Prisiminė Kaune vykdytą „Vaikų akciją“: nuo baisios baigties išgelbėjo triušiai | Kas vyksta Kaune

Prisiminė Kaune vykdytą „Vaikų akciją“: nuo baisios baigties išgelbėjo triušiai

R. Tenio, Kauno IX forto muziejaus nuotr., „Kas vyksta Kaune“ montažas

Kauno IX forto muziejus, minėdamas lygiai prieš 75 metus surengtą „Vaikų akciją“, pasidalino istorijomis apie dvi kovo dienas Kauno gete nacių vykdytus žiaurumus. Šimtai žydų tautybės vaikų buvo atskirti nuo savo šeimų, prievarta išvežti arba nužudyti – išsigelbėti pavyko nedaugeliui.

[galerija kiek=”4″]

Kaip pasakojama IX forto muziejaus pranešime, 1944 m. kovo 27–28 dienomis Kauno gete įvykdyta „Vaikų akcija“, kurios metu virš tūkstančio vaikų iki 12 metų amžiaus buvo sugauti, didžioji dalis išvežta į Aušvico koncentracijos stovyklą, o apie trys šimtai – į Kauno IX fortą, kur buvo nužudyti. Visgi kai kurie išgyveno, o jų istorijos, kuriomis dvi minėtas dienas savo „Facebook“ paskyroje dalijosi muziejus, tikrai neįtikėtinos.

Tobijas Jafetas. Iš prisiminimų: „Vieną rytą getas buvo apsuptas, sargyba sustiprinta, į gretimą namą atėjo sargybinis – ten kilo triukšmas, šauksmai. Nubėgau į palėpę, kur buvo triušiai, išleidau juos iš narvelių, o pats pasislėpiau po žole. Mūsų laiptinėje išgirdau žingsnius. Išeidami sargybiniai išlaužė palėpės duris, jos krito ant žolės, po kuria aš gulėjau. Triušiai pasibaidė. Išgirdau sakant: „Čia iš gyvų padarų tik triušiai, gal nori?“ Man pasisekė – mane išgelbėjo triušiai…“

Dvejų metų Kama Ginka. Tėvai su sūnumi, sugirdžius migdomųjų tablečių, pabėgo iš geto. Iš prisiminimų: „Tėvai mane lankydavo kiekvienoje slėptuvėje. Sykį išėjau jų pasitikti, […] eidamas per kiemą drąsiai mojavau pagaliu ir garsiai lietuviškai šūkčiojau: „Aš Kaziukas lietuvis!“, „Aš Kaziukas lietuvis!“, talžiau pagaliu man virš galvos siūbuojančias dilgėles ir kitas žoles…“

Dešimtmetė Fruma Vitkinaitė-Kučinskienė. Iš prisiminimų: „Teko slėptis įvairiose vietose ir netgi gyventi vaikų namuose, kol patekau pas Eleną Holcmanienę (vokietę) ir jos dukrą Margaritą…“

Trejų metų Rina Zupavičiūtė-Kaplanaitė-Volbė. Iš prisiminimų: „Per „Vaikų akciją“ buvau gete. Močiutė paslėpė mane palėpėje su kitais vaikais. Man davė migdomųjų, bet atsibudau ir pradėjau verkti būtent tuo metu, kai šalia buvo vokiečių kareiviai. Močiutė užspaudė man burną ranka, vos neuždusino. Praėjus pavojui, ji ilgai vargo gaivindama mane, kol pradėjau kvėpuoti…“

Ketverių metų Dalija Hofmeklerytė-Ginzburg. Iš prisiminimų: „Tą dieną gerai atsimenu. Mama man paaiškino, kad turime trumpam išsiskirti ir aš persikelsiu gyventi pas tetą Mariją (Manią); turiu būti gera ir klusni mergaitė ir jokiu būdu nekalbėti jidiš…“

Devynių mėnesių Rut Basaitė-Bass-Babarskytė-Glikman prieš „Vaikų akciją“ buvo išnešta iš geto ir perduota Jadvygos ir Alfonso Babarskių šeimai. Iš prisiminimų: „Jadvyga Babarskienė dažydavo man plaukus geltonai ir sakydavo, kad aš esanti rusų karininko duktė…“

Kaip „Kas vyksta Kaune“ pridūrė laikinai IX forto muziejaus direktoriaus pareigas einantis Marius Pečiulis, dalį nuotraukose matomų artefaktų, priklausiusių į IX fortą atvežtiems žydams, galima pamatyti ekspozicijose, o dalis yra muziejaus rinkiniuose. Kovo 31 d., beje, kaip kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį, muziejuje galima apsilankyti nemokamai ir gyvai apžiūrėti šiuos daiktus.

M. Pečiulio teigimu, specialių renginių „Vaikų akcijai“ paminėti savaitgalį muziejuje neorganizuojama, tačiau galima rinktis edukacinę programą „Holokaustas Lietuvoje“ šia tema, kuri susideda iš keturių skirtingų užsiėmimų.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA