Kilstelėjo Kauno Kalėdų paslapties uždangą: gražiausia šventė Lietuvoje ir miestelis, kokio nebuvo – Kas vyksta Kaune

Kilstelėjo Kauno Kalėdų paslapties uždangą: gražiausia šventė Lietuvoje ir miestelis, kokio nebuvo

R. Tenio nuotr.

Antradienį Rotušės aikštėje verdant pagrindinės Kauno kalėdinės eglės statybų darbams, čia sukosi ir kauniečiams jau puikiai pažįstama šventinės kompozicijos kūrėja bei savivaldybės atstovai. Tai – ne eilinė diena prie rotušės. Iki eglutės įžiebimo likus kiek daugiau nei keturioms paroms, pristatyta, kaip iki pat Trijų karalių atrodys pagrindinė miesto aikštė ir kitos erdvės bei kas kauniečių laukia šeštadienio vakarą.

Sunkiausia dalis padaryta

„Viskas vyksta sklandžiai, pagal planą – eglutė, pažadu, bus, – juokėsi prie kalėdinio vairo po metų pertraukos sugrįžusi menininkė Jolanta Šmidtienė. – Man bus graži, o jūs pasakysite, kai dėsime tašką. Labai nenoriu visko atskleisti, tačiau jau dabar matote, kad ant eglutės bus „sniegas“, ir kur fantazija gali nuvesti, ką galime „nulipdyti“ iš jo, tą mėginsime sukurti ir ant eglutės.“

Anot jos, jau atlikta pati sudėtingiausia inžinerinė, fizinių pajėgumų reikalavusi dalis – sumontuotas eglutės karkasas, kuris ne vienkartinis, reikalui esant pritaikomas kitoms sudėtingoms konstrukcijoms. Karkasas padengtas fonine danga – tikrais eglišakiais. Dengiama ir išorė, ir vidus, kad įėję į eglutės vidų būtų jaučiamas miško kvapas, visur tvyrotų tikra kalėdinė nuotaika. Karkaso padengimui panaudoti bent 5 kub. m eglišakių, jų gali prireikti ir daugiau.

Toliau vyks šventinio medžio puošimas. Kabinant ant eglutės dekoracijas, šiaudeliai, J. Šmidtienės teigimu, šiek tiek lūžinėja, tačiau minimaliai, mat išvengta didžiausių šalčių, o jie lūžta nuo smarkaus kontakto. „Sniegui“ atsidūrus ant eglutės, vėjas jam nebus baisus. Šiaudelių, kuriems ieškota tiekėjo, sunaudota 2,5 mln. – 4 mln., kaip atrodė iš pradžių, neprireikė.

Kitas puošybos elementas – kristalai. „Patys turėsite atspėti, iš ko jie pagaminti“, – intrigavo menininkė, pridūrusi, kad prie dekoracijų dirbo 20 žmonių, neskaičiuojant savanorių – miestiečių, senelių, bedarbių, įvairių įmonių darbuotojų, kurie sukišo apie 10 proc. visų šiaudelių.

„Šiemet išėjo labai graži visuomenės akcija ir atrakcija. Kai kuriems aktyviems savanoriams teko pasakoti apie šių metų eglutės koncepciją ir leisti sukurti savo instaliacijas. Viena tokių jau atvežta iš Mažeikių rajono – Laižuvos bendruomenės nariai du mėnesius kūrė instaliaciją specialiai mūsų, kaip miesto draugų, eglutei. Dabar mano darbas – viską suvesti į bendrą kompoziciją“, – entuziazmo nestokojo J. Šmidtienė.

Kalėdinis miestelis – tarsi atskiri magiški pasauliai

Aplink eglutę, kalbėjo šventinės Rotušės aikštės kompozicijos kūrėja, stovės kalėdinis miestelis, kuris šiek tiek skirsis nuo buvusiųjų. Nuspręsta namukus dėstyti ne ratu, bet sukurti atskiras zonas. Viena, jauki kaip miestelis, bus skirta amatams – į ją pakviesti ne perpardavinėtojai, o menininkai, patys gaminantys kažkokius gražius dalykus. Kitoje pusėje stūksos maisto zona, kur kvepės arbata, kava, pyragėliais.

„Stebuklingoje vaikų zonoje vaikai galės landžioti po pusnis, suptis ant karuselių. Tačiau viską gaminame patys. Įvairios figūros, šiuo metu aikštėje laukiančios, kol atsidurs savo vietose, iš esmės atliks dekoracinę funkciją, kurs erdvę, skirtą fotografijoms. Taip pat bus suformuota jaunimo zona, kurioje bus galima pasėdėti, pasisupti ir labai gražiai nusifotografuoti“, – šaltos besibaigiančio lapkričio saulės nutvieksta šypsojosi J. Šmidtienė.

Zonų kompozicijos, pažymėjo ji, bus išdėliotos su tam tikru atsitraukimu nuo eglės, kuri yra pagrindinis akcentas. Siekta, kad medžio ir gražiosios Kauno architektūros niekas neužstotų.

„Visų pirma, eglutės kūrimas – reiškinys ir procesas, o rezultatas visiems prisidėjus bus neįkainojamas, nenuperkamas už jokius pinigus“, – svarstė J. Šmidtienė, o paklausta apie praėjusių metų eglutę pastebėjo, kad ji nebuvo tokia bloga, tiesiog kai kurios vietos nepavyko.

„Dideli norai ir užmačios, gal šiek tiek patirties trūko. Labai pergyvenau, nes žinau, kad dirbo rimti floristai, menininkai, tik neišėjo suvaldyti visumos, kažko pritrūko. O kiekviena idėja gali patikti arba nepatikti. Na, kauniečiams mano idėjos, pasirodo, patinka, tai stengsiuosi iki galo“, – sakė moteris.

Šventinių šviesų Kaune atsiras dar daugiau

„Labai smagu pratintis prie kalėdinio šalčio, kvapo – manau, tai visi jaučiame. Džiaugiamės, kad į eglutės kūrėjos vietą grįžta Jolanta Šmidtienė, kuri geba stebinti visą Lietuvą ir turi didelį kauniečių pasitikėjimą. Dėl Kalėdų esame ramūs, laukiame įžiebimo, tų tikrų Kalėdų ir šventinės nuotaikos. Turėsime labai jaukią šventę ir visą laikotarpį iki pat Trijų karalių (sausio 6 d. – „Kas vyksta Kaune“), kuomet Rotušės aikštėje vyks veiksmas“, – šnekėjo Kauno vicemeras Simonas Kairys.

Komentuodamas miesto papuošimus, jis pabrėžė, kad lėšos, skiriamos dekoracijoms, nėra vienerių metų sprendimai – tai investicija, kuri vis papildoma naujais elementais. Jeigu praėjusiais metais buvo nušviestos medžių viršūnės, šiemet atsiras ir apačios, jei Santakos parke buvo vienas skaičius figūrėlių, jų atsiras dar daugiau.

„Pernai pasiteisino visai naujos erdvės – Santakos parko – puošyba. Jame įvairių šviesos instaliacijų, kitų dalykų skaičius didės, jau nekalbu apie visus miesto tiltus, gatves, kurios bus šventiškai apšviestos. Manau, miestas puikiai pasiruošęs ir visi ramiai galime laukti kalėdinio laiko bei sutikti didžiąsias metų šventes, – tvirtino S. Kairys.

– Džiaugiamės, kad Senamiesčio bendruomenė vėl rodo iniciatyvą puošti Istorinės LR Prezidentūros kiemelį. Pavyzdžiui, fontano dekoracija, kurios negalima panaudoti Laisvės alėjoje, atsidurs būtent ten.“

Kauno vicemeras įvertino ir dėmesį, skiriamą kalėdiniam miesteliui, kuriame bus įrengtos atskiros zonos vaikams, jaunimui, vyks renginiai, užsiėmimai, susitikimai su menininkais, kitais asmenimis. Įspūdį, pasak S. Kairio, taip pat turėtų palikti šį šeštadienį vyksiantis eglutės įžiebimo koncertas.

Žada gražiausią renginį šalyje

Kauno savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas Albinas Vilčinskas minėto renginio sėkme neabejojo – anot jo, kauniečių, ko gero, laukia gražiausia šventė Lietuvoje su pačiais geriausiais šiuo metu šalies atlikėjais.

„Turėsime Justiną Jarutį, Monique, geriausius Lietuvoje renginio vedėjus, gražiausią Kalėdų Senelį. Aišku, neapsieisime be įspūdingų šviesų, fejerverkų. Visą koncertą transliuos televizija. Tie, kurie pabijos šalčio, kviečiami stebėti tiesioginę transliaciją“, – informavo Kultūros skyriaus vedėjas. Reikia priminti, kad tiesiogiai stebėti šventę kauniečiai galės ir portale „Kas vyksta Kaune“.

Susiruošusiems į Rotušės aikštę A. Vilčinskas siūlė šiltai apsirengti, nusiteikti šventinei nuotaikai, naudotis visuomeniniu transportu ir nevažiuoti savo automobiliais – taip bus išvengta spūsčių, nemalonumų.

„Dar viena labai gražių šių metų naujovių, socialinių akcentų yra speciali pakyla neįgaliesiems. Visi, norintys šeštadienį stebėti šventę, bet sėdintys neįgaliojo vežimėlyje, gali drąsiai atvykti į Rotušės aikštę, mes juos patogiai įtaisysime ir kauniečiai galės viską matyti“, – patikino A. Vilčinskas.

Kalėdinė nuotaika – už trečdalį milijono

Kiekvienas, iki Trijų karalių savaitgalį atėjęs prie kalėdinės eglės, ne tik susitiks su Kalėdų Seneliu, bet galės užsiimti edukacinėmis veiklomis, pats gaminti, kepti, skanauti, pasipuošti, vyks įvairiausios muzikinės programėlės.

„Šiais metais pirmą kartą turėsime kalendorių, tiksliau, Kauno kalėdorių – sulig kiekviena diena Rotušės aikštėje vyks atskira veikla. Miestiečiai šį kalendorių galės rasti aikštėje, gauti su spauda, taip pat startuos internetinė svetainė „Tikros Kalėdos Kaune“. Bus ir kalėdinis paštas – atnešusieji laišką galės jį įmesti Kalėdų Seneliui, netgi paskambinti Seneliui“, – atrakcijas nupasakojo Kultūros skyriaus vedėjas.

Kaip nurodė S. Kairys, eglės, kalėdinio miestelio, papildomų miesto dekoracijų pirkimas ir įrengimas atsieis apie 180 tūkst. eurų. A. Vilčinskas pridūrė, kad visa šventinė programa nuo gruodžio 1 d. iki Trijų karalių – kalėdinio miestelio veiklos, edukacijos, Naujųjų metų sutikimas, eglutės įžiebimas – šiemet turėtų kainuoti 160 tūkst. eurų.

Naujausią informaciją apie gruodžio 1 d., 18 val., vyksiantį pagrindinės Kauno eglutės įžiebimo renginį rasite čia. Koncertą tiesiogiai transliuos portalas „Kas vyksta Kaune“, daugiau apie šventinę transliaciją bus paskelbta netrukus.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA