Seimo lengvata nuteistiesiems realizuojasi – žengtas žingsnis amnestijos link | Kas vyksta Kaune

Seimo lengvata nuteistiesiems realizuojasi – žengtas žingsnis amnestijos link

BNS 2018/10/25 21:44
Kalėjimų departamento nuotr.

Seimas ketvirtadienį žengė dar vieną žingsnį, kad kitų metų pirmą dieną daliai nuteistųjų būtų paskelbtas teismo bausmės sumažinimas ar visiškas dovanojimas.

Už „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio inicijuotą siūlymą po svarstymo balsavo 60 Seimo narių, prieš buvo du, 19 susilaikė. Kad įstatymas būtų priimtas, reikia dar vieno balsavimo.

R. Karbauskis amnestiją siūlo paskelbti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio ir popiežiaus Pranciškaus vizito proga.

Įstatymo projektu numatoma nuo neatliktos laisvės atėmimo bausmės dalies atleisti nėščias moteris ir motinas, auginančias vaikus pataisos įstaigoje, kurios nuteistos laisvės atėmimo bausme iki šešerių metų, nepilnamečius, nuteistus laisvės atėmimo bausme iki trejų metų, kuriems nusikaltimo padarymo metu nebuvo suėję 18 metų.

Amnestijos galėtų tikėtis nusikaltę neįgalieji, kuriems nustatytas 0–40 proc. darbingumo lygis arba didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis, taip pat pusiaukelės namuose bausmę atliekantys nuteistieji, kurie nuo perkėlimo į pusiaukelės namus jau atliko trečdalį neatliktosios laisvės atėmimo bausmės.

Nuo neatliktosios arešto bausmės dalies būtų atleidžiami nuteistieji, atliekantys arešto bausmę savo poilsio dienomis, taip pat švenčių dienomis ir savo atostogų metu, išskyrus nuteistuosius, kuriems areštas skirtas už vengimą atlikti kitą bausmę ar baudžiamojo poveikio priemonę.

Vienais metais bausmės laikas būtų sutrumpintas pirmą kartą laisvės atėmimo bausmę atliekantiems nuteistiesiems, jeigu jiems skirta bausmė neviršija trejų metų ir jeigu jų nusikalstamo elgesio rizika yra gerokai sumažėjusi arba žema.

Dar daliai nuteistųjų siūloma bausmes mažinti perpus, trečdaliu arba ketvirtadaliu.

Projekte taip pat numatyta, kad amnestija nebūtų taikoma asmenims, nuteistiems už genocidą, karo nusikaltimus, disponavimą narkotikais, nusikaltimus finansų sistemai, valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams, visuomenės saugumui, nuteistiesiems iki gyvos galvos, recidyvistams.

Seimo Žmogaus teisių komitetas ir lygių galimybių kontrolierė R. Karbauskio projektą kritikavo, kad tokia amnestija gali pažeisti žmonių lygiateisiškumo principą ir prieštarauti Konstitucijai.

Žmogaus teisių komitetas siūlė amnestiją taikyti nuteistiesiems, kuriems šio įstatymo įsigaliojimo dieną neatliktosios bausmės dalis yra mažesnė nei vieni metai. Tačiau ketvirtadienį Seimas atmetė šį projektą.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA