Kokia bendrovės vadovo atsakomybė bankroto bylos iškėlimo atveju?

R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Esu bankrutuojančios bendrovės buvęs direktorius. Bankroto administratorius prašo iš manęs (kaip buvusio bendrovės vadovo) atlyginti bendrovei padarytą žalą. Neginčiju, kad žala buvo padaryta, tačiau bankroto administratorius reikalauja iš manęs atlyginti net didesnę žalą nei bendrovė turėjo skolų tretiesiems asmenims. Kyla klausimas, ar iš tiesų bankroto administratorius gali reikalauti didesnės žalos nei bendrovė turėjo skolų?

Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas nustato, kad juridinio asmens valdymo organo narys juridinio asmens ir kitų juridinio asmens organų narių atžvilgiu turi veikti sąžiningai ir protingai, turi būti lojalus juridiniam asmeniui ir laikytis konfidencialumo, privalo vengti situacijos, kai jo asmeniniai interesai prieštarauja ar gali prieštarauti juridinio asmens interesams.

Juridinio asmens valdymo organo narys, nevykdantis arba netinkamai vykdantis pareigas, nustatytas įstatymo ar steigimo dokumentuose, privalo padarytą žalą atlyginti juridiniam asmeniui visiškai, jei įstatymas, steigimo dokumentai ar sutartis nenustato kitaip.

Pagal bendrą taisyklę padaryti nuostoliai turi būti atlyginti visiškai, išskyrus atvejus, kai įstatymai ar sutartis nustato ribotą atsakomybę. Pažymėtina, kad teisės aktuose nenustatyta visiško nuostolių atlyginimo principo išimčių sprendžiant dėl uždarosios akcinės bendrovės vadovo civilinės atsakomybės bendrovei, nepaisant to, ar vadovo civilinės atsakomybės klausimas sprendžiamas iki, ar po bankroto bylos bendrovei iškėlimo.

Tokių išimčių buvimo nepatvirtina ir teismų praktika. Iš ko seka, kad bendrovės vadovo pareiga atlyginti bendrovei padarytą žalą nėra apribota bendrovės kreditorių finansinių reikalavimų bankroto byloje ir (ar) bendrovės bankroto administravimo išlaidų sumomis.

Priešingas aiškinimas lemtų, kad bendrovės vadovas, padaręs bendrovei daugiau žalos nei bendrovės kreditorių finansinių reikalavimų bankroto byloje ir (ar) bendrovės bankroto administravimo išlaidų suma, būtų iš dalies atleidžiamas nuo civilinės atsakomybės vien dėl vėlesnio fakto – bankroto bylos iškėlimo bendrovei.

Tai prieštarautų tiek bendrajam teisingumo principui, tiek pirmiau nurodytam visiško nuostolių atlyginimo principui. Todėl pagal bendrą taisyklę bankrutuojančios įmonės administratorius, kuriam įstatymo nurodyta ginti ne tik kreditorių, bet ir pačios bankrutuojančios įmonės teises ir interesus, gali pareikšti reikalavimą bendrovės vadovui dėl žalos atlyginimo, didesnį už teismo patvirtintą bendrovės kreditorių finansinių reikalavimų bankroto byloje ir bendrovės bankroto administravimo išlaidų sumą.

Klausimus, į kuriuos pageidaujate advokatės atsakymų, galima siųsti el.paštu kaunas@kasvyksta.lt.

Dėl asmeninių konsultacijų ir teisinių paslaugų suteikimo atvykite į advokatų kontorą „ADVOCATERA“ Kaune, prieš tai suderinus atvykimo laiką telefonu 8 671 29151.

Daugiau naudingos informacijos galima rasti ir advokatų kontoros „ADVOCATERA“ interneto svetainėje.

0 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Aktualiausia

Naujausios žinios

Avarija Šilainiuose: į skiriamąją salelę įlėkė ir išsibarstė „BMW“

Paaiškėjo, kokia eilės tvarka į EP sąraše išsirikiavo kandidatai

Susirgusiųjų tymais daugiau nei pusė tūkstančio: Kaunas vis dar muša rekordus

Policija perspėja gyventojus: plinta melagingi pranešimai apie pinigines išmokas

Aleksote pelningai pasidarbavo vagys: pavogtas „BMW“

Užsienio aukštųjų mokyklų atstovai susibūrė Kauno kolegijoje: apie patirtis per kūrybiškumą

Kaip sekasi pensijų fondui, į kurį buvote įtrauktas automatiškai, ir ar verta jį keisti?

Kaune kyla vis aukštesni pastatai: „gyvenam mieste - ne kaime“

Svarstoma komunalines paslaugas padaryti išmaniomis

Artėjant egzaminų sesijai - NEC leidžiasi į darbuotojų paieškas