Pareigūnai trauko pečiais: taisyklė aiški, o per metus – 19 tūkst. pažeidėjų – Kas vyksta Kaune

Pareigūnai trauko pečiais: taisyklė aiški, o per metus – 19 tūkst. pažeidėjų

delfi.lt 2019/04/29 18:54
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Nors šią paprastą saugaus eismo taisyklę primena ne tik ekspertai, bet ir patys vairuotojai, vis dar gajus požiūris, kad sėdint automobilio gale saugos diržo segtis nereikia. Kelių policijos pareigūnai taip pat gūžčioja pečiais – per metus tų, kurie nesupranta, jog nesegimas diržas gali baigtis tragiškomis pasekmėmis, suskaičiavo tūkstančius.

Nesvarbu ar keliautumėte su artimaisiais, ar visai nepažįstamais žmonėmis, reikėtų prisiminti, kad saugos diržą vertėtų užsisegti dėl savo paties saugumo. Vien per 2018 metus pareigūnai užfiksavo virš 19300 atvejų, kai vairuotojai ar keleiviai nesegėjo saugos diržų.

Turėtų įspėti ir vairuotojas

Kelių policijos atstovai teigė, jog situacija keičiasi labai lėtai – vis dar gajus įprotis nesisegti saugos diržų sėdint automobilio gale. Tiesa, pareigūnai pabrėžė, kad apie automobilyje esančius saugos diržus keleivius turėtų įspėti ir pats vairuotojas, kad šie nepamirštų pasirūpinti savo saugumu.

„Įvykus eismo įvykiui, žmonės, kurie užsisega saugos diržus, turi didesnę galimybę išvengti sunkių sužalojimų, turi daugiau galimybių išvengti žūties. Taip pat tiek tyrimų rezultatai, tiek pavyzdžiai realiame gyvenime parodė, kad saugos diržai gali išgelbėti gyvybę“, – aiškino policininkai.

Lietuvos Kelių policijos tarnybos (LKPT) vyresnioji specialistė Marija Kazanovič taip pat paaiškino, jog eismo įvykio metu gale saugos diržo neužsisegęs keleivis, kaip ir bet koks stambesnis daiktas, veikiamas įcentrinės jėgos, todėl jis gali ne tik susižaloti pats, bet sužaloti ir vairuotoją. Taip pat toks keleivis gali iškristi pro automobilio langą. Pareigūnai pabrėžė, kad su tokiais įvykiais jiems tenka susidurti itin dažnai.

„Neseniai fiksavome eismo įvykį, kurio metu žuvo žmogus, tačiau to būtų buvę galima išvengti jei jis būtų segėjęs saugos diržą. Įvykio metu automobilis vertėsi ir diržo nesegėjęs žmogus iškrito pro automobilio langą bei buvo prispaustas to paties automobilio. Kiti tame pačiame automobilyje važiavę keleiviai segėjo saugos diržus ir dėl to nenukentėjo, jiems avarija atsipirko smulkiais įbrėžimais“, – skaudžiu pavyzdžiu dalinosi M. Kazanovič.

Nesaugo net vaikų

Pareigūnai akcentavo, kad net ir trumpiausiose kelionėse visi keleiviai turėtų segėti saugos diržus, o mažamečiai vaikai turėtų būti vežami jų ūgiui ir svoriui pritaikytose automobilinėse kėdutėse. Anot policijos atstovų, įprotį užsisegti saugos diržą vos įsėdus į automobilį reikėtų ugdyti ne tik patiems, bet apie tai priminti ir savo artimiesiems.

„Labai skaudu yra tada, kai matome, jog suaugusieji, tėvai savo atžaloms leidžia ne tik nesegėti saugos diržo, bet ir atsisėdus galinės automobilio sėdynės centre stebėti vaizdus pro priekinį langą. Tai yra ypač nesaugu ir pavojinga ne tik eismo įvykio metu, bet ir staigiai stabdant. Tokiais atvejais žmogų stipriai veikia įcentrinė jėga, todėl kyla didelė grėsmė, kad vaikas gali būti sužalotas“, – sakė pareigūnai.

M. Kazanovič aiškino, jog pareigūnai saugos diržams skiria itin didelį dėmesį, todėl tiek vairuotojai, tiek keleiviai yra tikrinami, ne tik reidų, bet ir patruliavimų gatvėse metu. Tiesa, nusižengusiems vairuotojams taikoma administracinė atsakomybė, kuri kartojantis gali tapti ir teisės vairuoti praradimo priežastimi.

„Pirmą kartą sustabdytas vairuotojas, kuris anksčiau už šį pažeidimą nebuvo baustas gaus 15 eurų baudą, tačiau ateityje tokį pažeidimą pakartojus bauda didėja nuo 30 iki 60 eurų. Dažnai vairuotojai pamiršta ir tai, kad už kelis kartus pasikartojusį tokį pažeidimą pareigūnai gali apriboti galimybę valdyti transporto priemonę nuo 1 iki 3 mėnesių“, – aiškino kelių policininkai.

Tiesa, tokia atsakomybė numatyta ne tik vairuotojams, bet ir keleiviams. Už tai, kad keleivis nesegėjo saugos diržo vairuotojui atsakomybė netaikoma, o piniginę baudą teks sumokėti pačiam pažeidėjui.

Primena svarbą

Segėti saugos diržą itin svarbu ne tik keliaujant automobiliu, bet ir autobusu. Kaip keleiviai rūpinasi savo saugumu prižiūri ne tik policija, bet ir Lietuvos transporto saugos administracija. Specialistai nuolat vykdo kontrolę ir stebi, kaip žmonės saugos diržais naudojasi autobusuose, be to jie vykdo švietėjišką veiklą ir eismo dalyviams nuolat primena apie saugos diržų svarbą.

Tam, kad keleiviai nepamirštų segėti saugos diržų, prie visuomenės švietimo prisideda ir Lietuvos automobilių kelių direkcija, kuri organizuoja saugos diržų įrenginių demonstravimą. Žmonėms suteikiama galimybė realiai, bet saugiai pajausti, kas vyksta automobiliui trenkiantis į kliūtį arba verčiantis. Taip eismo dalyviai gali įsitikinti, kaip svarbu tokiu atveju segėti saugos diržą.

Daugiau skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA