Rekordiniai karščiai nekeičia statybininkų Kaune darbo grafikų: ar tai normalu? – Kas vyksta Kaune

Rekordiniai karščiai nekeičia statybininkų Kaune darbo grafikų: ar tai normalu?

BRIGITA SABALIAUSKAITĖ, DOMINYKAS BIRŽIETIS 2019/06/13 15:00
R. Tenio nuotr.

Kauną užklupę rekordiniai karščiai miesto gyventojams kelia ne vieną iššūkį. Vienas jų – daugybėje miesto vietų dirbantys statybininkai, kurie temperatūrai pasiekus net 30 laipsnių karščio ribą, panašu, stabdyti darbų ir keisti darbo valandų neskuba, nors medikų rekomendacijos elgesiui per karščius – priešingos.

Panašu, kad nuo pirmadienio vis labiau kaistantis oras bent kol kas mieste dirbančioms statybų bendrovėms įtakos neturi. Jų darbuotojai net lauke tvyrant 37-ių ir daugiau laipsnių karščiui saulėkaitoje dirbo lyg įprastą dieną. Laisvės alėjoje vyko suplanuoti grindinio klojimo darbai, o Maironio gatvėje kilo jau trečias čia naujai statomo viešbučio „Moxy“ aukštas. Ir jei Laisvės alėjoje grindinio klojėjai galėjo bent kiek apsisaugoti nuo kaitros liepų šešėlyje, tai „Moxy“ viešbučio statytojos bendrovės „Mitnija“ brigados visą dieną dirbo atviroje saulėkaitoje.

Oficialiai pradėtos vieno didžiausių Kauno viešbučių statybos 27 nuotr.

Nepaisant griežtų medikų perspėjimų ir rekomendacijų oro temperatūrai pasiekus 30 laipsnių karščio vengti saulėkaitos, tiesioginių saulės spindulių bei riboti fizinį aktyvumą, ypač vidurdienį – nuo 11 iki 15 valandos, visi darbininkai dirbo įprastai, tik, pasak pakalbinto vieno iš brigados vadovų, darė ilgesnes pertraukas.

Atokvėpis kondicionuojamoje patalpoje – teorinė galimybė?

„Kas vyksta Kaune“ su Laisvės alėjos rangovu apie darbą per karščius pasikalbėjo pėsčiųjų gatvės rekonstrukciją vykdančios bendrovės „Kauno kranai“ statybų aikštelės namelyje, kuriame įrengtas kondicionierius – anot statybininkų, šis namelis yra skirtas vadovybei. Brigados vadovas minėjo, kad dėl karščio dirbantiems fizinius darbus numatytos ilgesnės pertraukos, apie galimybę atsivėsinti šaldomose patalpose ar papildomą geriamo vandens tiekimą į statybvietę nieko nebuvo girdėjęs.

Kartu su „Autokausta“ Laisvės alėjos rekonstrukciją vykdančios bendrovės „Kauno tiltai“ Gatvių tiesimo aikštelės vadovė Jolanta Varkalienė „Kas vyksta Kaune“ sakė, kad darbuotojams per karščius suteikiamos ilgesnės pertraukos, žmonės, kaip minėta, iš esmės dirba pavėsyje, Laisvės alėjos vidurinėje dalyje, kur saulę užstoja liepos.

„Darbą pradedame anksčiau, 6 val., ir baigiame anksčiau, apie 15-16 val., priklausomai nuo to, kiek statybininkai ilsisi. Į statybvietę tiekiamas mineralinis vanduo, žmonėms leidžiama nueiti atsivėsinti į buitines patalpas, kuriose yra kondicionieriai. Kiek įmanoma stengiamės pagelbėti, kad nereiktų labai vargti“, – pasakojo J. Varkalienė.

Ketvirtadienį Laisvės alėjoje portalo „Kas vyksta Kaune“ pakalbinti per darbo pertraukėlę besiilsintys statybininkai, tiesa, labai nustebo sužinoję, kad jiems į statybvietę turėtų būti tiekiamas vanduo. Apie tokią galimybę jie sakė nieko nežinoję.

Šypseną iš Ukrainos dirbti į Kauną atvykusiems vyrams sukėlė ir klausimas, ar jų poilsiui sudaryta galimybė atsivėsinti kondicionuojamame namelyje, kaip nurodė „Kauno tiltų“ vadovybė. „Taip, yra vienas namelis su kondicionieriumi, bet jame načalnik sydit (vert. rusų k. – viršininkas sėdi)“, – mandagiai šypsojosi vyrai, pirmą kartą sužinoję apie darbdavio teiginius, kad statybose darbuotojai aprūpinami vandeniu ir kitais palengvinimais per rekordinius karščius.

Laiką koreguoja darbininkų savijauta

Buvusio prekybos ir pramogų centro „Sostinė“ vietoje Maironio gatvėje vieną didžiausių Kauno viešbučių „Moxy“ statančios kompanijos „Mitnija“ projektų priežiūros vadovas Martynas Gricius „Kas vyksta Kaune“ dėstė, kad, kaip priimta bendrovėje, darbo vietoje visuomet turi būti šalto vandens.

„Esame užkėlę vandens aparatus, darbininkai gali bet kada atsigerti vėsaus vandens. Apačioje įrengtos prausyklos, kad prieš pietus žmonės galėtų atsigauti, apsiprausti. Galiausiai, gana akylai prižiūrime, kad darbininkai turėtų 10-15 minučių pertraukėles. Paties piko metu stengiamės kas valandą visus nuvyti pailsėti į buitines patalpas, kurios yra vėsios, jose tvyro 18-20 laipsnių temperatūra“, – kalbėjo M. Gricius.

Darbo diena, anot „Mitnijos“ projektų priežiūros vadovo, šiek tiek sutrumpinta, žiūrima pagal situaciją, kokia diena ir kaip jaučiasi statybininkai. Dirbama nuo 7 val. – pradedama kiek anksčiau, kol dar nekaršta. Viena brigada darbuojasi iš ryto, kita – po pietų, vakare, kai vėsiau.

„Jeigu darbininkai sako „karšta tai karšta, bet atsivėsiname, atsigeriame, pailsime – galime toliau dirbti“, plušame pilną dieną, bet jei brigada sako „per karšta“, juk negaliu žmonių priversti dirbti per karščius, kad po to pradėtų alpti, kažkas nutiktų“, – humanišką požiūrį deklaravo M. Gricius.

Institucijos uždrausti dirbti negali

Portalas „Kas vyksta Kaune“ ketvirtadienio rytą susisiekė su Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Kauno teritoriniu skyriumi, kurio darbuotojai paaiškino, kad darbo inspektoriai negali kištis į tarp darbdavio ir darbuotojų sudarytas darbo sutartis ar nustatyti darbuotojams darbo valandas.

„Pagal galiojančius įstatymus Lietuvoje nustatyta 40 valandų darbo savaitė, tačiau kuriomis valandomis dirbti darbuotojams, nustato pati įmonė“, – portalui teigė VDI patarėjas – vyriausiasis inspektorius Virginijus Lukavičius.

Pasak valstybės tarnautojo, darbo inspekcija yra pateikusi rekomendacijas darbdaviams dėl tinkamų darbo sąlygų užtikrinimo. Inspekcija rekomendavo statybose atvirame ore per karščius dirbantiems darbuotojams suteikti ilgesnes pertraukas bei užtikrinti nuolatinį vėsaus vandens tiekimą į darbo vietą.

VDI portale priduriama, kad lauke plušantiems darbuotojams specialių pertraukų metu turėtų būti sudaryta galimybė iš darbo vietos pereiti į vėsesnes patalpas, o pertraukos darbuotojams turi būti suteikiamos tokios trukmės ir tokiu dažnumu, kad veiksmingai padėtų išsaugoti sveikatą ir darbingumą. Darbuotojus, dirbančius karštyje, rekomenduojama aprūpinti lengvais, šviesiais, natūralaus pluošto rūbais, gerai atspindinčiais saulės šilumą ir šviesą, stebėti, kad žmonės dėvėtų galvos apdangalą.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kaip saugotis per didelius karščius:

– Esant karštam orui svarbu gerti daugiau skysčių
– Tinkamai apsirengti, lengvais, laisvais, šviesiais rūbais, gerai atspindinčiais saulės šilumą ir šviesą
– Jei labai karšta, stengtis kūną vėsinti drungnu dušu ar vonia, daugiau laiko praleisti vėsesnėse patalpose
– Karštą dieną dažniau užsukti į patalpas, kuriose oras yra kondicionuojamas, pavyzdžiui, prekybos centrus
– Per karščius riboti fizinį aktyvumą lauke, ypač vidurdienį, 11-15 val.
– Nepalikti vaikų ir gyvūnų uždaruose automobiliuose, net ir tuomet, jei visi langai atviri

Saulėtą dieną nepamirškite:

– Naudoti apsauginius kremus nuo saulės spindulių poveikio odai
– Lauke dėvėti galvos apdangalą ir akinius nuo saulės

Pranešimą apie pasiruošimą birželio 11–14 d. prognozuojamiems karščiams trečiadienio rytą elektroniniais laiškais išplatino ir bendrovė „Lietuvos draudimas“. Pasak įmonės, temperatūrai pasiekus net 30–35°C, tai gali paveikti kiekvieno žmogaus sveikatą, o ypač pažeidžiami vaikai iki 2 metų, 65 amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys, turintys sveikatos problemų.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT