Lietuvoje registruotas pirmas šiemet hepatito protrūkis – Kas vyksta Kaune

Lietuvoje registruotas pirmas šiemet hepatito protrūkis

BNS 2019/03/28 19:41
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, kovą užregistruotas pirmas virusinio hepatito A (VHA) protrūkis. Nustatyta, kad pirmasis VHA atvejis šių metų vasarį patvirtintas Ukrainos piliečiui, sausį atvykusiam į Lietuvą pagal darbo sutartį ir gyvenančiam apgyvendinimo įstaigoje.

Antras VHA atvejis užregistruotas sąlytį su sergančiuoju turėjusiam asmeniui. Kaip skelbiama ULAC portale, epidemiologinio tyrimo duomenys leidžia manyti, kad pirmasis ligonis VHA galėjo užsikrėsti Ukrainoje.

ULAC primena, kad VHA yra ūminė kepenis pažeidžianti užkrečiamoji liga, kuria dažniausiai užsikrečiama hepatito A virusui (HAV) patekus per burną.

HAV infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis kliniškai pasireiškiančia arba besimptome forma. HAV gali būti perduodamas per užterštą maistą ar vandenį, taip pat fekaliniu-oraliniu būdu tarp artimų kontaktų, pvz., šeimose, vaikų ugdymo įstaigose, socialinės globos namuose, tarp lytinių partnerių.

Pirmieji ligos požymiai pasireiškia vidutiniškai po 28-30 dienų nuo užsikrėtimo. Keletą savaičių iki geltos atsiradimo užsikrėtęs žmogus, nurodo ULAC, pats to nežinodamas platina užkratą. Dažniausiai užkrečiamasis laikotarpis tęsiasi apie 3 savaites.

Europoje 2017 m. buvo užregistruota daugiau kaip 26 tūkst. VHA atvejų, 2016 m. – kiek daugiau nei 12 tūkst. ULAC duomenimis, Lietuva priskiriama nedidelio sergamumo šalims, kasmet vidutiniškai registruojama iki 50 VHA atvejų. 2018 m. Lietuvoje užregistruoti 22 VHA atvejai.

Dėl per paskutinius penkiolika metų sumažėjusio sergamumo VHA, mūsų šalyje yra palankios sąlygos virusui plisti ne tik šeimose, bet ir kolektyvuose. Vis daugiau asmenų kasmet VHA užsikrečia užsienio šalyse, tokiu būdu didėja infekcijos plitimo ir protrūkių rizika Lietuvoje.

Esant mažam sergamumui Lietuvoje ir kitose Europos šalyse, nuolat didėja imlių asmenų skaičius, todėl didėja ligos protrūkių rizika. Vieni svarbiausių rizikos veiksnių išlieka sąlytis su sergančiu asmeniu, užterštas virusu maistas, kelionės į endemines šalis.

Pasak ULAC, skiepai – efektyviausia VHA profilaktikos priemonė. Paskiepijus dviem vakcinos dozėmis, apsauginis antikūnų titras gali išlikti iki 20 metų.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA