Pristatytas Laisvės alėjoje rastas lobis: suskaičiavo, ką už tiek buvo galima nusipirkti

R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Penktadienį Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kaune pristatytas pernai Kauno Laisvės alėjoje aptiktas lobis.

Pasak muziejininkų, nors lobis savo finansine išraiška nėra įspūdingas, tačiau jo istorinė vertė – didžiulė.

„Lobis nėra tiek vertingas pinigine išraiška. (…) Bet mes šiandien kalbame apie lobį, kuris ne auksu tvaska, bet yra istoriškai mums labai svarbus“, – pristatydama monetų ekspoziciją sakė muziejaus direktoriaus pavaduotoja Daina Kamarauskienė.

749 sidabrinės XVI amžiaus monetos yra didžiausias Kaune iki šiol rastas lobis.

Dabar šis radinys įkainotas 40,6 tūkst. eurų.

„Tuos denariukus perskaičiavus į grašius, bendra suma – apie 240 grašių. Turtingam žmogui tai buvo maži pinigai, net žirgo už tokius pinigus nenupirksi. O paprastam žmogui – pakankamai dideli pinigai, miestiečio mėnesio uždarbis“, – skaičiavo muziejaus Numuzmatikos skyriaus vadovas Ignas Narbutas.

Lobis aptiktas pernai birželį vykdant Laisvės alėjos rekonstrukciją. Darbininkai netoli savivaldybės ekskavatoriaus kaušu iškėlė molinę puodynę su 356 Žygimanto Augusto laikų monetomis: dvidenariais, grašiais, ketvirtokais.

Jau tą pačią dieną, sustojus rekonstrukcijos darbams, buvo iškviestas archeologas, kuris iškastose žemėse surado dar 393 monetas bei puodyninio koklio šukes.

Muziejininkai dėkojo „Kauno tiltams“ – bendrovės darbuotojai buvo atidūs, pastebėjo lobį, o bendrovė atsisakė numatyto radybų mokesčio, jį dovanojo muziejui ekspozicijai įrengti.

Spėjama, kad lobio savininkas galėjo paslėpti monetas apie 1567 metus, kai Kaune siautė maras ir buvo kilęs didžiulis gaisras. Manoma, kad, bėgdamas iš miesto, savininkas užkasė monetas geresniems laikams.

Prieš eksponuojant, monetos nuvalytos, dalis jų mirkytos specialiame oksidus tirpinančiame skystyje, muziejaus specialistai jas suskaitmenino ir susistemino.

Pasak I. Narbuto, kai kurios rastos monetos – ypač retos: kaldintos vos vienerius metus. Radinyje esama ir daugiau monetų, kurių muziejus savo kolekcijoje iki šiol neturėjo.

„Čia yra ir retų, Lietuvoje nerandamų monetų, kaldintų Vokietijos žemėse“, – tvirtino muziejininkas.

Laisvės alėjoje rasta Žygimanto Augusto 1565 metais nukaldinta 2 grašių moneta. Tokios monetos Lietuvoje aptiktos tik dviejuose lobiuose, bet nė viena iš jų į Lietuvos muziejus nepateko.

Visuomenei lobį bus galima apžiūrėti nuo šeštadienio.

10 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Naujausios žinios

Fiksuoja skaitytojai: skęsta Parodos kalnas (video)

Bendrasis pagalbos centras: į daugumą skambučių atsiliepiame per 8 sekundes

Atskleisti galingiausių Rusijos klubų biudžetai: CSKA lenkė „Žalgirį“ 4 kartus

Kauniečiai iš „Arnold Classic Europe“ turnyro parsivežė du sidabro medalius

Už automobilio saugojimą didelius pinigus paklojusio kauniečio laukė nemaloni staigmena

Apklausa parodė, ką lietuviai galvoja apie gėjų santuokas

Prašo kauniečių pagalbos: gal pažįstate Laisvės alėjoje užfiksuotus asmenis? (video)

Vyriausybėje pakvipo didesniais atlyginimais

Kaunas neseks Palangos pavyzdžiu: turi kitą planą dėl elektrinių paspirtukų keliamų pavojų

Policija ieško Šilainių „Bernelių užeigoje“ šėlusių vyrų