Pristatyta oficiali pensijų skaičiuoklė: sužinokite, ko tikėtis ateityje – Kas vyksta Kaune

Pristatyta oficiali pensijų skaičiuoklė: sužinokite, ko tikėtis ateityje

delfi.lt 2019/01/07 15:23
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Sodra“ pirmadienį oficialiai pristatė pataisytą prognozuojamos pensijos skaičiuoklę. Ši parodo, kokios pensijos ateityje žmogus gali tikėtis pasirinkęs kaupti papildomai antrojoje pensijų pakopoje arba nekaupti ir gyventi tik iš „Sodrinės“ pensijos. Akcentuojama, kad sudarant skaičiuoklę remtasi pesimistinėmis ateities prognozėmis.

Skaičiuokle gali pasinaudoti visi, kurie dar nepasiekė pensinio amžiaus. Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigė, kad ši skaičiuoklė yra viena vienintelė, kuriai pritarė visos darbo grupėje dalyvavusios pusės. Pasak jo, jos pagrindinis tikslas padėti gyventojams tinkamai apgalvoti ir apsispręsti, ar kaupti II pakopoje, ar nekaupti. Jis prideda, kad matomi rezultatai kaupiant matysis tik tuo atveju, kai bus kaupiama ilgą laiką, apie 35 metus. Būtent dėl to svarbu priimti tinkamai apgalvotą sprendimą.

„Tai dar viena pagalba apsispręsti kaupti ar nekaupti. Iki liepos pirmos dienos visi turi padaryti apsisprendimus, ir tai vienas iš instrumentų, kuris turėtų padėti leisti apsispręsti. Be abejo, kiekvienas apsisprendimas individualus, tačiau kuo daugiau instrumentų, tuo tas apsisprendimas gali būti tikslesnis“, – kalbėjo L. Kukuraitis.

Jis pasakojo, kad pensijos rezultatus iš esmės sudaro dvi dalys: „Sodros“ pensija ir papildomame kaupime sukaupta suma. Remtasi niūromis Europos Komisijos prognozėmis ir dabartiniais teisės aktais, nes nežinia, kaip ateityje politikai gali juos keisti.

„Sodros“ prielaidos, kurios sudėtos į skaičiuoklę, remiasi demografinėmis tendencijomis, kurios numato, kiek bus dirbančiųjų ir kiek augs darbo užmokestis vidutiniškai. Deja, demografinės tendencijos ne kokios. Tą žinome pastaruosius keletą metų, Europos Komisija niūrias prognozes brėžia. Į šias neigiamas tendencijas atsižvelgta darant skaičiuoklę. (…)

„Sodros“ dalį vertinant skaičiuoklėje, tai paremta neigiamomis tendencijomis ir neįvertintomis politinės pastangomis, kurios turėtų būti daromos. Jei demografinės tendencijos bus geresnės, bus pridedama lėšų į pensiją, tada ta dalis turėtų didėti. Iš „Sodros“ turime minimalistinį variantą“, – kalbėjo L. Kukuraitis.

Pensijų fondų dalyvių asociacijos valdybos pirmininkas Marijus Kalesinskas antrino, kad skaičiuoklėje pateikiamos labai konservatyvios prognozės.

„Pesimistinės prielaidos, kad demografinė padėtis sudėtinga ir tokia dar išliks sudėtinga artimiausius metus ir kad kaupimo principai pakankamai konservatyviai būtų skaičiuojami. Šiuo metu dėl investicijų grąžų labai konservatyvios, net mažesnės grąžos nei istoriniai vidurkiai nustatyti. Manau, kad gerai, jog susitarėme, kad renkamės konservatyvų scenarijų. Manau kaupiantiesiems tai geras instrumentas nepaisant to, kad pati reforma mums nelabai patinka. Manome, kad per dažnai keičiama sistema. Bet turime jau ką turime. (…) Ši skaičiuoklė žingsnis į priekį, ir turėtų daugeliui padėti priimti sprendimus“, – teigė jis.

„Sodros“ vyriausioji patarėja Julita Varanauskienė pateikė realų pavyzdį: Pavyzdžiui, 1980 metais gimęs vyras, „į rankas“ gaunantis 750 eurų, įgijęs 18 metų stažo ir sukaupęs 20 „Sodros“ taškų, papildomai kaupęs 2+2+2 formule, pensijų fonde 7 tūkst. eurų sukaupęs, dėl dalyvavimo yra II pakopoje yra netekęs 5 taškų, o pervesta buvo 4 tūkst. eurų, prognozuojama fondo grąža – 4,78 proc. nurodyta atsižvelgiant į amžių, nusprendęs dalyvauti toliau pilnu pajėgumu II pensijų pakopoje, išėjęs į pensiją gautų apie apie 50 proc. pajamų. Tai 1246 Eur.

„Iš pradžių skaičius nerealiai atrodė, bet reikia suprasti, kad to žmogaus darbo užmokestis augs maždaug keturiais proc. per metus, kasmet“, – pridėjo J. Varnauskienė.

Vadinasi, daroma prielaida, kad kasmet žmogaus atlyginimas didės. Taip pat pridedama, kad nuo 2019 metų dalyvaujant II pensijų pakopoje, „Sodrinė“ dalis pensijos jau nebemažėja, nes iš jos nebepervedama į II pensijų pakopos fondą.

