Skausmingai ketvirtadienio vakarą kritusiam ir vėl kilusiam „Žalgiriui“ Eurolygos sezonas baigtas | Kas vyksta Kaune

Ketvirtadienį prie bedugnės ribos atsidūręs „Žalgiris“ Kaune sužaidė lemiamas Eurolygos ketvirtfinalio rungtynes su Stambulo „Fenerbahce“ ekipa. Žalgiriečiams nepavyko sustabdyti uraganinį puolimą pademonstravusių svečių – namuose pralaimėta ir antrą kartą rezultatu 82:99 (16:30, 25:19, 20:23, 21:27), o ketvirtfinalio serijoje Turkijos komanda šventė pergalę 3:1.

Ant parketo žengusiam „Žalgirio“ startiniam penketui – Brandonui Daviesui, Leo Westermannui, Aaronui White’ui, Mariui Grigoniui ir Edgarui Ulanovui rungtynes teko pradėti ginantis, o „Fenerbahce“ taškus pelnė jau pirmosios atakos metu – metimą iš vidutinio nuotolio pataikė Ali Muhammedas. Žalgiriečiai puolime atrodė susikaustę, o svečiams, priešingai, krito viskas – tritaškį realizavo Luigi Datome, du taškus pridėjo Marko Guduričius ir sužaidus dvi minutes švieslentėje degė 7:0 kauniečių nenaudai.

Šarūnas Jasikevičius tuoj pat kvietė savo krepšininkus pasitarimui, o netrukus po minutės pertraukėlės, pirmajame kėlinyje ištiksėjus beveik trims minutėms, „Žalgirio“ taškų sąskaitą atsidarė L. Westermannas – 7:3. Visgi jau pačioje pirmoje rungtynių dalyje vis smarkiau dvelkė Kauno komandos pralaimėjimu – viską pataikę „Fenerbahce“ žaidėjai su siautėjančiu A. Muhammedu priešaky krovėsi dviženklį pranašumą, o pirmajam ketvirčiui persiritus į antrą pusę, Kosto Slouko tolimas dūris vertė Š. Jasikevičių prašyti jau antros minutinės – 19:5.

Vilties žaliai baltų fanams įpūtė Nate’o Wolterso du taškai su pražanga, tačiau Stambulo krepšininkai toliau plėšė šeimininkų tinklelį iš tolimos distancijos, tuo metu „Žalgiris“ Thomaso Walkupo rankomis taškus rinko tik nuo baudų metimo linijos. Tragiškas tiek gynyboje, tiek puolime „Žalgiriui“ kėlinys baigėsi svečiams turint beveik dvigubą persvarą – 30:16. Iki geležies raudonumo įkaitęs A. Muhammedas per šį ketvirtį sumetė net 13 taškų.

Antrasis kėlinys prasidėjo dar viena „Žalgirio“ klaida, bet kitoje aikštės pusėje arbitrai „Fenerbahce“ baudė pražanga puolime, o po kelių sekundžių – ir gynyboje. Kauniečiai, visgi, pradėjo rodyti atsigavimo ženklus ir B. Davieso bei T. Walkupo pastangomis šiek tiek aptirpdė Stambulo ekipos pranašumą – 32:20.

Nors ketvirčiui įsibėgėjus „Žalgiriui“ sunkiai sekėsi tramdyti priešininkų toliašaudę artileriją, tačiau atsaką puolime atrado ir kauniečiai. Svarbų tritaškį realizavo A. White’as (34:25), sirgalius ant kojų kėlė N. Wolterso bonuso situacija – du taškai ir realizuotas baudos metimas braukė „Fenerbahce“ persvarą iki vienženklio skaičiaus – 36:28.

Kėlinyje likus žaisti apie tris minutes, tyla akimirkai įsivyravo dėl taiklaus Meliho Mahmutoğlu tolimo šūvio (41:30), bet savų argumentų turėjo ir Artūras Milaknis (44:33). Atsipalaidavę „Žalgirio“ snaiperiai be skrupulų pliekė pirmaujančius Stambulo krepšininkus – besibaigiant ketvirčiui šešis taškus pridėjus A. Milakniui su N. Woltersu, „Fenerbahce“ pranašumas tirpo iki aštuonių – 49:41, o Željko Obradovičius akimirksniu ėmė minutės pertraukėlę. Kurtinantį triukšmą paskutinės turkų atakos metu užkūrę fanai K. Slouko metimo nepalengvino – į teisėjus apeliavęs graikas nieko nepešė, o komandos į rūbines išėjo žalgiriečiams atsiliekant tais pačiais aštuoniais taškais – 49:41.

Prasidėjus trečiajam ketvirčiui, komandos keitėsi rezultatyviomis atakomis – taškus pelnė A. Muhammedas ir L. Westermannas – 52:43. Po to „Žalgirio“ prancūzas kartu B. Daviesu inicijavo žaibišką spurtą, du su pražanga pelnyti šeimininkų „centro“ taškai turkų persvarą „pjovė“ vos iki keturių – 52:48, o sužaidus dvi minutes sekė ir įspūdingas B. Davieso blokas.

