Išaiškinta stulbinamo masto afera: nelegalų kurą pylė visoje Lietuvoje

Delfi nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Kauno apygardos prokurorai išsiaiškino organizuotos grupės veikimo mechanizmą. Prokurorai nustatė, kad grupės, kuri buvo sudaryta iš Lietuvos ir Latvijos piliečių, nelegalaus kuro kontrabandos mastas galėjo siekti 57 mln. eurų. Kuras buvo pardavinėjamas bene visoje Lietuvoje nedidelėse degalinėse.

Byla yra kaip reta didelės apimties – iš viso bylą sudaro net 128 tomai. Tai didžiausia byla tiek apimties, tiek padarytos žalos atžvilgiu Kaune.

Skaičiuojama, kad į valstybės biudžetą buvo nesumokėta 10,7 mln. eurų pridėtinės vertės ir akcizo mokesčių.

„Tai neeilinis tyrimas, nes dominavo tarptautinis elementas“, – sako Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius.

Iš viso fiksuota 31 nusikalstamos veikos atvejų bei nustatyta 10 įtariamųjų – 7 lietuviai ir 3 latviai.

Nusikalstamos veikos schema buvo gerai apgalvota ir sudėtinga, o atsekti ją prireikė ne vienerių metų.

Dar 2015 metais buvo pradėti fiksuoti nusikalstamos veikos atvejai, o šių metų balandį buvo surašytas kaltinamasis aktas. Lietuvos teisėsaugininkai bendradarbiavo tiek su Kipro, tiek su Izraelio, tiek su Latvijos pareigūnais. Iš viso bendrauta net su 10 šalių specialistais.

Skaičiuojama, kad kuras buvo parduodamas daugelyje mažesnių Lietuvos degalinių. Iš viso buvo parduota 57 mln. litrų kuro.

„Tai didelė sėkmė, nes buvo sudraskyta schema, kai nesumokami didžiuliai mokesčiai valstybei“, – sako D. Valkavičius.

„Latvijoje buvo įsigyjamas kuras. Sandoriai buvo forminami per fiktyvias įmones, kurios parduodavo kurą kitai įmonei, o galiausiai fiktyvūs sandoriai pasiekdavo Rumuniją, nors iš tiesų jokių realių sandorių nebuvo. Nustatėme, kad fiktyvioms įmonėms vadovavo asocialūs asmenys. Kuras iš Latvijos turėdavo būti vežamas į Lietuvos akcizo sandėlius, o iš tiesų būdavo vežamas tiesiai į degalines“, – teigė Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Kauno apygardos valdybos viršininkas Rolandas Urbonas.

„Veikė asmuo, kuris puikiai išmanė IT technologijas. Buvo perkami elektroninių paštų adresai, kad pareigūnai negalėtų atsekti ryšių su tam tikrais asmenimis. Tyrimas truko ilgai, kol priėjome prie įtariamųjų turimos informacijos. Šiuo metu kaltinamasis aktas verčiamas į užsienio kalbą, nes kai kurie asmenys lietuviškai nekalba. Tuomet byla bus perduota Kauno apygardos teismui“, – teigė D. Valkavičius.

Iš įtariamųjų buvo areštuota turto bei grynų pinigų už 291 tūkst. eurų.

Nustatyta, kad grupei vadovavo 1966 m. gimęs Latvijos pilietis, kuriam Latvijoje buvo paskelbtas asmeninis bankrotas.

Lietuvoje viena iš pagrindinių veikėjų buvo moteris iš Kauno, kuri degalinių versle dalyvauja jau 20 metų. Iš pradžių įtariamieji buvo sulaikyti. Vėliau jiems skirtos švelnesnės kardomosios priemonės.

21 KOMENTARAS
Komentuoti

Komentuoti

*

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.

Naujausios žinios

Pramonės prospekte kaunietis įkrito į 1,5 m gylio talpą

Visą savaitę šalies keliuose policija tikrins vilkikus, telefonu kalbančius vairuotojus

Baigiasi prašymų studijuoti aukštosiose mokyklose priėmimas

Kauno garaže pažeistas konteineris su radioaktyviomis medžiagomis

Kaune atidarytos užkandinės savininkų idėja sužavėjo ne vieną: pinigus siunčia net iš Aliaskos

Nemune apvirto baidare plaukę žmonės

Kaunietis E. Riabko po atkaklios kovos apgynė čempiono titulą

Kauno tarnybos šoko ant kojų dėl radiacijos

Dėl žiauraus nužudymo kalintis buvęs policininkas liks už grotų

Kaune yra vieta, kur laiką rodo pats žmogus