Jei, pavyzdžiui, paimtas asmuo nuspręstų stabdyti kaupimą ir sukauptas lėšas (7 tūkst. Eur) palikti pensijų fonde, ateityje jo pensija sudarytų tik mažiau nei 40 proc. pajamų. O jei šių lėšų nepaliktų fonde, bet pervestų atgal į fondą, tada pensija sudarytų apie 36 proc. pajamų.

J. Varanauskienė prideda, kad kiekvienas klausimą, ar geriau dabar atsidėti maždaug 35 eurus ar ateičiai, prie pensijos, turi atsakyti savarankiškai. „Reikia suprasti, kad turėti daugiau pinigų yra geriau, nei turėti mažiau, sulaukus tos senatvės“, – teigia J. Varanauskienė. Taip pat tie, kurie yra jaunesni nei 40 metų ir dirba, bet dabar nedalyvauja II pensijų pakopoje, atsitiktine tvarka jau yra priskirti vienai iš penkių pensijų kaupimo bendrovių.

Pasak J. Varanauskienės, šie žmonės jau rytoj savo asmeninėje „Sodros“ paskyroje matys, kokiai bendrovei yra priskirti. Ir galės iki liepos pasirinkti: likti kaupime, keisti bendrovę, ar nelikti kaupime. Pensijų fondų bendrovės naujus dalyvius pamatys tik nuo liepos mėnesio, kai bus skaičiuojamos pirmosios įmokos. Taip pat pasitikrinti savo paskyras raginami ir tie, kurie sustabdė kaupimą 2013 metais ir yra iš naujo įtraukti į kaupimą.

Išbandykite skaičiuoklę

„Sodros“ sukurtą skaičiuoklė parodo keturis galimus ateities pensijos scenarijus, t.y., kokia pensija jūsų laukia: kaupiant antrojoje pensijų pakopoje pagal 3+1,5 formulę; kaupiant antrojoje pensijų pakopoje pagal palaipsniui didinant įmokas nuo 1,8+0,3 proc.; stabdant dalyvavimą II pensijų pakopoje ir sukauptas lėšas paliekant pensijų fonde; nutraukiant kaupimo sutartį ir su visais sukauptais pinigais grįžtant į „Sodrą“. Skaičiuoklę rasite čia.

Skaičiuoklėje reikia įvesti savo gimimo datą, gaunamą atlyginimą, iki šiol įgytą pensijų stažą ir „Sodros“ pensijos apskaitos vienetus, ar dalyvaujama papildomame kaupime ir kokios lėšos sukauptos II pensijų pakopos fonde, taip pat į pensijų fondus pervestų „Sodros“ įmokų vertę. Jungiantis per asmeninę paskyrą dauguma duomenų bus įvesti automatiškai, tereikės pasitikrinti kiek lėšų yra sukaupta antrosios pakopos pensijų fonde. Tą galima padaryti pasitikrinus savo paskyrą pensijų fondo kaupimo bendrovėje.

Rekomenduojama nurodyti dabartinį darbo užmokestį, o savarankiškai dirbantiesiems – vidutines mėnesio pajamas, nuo kurių sumokamos socialinio draudimo įmokos. Asmenims, kurių pajamos nesiekia minimalios mėnesio algos (MMA), bet darbdavys sumoka papildomą įmoką, rekomenduojama nurodyti MMA dydžio tikėtiną darbo užmokestį.

Prognozuojant būsimą pensiją įvertinamas ir prognozuojamas vidutinio darbo užmokesčio augimas, darbo užmokesčio fondo augimas, rizikingų ir nerizikingų turto klasių grąža, tikėtinos gyvenimo trukmės ilgalaikes prognozė. Būtent pagal amžių nustatoma ir tikėtina pensijų fondo vidutinė metinė grąža.

„Sodra“ savo puslapyje perspėja, kad skaičiuoklėje pateikiama būsimos pensijos prognozė yra tik orientacinio pobūdžio. Tai yra, „Sodra“ negarantuoja, kad būtent tokią pensiją ateityje ir gausite. Suma gali tiek būti didesnė, tiek mažesnė, priklausomai nuo to kaip klostysis ekonominės, demografinės bei teisinės aplinkybės.

Skaičiuoklė bus nuolatos atnaujinama, keičiantis prognozėmis. Europos Komisijos ilgalaikės prognozės pateikiamos kas 5 metus, o vertinant trumpesnio laikotarpio prognozes remiamasi Finansų ministerijos pateikiamomis kasmetinėmis prognozėmis. Tad, kuo asmuo arčiau pensijos, tuo tikslesnę prognozę jis matys. Ateityje skaičiuoklėje turėtų atsirasti ir daugiau funkcijų. Pavyzdžiui, jei žmogus II pensijų pakopoje kaups daugiau nei 3 proc., kad taip pat galėtų matyti savo prognozuojamą pensiją.

Skaičiuoklę parengė LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, „Sodros“, Lietuvos banko, Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos bei Pensijų fondų dalyvių asociacijos ekspertai.

Apsispręsti dėl kaupimo gali padėti ir „Sodros“ sukurtas virtualus patarėjas, kurį rasite čia.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA