaulio lietuvių kongresas: sutelkti tėvynės labui

Kauno centre įsibėgėjo savadarbių muilinių lenktynės

Skaitytojai: Laisvės alėjos pėsčiųjų zona tapo didele parkavimo aikštele

Pravieniškėse – pavojingos linksmybės, kuriose dalyvauja net 90 proc. kalinių

Fiksuoja skaitytojai: Eiguliuose „zuikiu“ važiuodami vaikai rizikuoja savo gyvybėmis

„Nestlé“ stoja į kovą su klimato kaita: populiarins net subalansuotą mitybą

Kauno karas su rajonu: palygino su Lotynų Amerikos miestų raida