Tokia vasara paplūdimiuose bus paskutinė: greitai įsigalios naujas draudimas

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Seimo narės Aušrinės Armonaitės socialiniuose tinkluose paskelbtas priminimas, kad kitais metais bus draudžiama prekyba alkoholiu paplūdimiuose, sukėlė dvejopas reakcijas. Neretas Palangos poilsiautojas stebisi tokiais valdžios metodais blaivinti tautą, o verslininkai sako, kad ar tokios kavinės dar išliks, turės spręsti savivaldybės.

Įstatyme numatyta, kad nuo 2020 m. nebeliks nestacionarių alkoholio prekybos vietų, kurioms savivaldybės išduoda atskiras licencijas kurortinio sezono metu. Nuo tų pačių metų alkoholis nebegalės būti parduodamas paviljonuose – neregistruojamuose, į žemę įleistų pamatų neturinčiuose laikinuose statiniuose iš surenkamų konstrukcijų. Paviljonai apskritai bus išbraukiami iš prekybos alkoholiniais gėrimais vietų sąrašo.

Apie dvidešimt metų kavinių versle besisukantis verslininkas iš Palangos atskleidžia, kad daug po tokio politikų sprendimo – drausti paplūdimuose prekybą alkoholiu, kavinių likimą nulems savivalda. Jau dabar pajūryje iš 25 galimų laikinų vasaros kavinių vietų ne visos vilioja verslą. 17 kavinių vietų išpirkta, tačiau jei Palangos tarybos nariai nesumažins kainų leidimams, kitais metais nebeliks iš tiek.

„Daug ar mažai bus laikinų vasaros kavinių, priklauso nuo savivaldybės nustatytos kainos vietos. 20 metų vyksta konkursai, kavinių vietos kainos dabar yra apogėjuje, kai kurie verslininkai net nebepretenduoja į tas vietas, per brangu. Yra net tokių, kurie po pernai metų atsisakė šiai vasarai atidaryti laikiną paplūdimio kavinę, nors pernai buvo tikrai gera vasara. Uždraudus prekybą alkoholiu, kuri sudaro apie 50 procentų visų pajamų, kavinės tiesiog neišsilaikys, jei jų vietos leidimo kaina nesumažės. Kodėl sukilo Vilniaus ir Kauno verslininkai? Todėl, kad kai kurie netenka sezoninių licencijų, o jas išduota laikiniems statiniams. Tai nebelieka tokių kaip „I Love Palanga“, nebelieka „Lyno“, vien Šventojoje apie 20 kavinių nebelieka mieste. O visoje Lietuvoje tokių kavinių nemažai, kurie atsidaro tik vasarą. Jų tiesiog nebeliks“, – dėsto ant pajūrio kranto esančios kavinės „Timotis“ vadovas.

Poilsiautojai antrina, kad valdžia sėkmingai vėl pataikauja tinklinei prekybai, mat žmonės, negalėdami išgerti taurės gėrimo, prisipirks dar daugiau, kad nepritrūktų.

„Lietuviai išradinga tauta. Negi valdžia vis dar nemato, ką pasiekė draudimais? Lietuvoje alkoholio parduodama mažiau, o žmonės atsiveža iš Latvijos ir Lenkijos. Atsineš žmonės, jei norės, tai čia meškos paslauga kavinėms“, – sako savaitgaliui į Palangą su bičiuliais atvykęs vyras.

Ant pajūrio kranto kavinėje laiką leidžianti pora sako, kad į tokias kavines žmonės neina prisigerti, tad valdžios sprendimas labai abejotinas. Moteris sako, kad prieš priimdami tokius sprendimus, šalies vadovai turėtų daugiau pasidairyti po užsienio šalis ir jų praktiką, kur lauko kavinė ir taurė gėrimo tikrai nedraudžiama.

Dar viena pusė, kurią atskleidžia lauko kavinės savininkas – įstatymas nukreiptas prieš visas paplūdimių kavines. Taigi, ar išvis tokios kavinės išliks, nulems savivaldybių sprendimai.

„Bent jau pajūrio verslininkai lauks, ką nuspręs savivaldybės taryba, kokios bus nustatytos naujos kainos ir keliems metams bus skelbiamas konkursas tokių paplūdimių kavinių įrengimui. Jei kainos bus aukštos, tiesiog niekas nebeeis į paplūdimio vietas prekybai ne alkoholio. Bet jei yra paklausa – visada atsiras pasiūla, legali ar ne, čia jau kitas klausimas“, – sako „Timotis“ vadovas.

Statistiškai, vien Palangos pajūryje per vasarą apsilanko apie pusė milijono žmonių. Pasimėgauti saule ir taure gėrimo, čia atvykusių pailsėti baltarusių nuomone, nėra jau tokia baisi nuodėmė.

„Mes čia atvykstame jau dvidešimt metų ir ne tik vasaros sezono metu. Juokaujame, kad čia jau gyvename. Bet nematėme, kad voliotųsi girti turistai prie jūros, tokių daugiau galima pamatyti vakare, centrinėje gatvėje. O kad žmonės išgers taurę, patogiai sėdėdami pajūryje, tikrai nėra nieko baisaus. Keistas toks Lietuvos valdžios sprendimas“, – atvirauja užsieniečiai.

„Manau, kad tai visiška nesąmonė tokie draudimai. Ar tai tikslas sužlugdyti verslą? Nuo to, kad žmogus išgers taurę gėrimo, tauta neprasigers“, – sako šeima prie jūros atvykusi moteris. Jos sutuoktinis pritaria, kad draudimais galima pasiekti tik žmonių pasipriešinimą ir neigiamas pasekmes verslui – Mano draugas turi kavinę Vilniuje prie Neries, išsinuomojo vietą septyneriems metams, trejus dirbo, kitais metais, manau, kavą pardavinės“.

Kai kurie poilsiautojai sako, kad draudimas nėra blogas, tačiau tik tiems, kurie ir taip atsisakė alkoholio ar jiems per brangu gėrimo taurė kavinėje. Tačiau koks bus realus poveikis, kai kurie svarsto, kad tai pamatysime tik kai užaugs ateinančios kartos. Visgi kai kurie valdžios vadovams pataria atsigręžti ne į kavines, o į kaimus, kur alkoholis yra laisvalaikio praleidimo forma.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

73 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.

Naujausios žinios

Kaunietė pakraupusi: šuns šeimininkas egzekuciją stebėjo šaltu veidu

„Megoje“ ant „Audi“ užkrito betono gabalas: parduotuvė teigia, kad pavojaus nėra

Kaune japoniškų automobilių gerbėjų susitikimui neatsispyrė ir prabangus „McLaren“

Kauno vardas - ant vieno žymiausių pasaulio gamintojų marškinėlių

Policija pateikė detalių apie į Kauno klinikas patekusį sunkios būklės kūdikį: tėvas namuose buvo vienas

Kauno gatvėse vyks kartingų ištvermės lenktynės - galės išbandyti ir žiūrovai

Bendrasis pagalbos centras: grybaujant ar uogaujant miške svarbu turėti vieną daiktą

Kauno oro uoste sulaikytas lėktuve siautėjęs panevėžietis

Toliau ieškomas netoli Kauno dingęs vyras: nurodė ypatingus požymius

G. Alijevos šnipinėjimo byloje prabilo liudininkai