Vilniečių atliekų deginimas Kaune: sostinės valdžia atskleidė, ko labiausiai bijo gyventojai - Kas vyksta Kaune

Vilniečių atliekų deginimas Kaune: sostinės valdžia atskleidė, ko labiausiai bijo gyventojai

BERTA BANYTĖ 2018/08/25 18:33

Šeštadienį Nemuno saloje vykusio idėjų festivalio „Laisvės piknikas“ diskusijoje „Vilnius vs Kaunas: kas ką vejasi?“ netrūko kalbų įvairiausiais klausimais, siejančiais Kauną ir Vilnių arba šiuos du miestus priešinančiais. Šį kartą vėl neapsieita be opios problemos iškėlimo. Dėmesio sulaukė kauniečių nuogąstavimas dėl ankstesnio pareiškimo, jog Kaune pastačius Kauno kogeneracinę jėgainę (KKJ) čia deginti bus vežamos ir vilniečių prikauptos atliekos. Sostinės valdžia nepabūgo ištarti lemiamo žodžio.

„Kodėl Vilnius nori mums, kauniečiams, įpiršti savo šiukšles? Jūs nieko nekalbate apie Vilniaus ir Kauno gyventojų gyvenimo kokybę. Buvo pažadėta, kad Laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) kursis logistikos įmonės, o kas vyksta dabar? Kad ten bus gaminamos padangos, dar nieko tokio. Tačiau labiausiai šokiravo klausimas: „Ar Kaunui reikalingas krematoriumas? Mes už jus nebalsuosime“, – kartėlio nestokojo iš salės Kauno „Žalgirio“ arenos amfiteatre prabilusi Ramučių gyventoja.

Pasak Kauno vicemero Simono Kairio, visada strateginis miesto ir Vyriausybės tikslas būdavo išlaikyti konkurencingą aplinką tiek tarp gamintojų, tiek tarp atskirų kuro rūšių. Todėl esą Valstybės valdomos energetikos įmonių grupės „Fortum Heat Lietuva“ ir „Lietuvos energijos“ kuruojamos gamyklos statybos nebuvo tarsi žaibas iš giedro dangaus.

„Kauno rajono valdžia ir Vyriausybė prižiūri šį projektą ir sklinda įvairiausios kalbos apie galimus pasikeitimus. Tačiau Vyriausybės planai dar nėra aiškūs, kad galėtumėme į juos sureaguoti. Daugelis iš mūsų esame keliavę ir matę, kaip atliekų deginimo gamyklos atrodo Europos miestuose, kartais jos būna apipintos daugeliu mitų, o ne realia grėsme. Ramučių situaciją aš žinau ir suprantu. Dabartinė tenykščius gyventojus kamuojanti problema yra ne dėl šiukšlių deginimo gamyklos, o dėl kito objekto (aut. past. Kauno mechaninio-biologinio atliekų apdorojimo gamyklos (MBA)). Tačiau suprantu gyventojų, priverstų gyventi sklindant nekokiam kvapui, pyktį“, – kalbėjo Kauno vicemeras.

Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas, prisijungdamas prie diskusijos šmaikštavo, jog nori išvažiuoti iš Kauno švaria sąžine, todėl teigė, jog vilniečiams reikalingos jų pačių šiukšlės.

„Sostinėje statome kogeneracinę elektrinę, kurioje su turimais techniniais pajėgumais tikrai sudeginsime tai, ką prišiukšlinsime, ir po to išrūšiuosime. Visi kauniečių nuogąstavimai veikiausiai susiję su konkurencine mažesnių bei didesnių šilumos gamintojų aplinka. Čia atsiranda politinis kontekstas su skambiais pareiškimais, kad Vilniaus šiukšlės važiuos į Kauną. Nevažiuos! Pasikartosiu, mes patys jas sudeginsime. Ką pridirbsime, tą patys ir sutvarkysime“, – sakė jis.

Anot sostinės mero Remigijaus Šimašiaus, labiausiai vilniečius išgąsdino ne kogeneracinės jėgainės statybos, o tai, kad  siekiant įgyvendinti premjero tikslą sumažinti kogeneracinės jėgainės pajėgumus šiukšles vežant į laikinąją sostinę, teks daug daugiau sumokėti.

Buvęs laikinosios sostinės meras Andrius Kupčinskas prisiminė, jog abejones dėl galimo atliekų vežimo iš Vilniaus į Kauną pasėjo premjeras Saulius Skvernelis. KKJ statyboms pritarė Vyriausybė, tačiau objekto vadovybei trūksta bendravimo su visuomene, pridūrė jis.

„Manau, kad dėl padidėjusios taršos, transporto srautų intensyvumo Ramučių gyventojai nusipelno atitinkamo dėmesio ir pagarbos. Prisimenu, kai per praeitos kadencijos vadovavimą buvo iškilęs atliekų deponavimo Lapių sąvartyne klausimas. Kauno regiono merai tuomet nuspręsdavo skirti iki 50 tūkst. litų Lapių bendruomenės narių infrastruktūros reikmėms gerinti“, – kalbėjo A. Kupčinskas.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA