Lietuvoje registruotas pirmas šiemet hepatito protrūkis

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, kovą užregistruotas pirmas virusinio hepatito A (VHA) protrūkis. Nustatyta, kad pirmasis VHA atvejis šių metų vasarį patvirtintas Ukrainos piliečiui, sausį atvykusiam į Lietuvą pagal darbo sutartį ir gyvenančiam apgyvendinimo įstaigoje.

Antras VHA atvejis užregistruotas sąlytį su sergančiuoju turėjusiam asmeniui. Kaip skelbiama ULAC portale, epidemiologinio tyrimo duomenys leidžia manyti, kad pirmasis ligonis VHA galėjo užsikrėsti Ukrainoje.

ULAC primena, kad VHA yra ūminė kepenis pažeidžianti užkrečiamoji liga, kuria dažniausiai užsikrečiama hepatito A virusui (HAV) patekus per burną.

HAV infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis kliniškai pasireiškiančia arba besimptome forma. HAV gali būti perduodamas per užterštą maistą ar vandenį, taip pat fekaliniu-oraliniu būdu tarp artimų kontaktų, pvz., šeimose, vaikų ugdymo įstaigose, socialinės globos namuose, tarp lytinių partnerių.

Pirmieji ligos požymiai pasireiškia vidutiniškai po 28-30 dienų nuo užsikrėtimo. Keletą savaičių iki geltos atsiradimo užsikrėtęs žmogus, nurodo ULAC, pats to nežinodamas platina užkratą. Dažniausiai užkrečiamasis laikotarpis tęsiasi apie 3 savaites.

Europoje 2017 m. buvo užregistruota daugiau kaip 26 tūkst. VHA atvejų, 2016 m. – kiek daugiau nei 12 tūkst. ULAC duomenimis, Lietuva priskiriama nedidelio sergamumo šalims, kasmet vidutiniškai registruojama iki 50 VHA atvejų. 2018 m. Lietuvoje užregistruoti 22 VHA atvejai.

Dėl per paskutinius penkiolika metų sumažėjusio sergamumo VHA, mūsų šalyje yra palankios sąlygos virusui plisti ne tik šeimose, bet ir kolektyvuose. Vis daugiau asmenų kasmet VHA užsikrečia užsienio šalyse, tokiu būdu didėja infekcijos plitimo ir protrūkių rizika Lietuvoje.

Esant mažam sergamumui Lietuvoje ir kitose Europos šalyse, nuolat didėja imlių asmenų skaičius, todėl didėja ligos protrūkių rizika. Vieni svarbiausių rizikos veiksnių išlieka sąlytis su sergančiu asmeniu, užterštas virusu maistas, kelionės į endemines šalis.

Pasak ULAC, skiepai – efektyviausia VHA profilaktikos priemonė. Paskiepijus dviem vakcinos dozėmis, apsauginis antikūnų titras gali išlikti iki 20 metų.

15 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Naujausios žinios

Seime užfiksuotas dar vienas koronaviruso atvejis

Greitosios medikų pagalbos šauksmas: tyrimai neatliekami, gyvena atsiskyrę nuo artimųjų

Kauno oro uoste nusileido specialus lėktuvas iš Tailando

„Trikojai“ pažeidėjus fiksuoja be gailesčio: baudos ilgai laukti neteks

Prioritetas tiriant koronaviruso atvejus – mirusiems

Kalniečių prekybos centre užvirė darbai, bet visas pastatas negrius

Lietuvoje patvirtintas aštuntas mirties nuo koronavirusinės infekcijos atvejis

Padėkite surasti: Kauno rajone automobilius apdaužęs vairuotojas tepė slides (foto)

Masinės vagystės Kauno ligoninėse: įtarimai krenta ne tik ant pacientų

Epidemiologė papasakojo, kada koronaviruso plitimas Lietuvoje gali pasiekti piką