Kručinskai papasakojo apie psichologų teikiamą pagalbą: verkiu, o man liepia nupiešti namą

DELFI.LT nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Šeimoms, iš kurių buvo paimti vaikai, kaip paaiškėjo, nesuteikiama jokia reabilitacija. Tėvų netekusius tėvus konsultuoja ne tam specialiai paruošti žmonės, o bendrą psichologinę pagalbą teikiantys specialistai. Valstybės siūloma pagalba vaikų paėmimo dramą ištvėrusiai kauniečių Kručinskų šeimai pasirodė visai neefektyvi.

Kručinskai iki šiol negali atsigauti po to, kai iš jų buvo atimti vaikai. Šeima tikina, kad patyrė šoką. INIT TV reportaže primenama, kad po anoniminio skambučio iš šeimos buvo paimti vaikai. Tąkart Vaiko teisių apsaugos specialistai nustatė antrąjį pavojaus lygį, kuris leidžia vaikus paimti nedelsiant.

Viena iš svarbiausių sąlygų, tokiam grėsmės lygiui identifikuoti yra tėvų neblaivumas. Nors Kručinskams jis nebuvo nustatytas, Kauno vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Daiva Porutienė informavo žiniasklaidą Eglę Kručinskienę neva buvus neblaivia. Vėliau moteris teisinosi, kad sumaišė pavardes. E. Kručinskienė tada buvo parai uždaryta į areštinę. Moteriai neduota pavalgyti.

Stresą patyrusiems mažyliams grįžti į normalų gyvenimą vis dar sunku. Tėvai sako, kad pasigenda realios pagalbos. „Kokią jūs teikiate man tą pagalbą. Tai ji pagalvojo ir sako – kontroliavimo pagalbą. Paskui sako, kad galime nuvežti į polikliniką, jeigu reikia. Mums siūlė, kad gali palydėti. (…) Tai mes patys reabilituojamės, būname su vaikais“, – sakė mažylių tėvas Gintaras Kručinskas.

Vaiko teisių apsaugos specialistai teigia, kad vaikams yra teikiama visokeriopa pagalba. Vis dėlto paaiškėjo, kad pagalba teikiama socialinių įgūdžių neturintiems tėvams, bet ne šoką patyrusiems žmonėms.

„Tai gali būti socialinio darbuotojo pagalba, kuris padės tėvams suprasti, kokius auklėjimo metodus taikyti, jeigu jiems sunku rasti bendrą kalbą su vaikais. Taip pat yra numatoma psichologo pagalba“, – aiškina Kauno miesto socialinių paslaugų centro socialinių paslaugų šeimai skyriaus vedėja Birutė Mikulėnaitė.

Pasak G. Kručinsko, valstybės siūlomas psichologas jam labiau priminė kvotėją, o ne žmogų, kuris turėjo suteikti pagalbą. Kaunietis Vaiko teisių apsaugos tarnybos siūlomo psichologo atsisakė. Šiuo metu naudojasi bažnyčios psichologo pagalba.

„Po to paėmimo man šokas. Aš jam verkiu. O, pavyzdžiui, nueini pas psichologą ir jis tau duoda piešti – žmogų nupiešti, namą. Paskui išsiaiškina, koks tu žmogus esi. Išklausinėja viską apie tave, paskui pristato, ko tu neatitinki“, – pasakoja tėvas.

Vaikų atėmimo dramoje – skandalingas posūkis

Visa Lietuva užgniaužusi kvapą stebėjo širdį veriančias dramas, kai Kauno vaiko teisių apsaugos tarnyba iš tėvų atėmė vaikus ir juos apgyvendino pas laikinuosius globėjus. Kaip teigia Kručinskų šeimos advokatai Rūta Visočnik ir Saulius Dambrauskas, šioje dramoje – skandalingas posūkis.

„Valstybės institucijos viešai ne kartą deklaravo, kad šeimai ir ypač vaikams įstatymo nuostatos numato pagalbą. Jiems priklauso ir turi būti teikiama psichologinė pagalba. Ar įsivaizduojate, kaip visa ši situacija traumavo vaikus? Pasekmės juntamos dar ir šiandien. Tačiau nė vienas psichologas taip ir nepasirodė šeimos namuose. Vaikams jokia psichologinė pagalba nebuvo suteikta“, – laidoje „Ant bangos“ pasakojo Kručinskų šeimos advokatė R. Visočnik.

Pasak teisininkų, šeimoje lankosi socialiniai vaiko teisių darbuotojai, kurie vaikams primena apie skaudų atskyrimą nuo tėvų ir taip juos dar labiau traumuoja: „Vaikai mato, kad ateina teta ir jų mintyse kyla prisiminimai, jie bijo, kad juos vėl gali pasiimti iš tėvų ir kažkam atiduoti. Tai nėra pagalba. Nors visi ginasi, kad dabartinis vaiko teisių gynimo įstatymas jį apsaugo, mes matome kitokią situaciją. Paprasčiausiai jokia pagalba neteikiama.“

S. Dambrauskas prabilo apie vis labiau diskutuojamą sąmokslo teoriją: „Jei įsivaizduotume, kad vaikai šiandien tampa preke, tuomet būtų aišku, kodėl jie atimami iš tokių šeimų. Šiai dienai apie tai kalbama vis daugiau, kad ir kaip bauginančiai tai skambėtų.“

Daugiau naujienų skaitykite čia.

58 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.

Naujausios žinios

A. Veryga ragina farmacininkus sumažinti vaistų kainas

Naujas koronaviruso protrūkis Kaune: infekcija patvirtinta policijos komisariato darbuotojui

Garliavoje atidarytas daugiau nei milijoną eurų kainavęs futbolo stadionas (foto)

Sutriko informacijos apie koronavirusą sistemos veikla (papildyta)

Lietuvoje užfiksuota dar 115 naujų koronaviruso infekcijos atvejų

Koronavirusas užfiksuotas 77-iose ugdymo įstaigose

Baigiamos išskirtinio projekto su rožiniais balkonais statybos (foto)

Užsiregistruoti į mobiliuosius koronaviruso patikros punktus kurį laiką nepavyks

VMI siunčia svarbią žinią Kauno apskrities gyventojams

Automobilius pačioje Kauno širdyje statyti galima pigiau ir patogiau