Atsako advokatė: ar galima atidalinti turtą iš bendros nuosavybės?

Asociatyvi / DELFI nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Į „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi skaitytoja, klausianti, ar galima pasidalinti turtą iš bendrosios nuosavybės ir dalis valdyti atskirai?

„Gyvenu su seserimi name, kuris mums abiems priklauso bendrosios dalinės nuosavybės teise. Pastaruoju metu kyla eilė nesutarimų dėl namo valdymo, kadangi sesė atsisako mokėti savo komunalinių mokesčių dalį ir visiškai turtu nesirūpina. Ar įstatymai numato kokią galimybę atidalinti turtą, kad kiekviena valdytume savo dalį asmeniškai?“ – Plačiau paaiškina skaitytoja.

Į klausimą atsako advokatė Raimonda Lazauskienė:

Įstatymai įtvirtina bendraturčių teisę atsidalyti turtą iš bendrosios dalinės nuosavybės. Galimi keli atidalijimo būdai: Daiktas gali būti atidalijamas natūra be neproporcingos žalos jo paskirčiai (ekonominės vertės neproporcingo sumažėjimo). Kitais atvejais vienas ar keli iš atidalijamų bendraturčių gauna kompensaciją pinigais.

Dėl nagrinėjamos teisės įgyvendinimo būdo bendraturčiai sprendžia bendru sutarimu. Jeigu bendraturčiai tarpusavyje nesusitaria dėl atidalijimo būdo, daiktas gali būti atidalintas teisminiu būdu pagal bet kurio bendraturčio ieškinį.

Pažymėtina, jog visais atvejais sprendimas dėl atidalijimo būdo priklauso nuo konkrečių kiekvienos situacijos aplinkybių, tačiau reikia suprasti, jog daikto atidalijimas neišvengiamai susijęs su bendraturčių nuosavybės teisės ribojimais, nes vieno bendraturčio interesai į daiktą turi būti derinami su kito bendraturčio (kitų bendraturčių) interesais, kurie gali nesutapti. Dėl to tais atvejais, kai yra bendraturčių nesutarimas dėl atidalijimo būdo, teismas įvertina kiekvieno iš bendraturčių interesus ir sprendžia šalių ginčą, remdamasis proporcingumo ir protingos, teisingos bei sąžiningos bendraturčių interesų pusiausvyros principais.

R. Lazauskienė / „Advocatera“ nuotr.

Verta paminėti, jog pagal bendrąją taisyklę pirmiausia sprendžiamas daikto atidalijimo natūra galimumas, net padarant atitinkamą (proporcingą) žalą daikto paskirčiai. Tik nesant galimybės atidalyti daikto natūra arba jei atidalijant daiktą natūra bus padaryta neproporcinga žala jo paskirčiai, atidalijamajam ar kitiems bendraturčiams gali būti priteista kompensacija pinigais.

Kompensaciją galima priteisti tiek atidalijimo siekiančiam bendraturčiui, tiek atidalijamam bendraturčiui. Sprendimą, kam konkrečiai priteistina kompensacija, lemia tokios aplinkybės kaip bylos šalių valia, kiekvieno iš atidalijamų bendraturčių poreikis dalijamam daiktui, galimybė įsigyti kitą tokį daiktą, išmokėti kompensaciją atidalijamiems bendraturčiams, kitos reikšmingos aplinkybės.

Klausimus, į kuriuos pageidaujate advokatės atsakymų, galima siųsti el.paštu: kaunas@kasvyksta.lt.

Dėl asmeninių konsultacijų ir teisinių paslaugų suteikimo atvykite į advokatų kontorą „Advocatera“ Kaune, prieš tai suderinus atvykimo laiką telefonu 8 671 29151. Daugiau naudingos informacijos galima rasti ir advokatų kontoros interneto svetainėje.

3 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Kaune projektuotojų išmonei ribų nėra: šviesoforą užstatė ženklais

Ralyje „Aplink Lietuvą 2019“ prezidento taurę iškovojo ekipažas iš Kauno

Paaiškėjo, kada Kauno žvėriui tikimasi suteikti kūną

10 gražiausių žalgiriečių epizodų draugiškose rungtynėse

Į „Romuvą “ sugrįžta tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis

Atsako advokatė: ar už pertraukas darbo metu gali būti mokamas atlyginimas?

Sprendimą apskundusi Mongolo našlė iš H. Daktaro nieko nepešė

Tarptautinis šokių festivalis „Aura“ perrašys mišių tradicijas

„BMW“ savininkams Kaune atėjo juodos dienos

I. Šimonytė neteko ilgus metus sirgusios mamos