Rekonstrukcinis „vėjas“ palies architektūrine vertybe pripažintus senamiesčio pastatus (atnaujinta)

Wikipedia nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Rekonstrukcija Kaune paliečia ne tik vis daugiau kelių, bet ir pastatų. Šįkart darbai keliasi į Kauno senamiestį: Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno fakultete ketinama pradėti architektūrine vertybe pripažintų pastatų rekonstrukciją.

VDA yra paskelbusi pastatų komplekso Muitinės gatvėje rekonstravimo ir paveldosaugos darbų rangovo konkursą, jo vertė – 4,5 mln. eurų be pridėtinės vertės mokesčio (PVM).

Pasak fakulteto dekano Jono Audėjaičio, tai jau baigiamieji daugiau nei dešimtmetį vykstančio projekto darbai.

„Dabar jau tikime, kad gal pagaliau tai įvyks ir galėsime visuomenei atverti šį objektą ir juo naudotis kuriant ir mokant menininkus“, – BNS sakė jis.

Kadangi pastatui keliami griežti reikalavimai, naujų detalių jame neatsiras.

„Mes neturime galimybės kaip nors įvesti naujadarų ar ką nors kitaip traktuoti nei kad buvo šiame objekte susiformavę nuo seno. Įdomiausia dalis – Muitinės pastatų komplekso kampinis korpusas, jame pasirodys įdomiausios detalės, tai bus langai, kurie bus dekoruoti keramikinėmis plokštėmis ir jos, manau, tikrai papuoš mūsų senamiestį“, – sakė J. Audėjaitis.

Vis dėlto, pasak jo, brangi rekonstrukcija tampa nemenka našta akademijai, ji 1 mln. eurų šiems darbams skolinsis. Likusią sumą finansuos Europos Sąjunga.

„Valstybė mano, kad aukštojo mokslo institucija iš kažkur generuoja lėšas ir šioje vietoje VDA turi surasti dar papildomai lėšų, kad galėtų gauti europinį finansavimą. Tos lėšos mums yra didžiulė našta ir skriauda studentams. Šnekame apie tai, kad reikia gerinti aukštojo mokslo kokybę, bet institucija, kuri tą vykdo, turi rasti savo vidinių lėšų, atimdama iš studentų, kad galėtų restauruoti patalpas“, – apgailestavo jis.

Darbus tikimasi baigti per maždaug dvejus metus.

„Jei viskas vyks ritmingai, galvojame, kad ne kitų metų rugsėjį, bet dar kitų metų rugsėjį mes galėtume kalbėti apie jau tam tikrą finišą“, – kalbėjo J. Audėjaitis.

Muitinės gatvėje esantis pastatų kompleksas yra valstybės saugoma kultūros paveldo vertybė. Architektūros ir urbanistikos tyrimų centro duomenimis, kai kurie jo pastatai pastatyti dar XV amžiuje.

Čia buvo pastatytas pranciškonų vienuolynas ir ūkiniai pastatai, kurie sudarė vieningą kompleksą su Vytauto Didžiojo bažnyčia.

Vėliau čia veikė įvairios valdžios įstaigos, XIX amžiuje įkurta ligoninė, o buvę vienuolyno pastatai įjungti į naujus korpusus. Vienuolyno pastatas nugriautas, dabar jo vietoje stovi tvora ir vartai.

Sovietmečiu čia įkurta psichiatrijos ligoninė. Ji iš pastatų išsikėlė 2007 metais, tuomet pastatai perduoti VDA ir pradėta planuoti pastato rekonstrukcija.

Viešasis pirkimas šio komplekso tvarkymo darbams buvo skelbtas 2015 metais, tuomet jį laimėjo bendrovė „Irdaiva“. Atlikus dalį darbų, ši sutartis buvo nutraukta, todėl šiuo metu skelbiamas naujas rangovo konkursas. Visa projekto vertė su atliktais ir planuojamais atlikti darbais siekia apie 5 mln. eurų.

4 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Naujausios žinios

Tiesioginė transliacija: Jonava švenčia 270-tąjį gimtadienį

„Drąsos kelias“ sugrįžta – su N. Venckiene priešakyje veržiasi į Seimą

Du patyrę Kauno pareigūnai paslydo: pareikšti įtarimai

Branduolinės avarijos atvejui gyventojai raginami pasiruošti iš anksto

Gerą darbą padaryti norėję kauniečiai Sargėnuose papuolė į keistą situaciją

Nuo pirmadienio taikomi ribojimai atvykusiems iš Lenkijos ir dar trijų valstybių

Kauno „Akropolyje“ – humanoidų, robotų-šokėjų ir hologramų miestelis

Vien grįžtančiųjų registracija epidemiologai neapsiribos: į sąrašus gali būti įtraukti ir renginių dalyviai

Prezidentas G. Nausėda priverstas izoliuotis

Šilainių parduotuvėje siautėja vagišius – už įrankius susimokėti nepanoro