Ar galima susigrąžinti skolą, kai praleidžiamas vekselio pateikimo apmokėti terminas?

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Turiu paprastą neprotestuotiną vekselį, kurio apmokėjimo terminas baigėsi prieš kelis mėnesius. Laiku nepateikiau vekselio apmokėti ir dabar vekselį išrašęs asmuo atsisako grąžinti skolą. Ar galutinai praradau galimybę susigrąžinti skolą?

Situaciją komentuoja advokatė Raimonda Lazauskienė:

Advokatė Raimonda Lazauskienė / „Advocatera“ nuotr.

Įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatyme vekselis apibrėžiamas kaip vertybinis popierius, kuris išrašomas nustatyta tvarka ir kuriuo jį išrašęs asmuo be sąlygų įsipareigoja sumokėti tam tikrą pinigų sumą vekselyje nurodytam asmeniui.

Vadovaujantis Įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymu, pasirašius paprastąjį neprotestuotiną vekselį, kuris mokėtinas nustatytą dieną arba per tam tikrą laiką po jo išrašymo išdavimo, kuomet suėjo vekselyje numatytas terminas, vekselio turėtojas asmeniui, išrašiusiam vekselį privalo:

1) Vekselį pateikti apmokėti paskutinę jo mokėjimo termino dieną arba per dvi po jos einančias darbo dienas;

2) Pranešti vekselio davėjui apie tai, kad neprotestuotinas vekselis neapmokėtas, per keturias darbo dienas po vekselio pateikimo apmokėti.

Aukščiau įvardintus veiksmus privalo atlikti visi reikalavimų, atsirandančių vekselių pagrindu, patenkinimo siekiantys vekselių turėtojai, nepriklausomai nuo vekseliuose nustatyto termino ar jų rūšies. Tokių privalomų įstatyme nustatytų procedūrų atlikimo tikslas – apsaugoti vekselio davėjo ir kitų pagal vekselį įsipareigojusių asmenų interesus, užtikrinant, kad jie bus informuoti apie vekselio pateikimą apmokėti, o jeigu jis neapmokėtas, – apie jo neapmokėjimą, taip apribojant tikimybę, jog vekselio turėtojui pagal tą patį vekselį bus sumokėta daugiau nei vieną kartą, taip pat sudarant prielaidas įvykdyti pagal vekselį atsiradusią prievolę iki priverstinio vykdymo pradžios ir išvengti papildomų išlaidų.

Vekselio davėjui atsisakius apmokėti pagal vekselį ir atlikus nurodytus veiksmus, vekselio turėtojas turi teisę pradėti priverstinį vekselio vykdymo procesą su vekseliu kreipdamasis į notarą, dėl vykdomojo įrašo išdavimo, kurį pateikus antstoliui bus pradėtas skolos išieškojimas. Siekiant išsiieškoti skolą ne ginčo tvarka, į notarą dėl vykdomojo įrašo išdavimo reikia kreiptis per vienerius metus nuo mokėjimo termino dienos.

Kai pasibaigia Įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatyme nustatyti terminai pateikti apmokėti neakceptuotą neprotestuotiną paprastąjį vekselį, jis praranda vertybinio popieriaus bei civilinių teisių objekto statusą ir dėl jo nebetaikytinos įstatymo nuostatos dėl reikalavimų, atsirandančių pagal vekselį, patenkinimo tvarkos bei įsipareigojusių pagal vekselį asmenų santykių.

Tokiu atveju, kai praleidžiamas įstatymo nustatytas paprastojo vekselio rekvizitus atitinkančio vekselio pateikimo apmokėti terminas, vekselis tampa paprastu skolos rašteliu, kuriuo, kaip rašytiniu įrodymu, įtvirtinama skolininko pareiga atsiskaityti su kreditoriumi. Taigi, nustatytų terminų praleidimas neatima iš vekselio turėtojo galimybės išsiieškoti skolą iš vekselį išrašiusio asmens, kadangi skolą vekselio turėtojas gali išsiieškoti kreipiantis į teismą bendra ginčo teisenos tvarka dėl skolos išieškojimo.

Klausimus, į kuriuos pageidaujate advokatės atsakymų, galima siųsti el.paštu kaunas@kasvyksta.lt.

Dėl asmeninių konsultacijų ir teisinių paslaugų suteikimo atvykite į advokatų kontorą „ADVOCATERA“ Kaune, prieš tai suderinus atvykimo laiką telefonu 8 671 29151.

Daugiau naudingos informacijos galima rasti ir advokatų kontoros „ADVOCATERA“ interneto svetainėje.

2 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Pagalbos šauksmas: Akademijoje dingo jaunas vyras

Išsamų eksperimentą atlikęs kaunietis nusivylė: ar atsakingi asmenys patys važinėja autobusais?

Kaunietis užfiksavo pėsčiųjų elgesį – komentarų, manau, nereikia

Teismas karo policininkams ir kariuomenės instruktoriams švelnus nebuvo – teks susimokėti baudas

Automobilių pardavimo pokyčiai – reikės specialaus numerio

Rekonstrukcija Aleksote pasiekė piką – uždaromas tiltas

Vyriausybė: stojantiesiems į aukštąsias sąlygos bus vienodos

Graikijoje užgimusią svajonę įgyvendino Kaune

Paskelbti mokyklinio lietuvių kalbos egzamino rezultatai: ne visi gali džiaugtis

Pasaulio universitetų reitinge VDU – tarp šalies lyderių