Europos Parlamentas (EP) trečiadienį patvirtino atnaujintas telekomunikacijų taisykles, pagal kurias skambučiai į kitas ES šalis atpigs jau kitąmet. Be to, valstybės įpareigotos sparčiau diegti 5G tinklą bei sukurti gyventojų įspėjimo sistemą.
EP sprendimu mokesčiai už tarptinklinį ryšį Europoje jau buvo gerokai sumažinti pernai, tačiau kai kurios bendrovės vis dar taiko nepagrįstai didelius tarptautinių skambučių įkainius ES viduje. Pagal naująsias taisykles nuo 2019-ųjų gegužės 15 d. skambučio į kitą ES valstybę minutė negalės kainuoti daugiau kaip 19 euro centų (be PVM), o trumpoji žinutė – 6 euro centų (be PVM). Taigi tarptautinių skambučių kainos daugelyje ES valstybių gerokai sumažės, rašoma Europos parlamento pranešime spaudai.
Patvirtintoje direktyvoje numatyta labiau ginti išmaniųjų telefonų savininkų, taip pat internetinių programų, tokių kaip „Skype“ ar „WhatsApp“, vartotojų teises. Didinami įrenginių saugumo reikalavimai, taip pat numatyta griežtesnė duomenų apsauga ir prievolė juos šifruoti.
Įsigaliojus naujoms taisyklėms, ryšių operatoriai privalės bent mėnesį nuo sutarties su klientu pabaigos išsaugoti jo buvusį numerį. Savo ruožtu vartotojai įgis teisę susigrąžinti pinigus už nepanaudotą išankstinio apmokėjimo kortelių kreditą, taip pat gauti kompensaciją, jei numerio perkėlimas į kitą tinklą užtruktų ilgiau nei vieną darbo dieną.
Valstybės taip pat privalės paskatinti perėjimą prie plačiajuosčio 5G tinklo bei iki 2020-ųjų užtikrinti tam palankią infrastruktūrą. EP siekia, kad 5G tinklas iki 2020 m. veiktų bent viename dideliame mieste kiekvienoje ES valstybėje.
Įvykus didelio masto nelaimei ar kilus rimtam pavojui, ES valstybės privalės apie tai įspėti gyventojus SMS žinute arba per mobiliąją programėlę. Valstybės turės įdiegti šią sistemą per trejus su puse metų.
„Telekomunikacijų bendrovės turės daugiau aiškumo ir nuspėjamumo, o labiau nuspėjama investicijų aplinka yra esminė sąlyga 5G komunikacijos plėtojimui“, – pažymėjo EP pranešėja Pilar de Castillo Vera (Europos liaudies frakcija, Ispanija).
Už šį teisės aktą balsavo 584 EP nariai, prieš buvo 42, o susilaikė 50. Dėl jo jau sutarta su Taryba, todėl jis įsigalios artimiausiu metu, o valstybės turės dvejus metus pokyčiams įgyvendinti. Pokalbių ir žinučių kainų ribos įsigalios nuo kitų metų gegužės 15-osios.