Klastinga liga užsikrėtusi jauna kaunietė gydėsi pusantrų metų

Asociatyvi / Kauno klinikų nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Kada ir kaip 26-erių metų Rasa užsikrėtė tuberkulioze, nežino. „Nepamenu, kad būčiau turėjusi kontaktą su šia liga sergančiu asmeniu“, – teigia moteris. Pasak Kauno klinikų filialo Romainių tuberkuliozės ligoninės gydytojos pulmonologės Stanislavos Manukian, pagrindinis infekcijos šaltinis yra atvira plaučių tuberkulioze sergantis asmuo, kuris išskiria tuberkuliozės mikobakterijas.

„Pacientui kosint, kalbant, čiaudint su smulkiais oro pursleliais mikobakterijos patenka į aplinką ir šalia esantys žmonės juos įkvėpę gali apsikrėsti. Didžiausia užsikrėtimo tikimybė, kai kontaktas su sergančiu asmeniu yra ilgalaikis, pavyzdžiui, su šeimos nariais ir bendradarbiais, – klinikų pranešime spaudai cituojama Ambulatorinės diagnostikos skyriaus vadovė.

– Atsitiktiniai kontaktai autobuse, parduotuvėje, kavinėje ir kitose viešose erdvėse dėl trumpalaikio kontakto žymesnio pavojaus nesukelia. Taip pat klaidinga nuomonė, kad užsikrėsti galima per tuos pačius buityje naudojamas daiktus: indus, patalynę, rankšluoščius, knygas ar naudojantis tuo pačiu telefonu.“

Dauguma užsikrėtusių asmenų tuberkulioze taip ir nesuserga. Tai priklauso nuo to, kaip asmens imuninė sistema sugeba sukontroliuoti ir neleisti organizme daugintis bei plisti bakterijoms.

Pasak Romainių tuberkuliozės ligoninės pacientės, ji jokių simptomų nejautė ir savo sveikata, prieš sužinant diagnozę, nesiskundė. „Įtarimas kilo, kai profilaktinio patikrinimo metu rentgenogramoje buvo rasti pakitimai krūtinės ląstoje“, – pasakojo Rasa.

Kaip nurodoma pranešime, apie trečdaliui pacientų tuberkuliozės diagnozė nustatoma profilaktinio patikrinimo metu. Šie asmenys jokių simptomų ar negalavimų nejaučia, nes pakitimai plaučiuose apima labai nedidelę jų dalį.

„Procesui progresuojat, palaipsniui atsiranda intensyvėjantys ligos požymiai. Pavyzdžiui, greitas nuovargis, bendras silpnumas, svorio netekimas, pablogėjęs apetitas, prakaitavimas, ilgalaikis kosulys, skrepliavimas ir karščiavimas“, – vardijo gydytoja pulmonologė. Ji pataria, kad simptomams užsitęsus ilgiau kaip mėnesį ir nepadedant įprastiniam gydymui nuo peršalimo, būtina kreiptis į šeimos gydytoją. Laiku diagnozuota tuberkuliozė yra visiškai išgydoma.

Faktai apie tuberkuliozę / Kauno klinikų nuotr.

Anot S. Manukian, pacientė sirgo daugeliui vaistų atsparia tuberkuliozės forma. Šios tuberkuliozės gydymas yra sudėtingas ir trunka nuo 2 iki 3 metų. Rasa ligoninėje praleido 6 mėnesius – jai buvo taikoma intensyvi gydymo fazė, po kurios nebuvo rasta tuberkuliozės mikobakterijų, todėl tęstas 12 mėnesių palaikomas gydymas antibiotikais.

„Gerus Rasos gydymo rezultatus lėmė laiku diagnozuota ir neišplitusi tuberkuliozė bei kokybiškas gydymas. Pacientė sąžiningai laikėsi gydymo režimo, atsakingai vartojo vaistus ir savavališkai jų nenutraukė, nors kai kuriuos vaistus organizmas sunkiai toleravo“, – pacientės sveikatos būklės gerėjimu džiaugėsi gydytoja pulmonologė.

Apie 10-20 proc. asmenų, dažniausiai šeimos narių, suserga tuberkulioze 3-4 metų laikotarpyje nuo kontakto pradžios, likusieji išlieka sveiki. Statistiniais duomenimis, dažniausiai serga darbingo amžiaus asmenys (apie 60 proc.), vyrai serga tris kartus dažniau.

Kovo 24 diena – Pasaulinė Tuberkuliozės diena. Kauno klinikos minint šią datą skatina saugoti save ir aplinkinius.

13 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Paskutinis bandymas: dėl Kauno centrinio pašto kreipiasi į aukščiausias institucijas (foto)

Išradingos kokaino kontrabandos organizatorius sės ilgam

Kelionė iš Vilniaus į Kauną gali prailgti

Kaune bus rengiamas olimpinis krepšinio atrankos turnyras

Du mažamečius pražudžiusi kaunietė nesulaukė teismo malonės

Parduotuvėje „Iki“ užgeso kauniečio gyvybė

Pasiruošimas kosminėms Kalėdoms Kaune įgauna pagreitį

Vilniaus teisėjai neapsisprendė dėl N. Venckienės skundo – sprendimą žada antradienį

D. Bugavičiaus žudikų teisme – fantastiškas velionio mylimosios V. Jakutienės ieškinys (papildyta)

Neblaivus vairuotojas ne tik sukėlė avariją, bet ir apgadino policijos automobilį