Kauniečio džiaugsmą dėl laimėto prizo aptemdė mokesčiai

Asociatyvi / DELFI nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Mokesčių sistema yra nepasotinama: atsikanda visko, kas tik pasitaiko kelyje. Tokią išvadą teko padaryti nemenką prizą laimėjusiam kauniečiui, kuris savo pamokančia patirtimi sutiko pasidalinti su portalo „Kas vyksta Kaune“ skaitytojais.

Atsirado painiavos

Fortūna jam nusišypsojo populiarioje loterijoje – laimėjo beveik 5 tūkst. eurų vertės nepiniginį prizą. Už laimėjimą iš karto buvo sumokėtas ir atitinkamas mokestis – 744 eurai. Tuos pinigus, kaip reikalauja įstatymai, Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pervedė loterijos organizatoriai.

Atrodė, viskas klojasi kuo sklandžiausiai. Tačiau netrukus atsirado painiavos. Sumaištis prasidėjo po to, kai prizo laimėtojas deklaravo savo pajamas ir darbo ėmėsi mokesčių inspektoriai. Kaunietis netikėtai sulaukė VMI nurodymo: dar reikia sumokėti 312 eurų.

„Net ir prizo laimėtojui tokie pinigai tikrai nėra maži. Bet ką darysi, sumokėjau tuos pinigus, nors ir nesupratau, už ką. Dar teko sumokėti ir 11 eurų delspinigių, nors savo deklaraciją buvau pateikęs laiku ir tvarkingai“, – neslėpdamas kartėlio pasakojo prizo laimėtojas.

Paaiškinimai nuvylė

Jį nuvylė ne tik netikėtas VMI reikalavimas, bet pokalbiai su VMI specialistais. Anot vyro, niekas taip ir nepaaiškino, dėl kokios priežasties jam papildomai reikėjo sumokėti 312 eurų. Kauniečio tvirtinimu, viena VMI darbuotoja net stebėjosi tokia situacija.

Pasak prizo laimėtojo, iš pokalbių su VMI darbuotojais jis suprato tiek, kad papildomą sumą teko pakloti todėl, jog nėra bedarbis.

VMI Kauno skyriaus atstovai portalui „Kas vyksta Kaune“ patvirtino, kad prizo laimėtojas viską deklaravo laiku ir tvarkingai, o papildoma mokėtina suma tiesiogiai su laimėtų prizu nesusijusi (tačiau, kaip matysime, VMI paaiškinimai įtikina tik iš dalies).

Viršijo ribą

Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos atstovas Tadas Bružas atkreipė dėmesį, jog nauja piniginė prievolė prizo laimėtojui atsirado gerokai vėliau nei jis deklaravo savo pajamas – metų pabaigoje. Mat susumavus visas per metus gautas kauniečio pajamas, paaiškėjo, kad jos viršijo NPD (neapmokestinamą pajamų dydį).

Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento Gyventojų skyriaus vedėja Lilija Borumienė paaiškino: „Mokėtina gyventojų pajamų mokesčio suma susidaro tuomet, kai metų gale gyventojui dėl gautų papildomų pajamų yra perskaičiuojamas neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD). Paprastai kalbant, NPD metų eigoje yra taikomas tik su darbo santykiais susijusioms pajamoms, o metams pasibaigus jis perskaičiuojamas, jeigu buvo gauta kitų apmokestinamų pajamų (pvz., ligos pašalpa iš Sodros, pajamos iš kitos darbovietės, nuomos pajamos, laimėti prizai, dividendai ir pan.).

Šiuo atveju, su VMI konsultanto pagalba, gyventojui pateikus teisingą gyventojų pajamų deklaraciją, buvo įvertintos visos jo per 2017 m. gautos pajamos – darbo užmokestis, nepiniginio prizo laimėjimas. Gyventojo metinių pajamų suma viršijo ribą, kuriai galima taikyti metinį NPD, todėl susidarė mokėtina suma.“

VMI atstovai pabrėžė, kad mokėtina papildoma suma nėra tiesioginis laimėto prizo apmokestinimas. Tačiau neneigė, kad būtent dėl laimėto prizo, kuris yra įskaičiuojamas į gyventojo pajamas, buvo viršyta riba, nustatanti, kada gali būti taikomas NPD.

Paprašytas konkretizuoti, kaip nustatoma ta riba, VMI atstovas T. Bružas sakė: „Pagal tam tikrą formulę, priklauso nuo individualaus gyventojo pajamų ir viso kito. Šiuo atveju labai tikslai konkretizuoti ribos neišeitų.“

120 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

IX forto monumentą iš tamsos išplėšė apšvietimas autoriui atminti

Sukčiai nesnaudžia: kompiuterį pasiėmė, o pinigų taip ir nepervedė

„Kaunas Jazz“ sugrįžta: jau kitą savaitgalį atidarys jubiliejinį sezoną

G. Nausėda įvardijo savo siekius: norėjau kitokio politinio stiliaus

Kroatija gelbėja skęstantį turizmą – lietuviai galės keliauti be apribojimų

Troleibuso ir sunkvežimio susidūrimas VI-ojo forto žiede – eismas paralyžuotas

Lietuva skyrė 10 tūkst. eurų paramą Butanui – padės kontroliuoti viruso plitimą tolimoje šalyje

Pakeliui į Aleksotą liepsnos prarijo automobilį

Iš Klaipėdos į namus Domeikavoje išvykęs vyras taip ir negrįžo

Už juodus darbelius įkliuvo Pravieniškių pataisos namų pareigūnas