Įkvepiantį žalgiriečių pabėgimą, tačiau, malšino penki iš eilės A. Muhammedo taškai – 57:48. „Žalgirio“ stovykloje į priekį tuo metu „tempė“ T. Walkupas, pelnęs keturis taškus, nors baudos metimas po vieno iš sėkmingų epizodų ir skriejo pro šalį – 59:52. Priešpaskutiniam kėlinukui einant į pabaigą žalgiriečiams niekaip nesiėjo perlaužti aukšto meistriškumo „Fenerbahce“ pajėgų. Puolime pražangą užsidirbęs Erickas Greenas nepasimetė ir prie varžovų krepšio smeigė tritaškį – 68:56, progos pasižymėti iš toli po „Žalgirio“ techninės pražangos nešvaistė ir K. Sloukas – 72:56. Vis dėlto ketvirtį kiek sėkmingiau baigė žalgiriečiai – paskutinės šeimininkų atakos metu „Fenerbahce“ krepšį dėjimu drebino B. Daviesas – 72:61.

Atvėsti „Žalgirio“ vidurio puolėjas neketino ir po pertraukėlės – prasidėjus paskutinei rungtynių atkarpai jis rideno kamuolį į krepšį provokuodamas ketvirtąją Ahmeto Duverioglu pražangą – 72:64. Kauniečių viltis šaltakraujiškai žlugdė M. Guduričiaus tritaškis – 81:64, po kurio minutės pertraukėlės prašė Š. Jasikevičius. „Žalgirio“ vyriausiojo trenerio užmačios, tačiau, „Fenerbahce“ serbui buvo nė motais – jis iš karto skraidino dar vieną tolimą metimą, ir persvara jau artėjo prie nepadorios ribos – 84:64.

„Žalgirio“ fanų skanduotės tiksint paskutinėms ketvirtojo kėlinio minutėms netilo, o Stambulo komandos pranašumą asmeninėmis pastangomis apmažino A. White’as ir B. Daviesas – 87:75. Moralinę paguodą teikė M. Grigonio tritaškis – 90:78, o paskutinius taškus rungtynėse pelnė ant parketo žengęs jaunasis žalgirietis Rokas Jokubaitis, tačiau mačo baigtis buvo aiški. „Žalgiris“ krito prieš „Fenerbahce“ 99:82 ir pralaimėjęs ketvirtfinalio seriją 3:1, užleido vietą pusfinalyje.

„Žalgiris“: B. Daviesas 25 (9/12 dvit., 7 atk. kam.), N. Woltersas 18 (5/6 dvit., 4 rez. perd., 2 per. kam.), A. White‘as 7 (5 atk. kam.), M. Grigonis 7, T. Walkupas 6, A. Milaknis 6, L. Westermannas 5 (6 rez. perd., 2 per. kam.), E. Ulanovas 4, D. Thompsonas 2, R. Jokubaitis 2.

„Fenerbahce“: A. Muhammedas 25 (4/5 dvit., 5/5 trit., 4 rez. perd., 3 per. kam.), K. Sloukas 15 (5 atk. kam., 10 rez. perd., 4 per. kam.), J. Veseley 12 (6 atk. kam., 3 blk.), M. Guduričius 11 (3/5 trit., 2 per. kam.), E. Greenas 11 (2 per. kam.).

Kaip skelbia „Žalgirio“ portalas, į Kauną atvykusi Stambulo „Fenerbahce“ komanda šiais metais demonstruoja fantastiškus rezultatus – iškovotos 25 pergalės reguliariajame sezone, 12 pergalių serija sezono viduryje ir tik praėjusią savaitę patirtas pirmasis pralaimėjimas savų žiūrovų akivaizdoje.

Įskaičiuojant ir Turkijos pirmenybių rungtynes, „Fenerbahce“ šį sezoną buvo iškovojusi 28 pergales namuose, kol galiausiai seriją praėjusį ketvirtadienį nutraukė charakterį pademonstravę Kauno „Žalgirio“ krepšininkai.

2013 metais Turkijos krepšinio milžino vairą perėmęs Ž. Obradovičius per savo treniravimo periodą „Fenerbahce“ komandoje tik kartą neatvedė auklėtinių į finalo ketvertą. Po nesėkmingai susiklosčiusio pirmojo sezono, vėliau sekė net trys didieji finalai, iš kurių vienas buvo vainikuotas Eurolygos čempionų trofėjumi.

Klubo ir lygos rekordus mušantys turkai šį sezoną demonstruoja geriausią puolimą komandos istorijoje – vidutiniškai įmetami 84 taškai, rekordiškai renkami naudingumo balai (po 97,3) ir pataikomi tritaškiai (po 9,7 per susitikimą). Nepaisant išaugusių rodiklių puolime, „Fenerbahce“ toliau išlieka geriausią gynyba demonstruojančia komanda. Reguliariame sezone turkai varžovams leisdavo įmesti po 74,6 taško.