Kibernetiniai išpuoliai nesiliauja: dalinai įsilaužta į portalą „Kas vyksta Kaune“

R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Įsilaužus į naujienų portalus, trečiadienį juose paskelbtos melagingos žinios apie Lietuvoje vykstančias karines pratybas. Į programišių atakų taikinius pateko portalai valstietis.lt ir baltictimes.com lietuvių ir anglų kalbomis, taip pat klaidinanti nuoroda užslėpta ir portale „Kas vyksta Kaune“. Tokiu būdu paskleistas melas, neva Kaune per rekordinius karščius fiksuotas vandens gyventojams trūkumas susijęs su per pratybas bandant masinio naikinimo ginklus radioaktyviomis medžiagomis užterštą Neries vandenį.

„Nors po per pusę metų patirtų dviejų kibernetinių išpuolių įsivedėme papildomas saugumo priemones, išpuolių prieš mūsų portalą ir toliau nepavyksta išvengti. Programišiai, pasinaudoję pažeidžiamomis portalo funkcijomis, į serverį įkėlė netikros naujienos puslapį, kurį pastebėjus, iš karto pašalinome. Netikros naujienos puslapis nebuvo pasiekiamas per portalo naujienų skiltį, jis buvo matomas tik žinant tiesioginę nuorodą. Dėkojame Lietuvos kariuomenės atstovams, kurie netikrą puslapį susekė per savo naudojamas monitoringo sistemas“, – po atlikto kibernetinės atakos tyrimo ketvirtadienio rytą sakė portalo vadovas ir įkūrėjas Vaidas Pilkauskas.

Portalas „Kas vyksta Kaune“ patyrė kibernetinę ataką / „Kas vyksta Kaune“ nuotr.

V.Pilkauskas atkreipė dėmesį, kad šį kartą kibernetinė ataka buvo kiek kitokio tipo nei ankstesnės, įkelta naujiena buvo nepasiekiama per paieškos sistemas ar iš kitų portalo straipsnių.

„Trečiadienį pastebėjome, kad buvo nesankcionuotų bandymų prisijungti prie turinio valdymo sistemos, tačiau dėl įdiegtų papildomų apsaugos priemonių, programišiams prie jos prisijungti nepavyko, bet jie atrado kitą būdą, kaip įkelti suklastotą naujieną. Dėl neteisėto prisijungimo pradėjome vidinį patikrinimą, bendradarbiaujame su Nacionaliniu kibernetinio saugumo centru ir Lietuvos krašto apsaugos ministerija. Nesmagu, kai nekviesti svečiai vaikšto po tavo kiemą, todėl visais būdais stengsimės neprarasti budrumo ir toliau“, – situaciją komentuoja portalo „Kas vyksta Kaune“ įkūrėjas.

Interneto tyrimų bendrovės „Gemius Baltic“ duomenimis, portalas kasvyksta.lt gegužę pasiekė daugiau nei 450 tūkst. unikalių lankytojų ir rikiuojasi 12-oje Lietuvos interneto puslapių vietoje.

Kaip vėlų trečiadienio vakarą skelbė BNS, Lietuvos pareigūnai tai vadina sąmoninga provokacija, nukreipta prieš Lietuvos kariuomenę. „Tai yra melagiena, kuria siekiama sukompromituoti Lietuvos kariuomenę ir pratybose dalyvaujančius NATO sąjungininkus“, – BNS trečiadienio vakarą sakė Krašto apsaugos ministerijos atstovė Rūta Apeikytė.

Pasak jos, portalo valstietis.lt atstovai patvirtino, jog melaginga žinia įbrukta įsilaužus į portalą, informacijos, kaip tai įvykdyta baltictimes.com žiniasklaidos priemonėje trečiadienio vakarą nebuvo turima.

Išgalvotame straipsnyje rašoma, neva per šaudymo pratybas į Nerį nukrito sviediniai su nusodrintu uranu, o užterštas vanduo pateko į Kauno gyventojų namų vandentiekį. Šiuo metu vykstančiose karinės pratybose „Geležinis vilkas“ treniruojasi apie 4 tūkst. karių iš dešimties NATO šalių.

Tai ne pirmas kartas, kai įsilaužus į naujienų portalus Lietuvoje paskelbiamos melagingos žinios apie krašto apsaugos sistemą. Lietuvos žvalgyba teigia, kad didžiausią grėsmę Lietuvos kibernetinei erdvei kelia Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos.

 

29 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Tarp geriausių Lietuvos vaistininkų – kaunietė I. Tamulienė

Ar tikrai atnaujinus tiesioginį Vilnius–Kaunas traukinių maršrutą verta pamiršti keliones autobusais?

Sunkiai pradėjęs „Žalgiris“ antroje rungtynių pusėje parodė savo tikrąjį veidą ir laimėjo rungtynes

Kauno pareigūnai didina pajėgas prie Kauno „Žalgirio“ arenos: norime renginio be pažeidimų

Kauno rajone į gyvenamojo namo kiemą nukrito lėktuvas: žuvo du žmonės

Narkomanų problemas sprendžia „vartojimo kambariai“: ar reikia tokių Kaune?

Kauniečių dizainerių idėjos pelnė tarptautinės architektų komisijos pripažinimą

Savaitgalį vykdyto reido metu nepilnamečiui jau devintą kartą išrašyta bauda noro vairuoti nesustabdė

98-osios sukakties proga Nacionaliniame M. K. Čiurliono muziejuje - išskirtinė paroda

Sekmadienį atnaujinami traukinių tvarkaraščiai tarp Vilniaus ir Kauno