Kaip atrodo šiuolaikiška mokykla: net priešmokyklinukai gali kelti sau tikslus – Kas vyksta Kaune

Kaip atrodo šiuolaikiška mokykla: net priešmokyklinukai gali kelti sau tikslus

„Šiaurės licėjaus“ nuotr.

Tarsi įprasta, kad pamokų turinį nustato mokytojai, o mokiniai leidžiasi jų vedami, mokomi klusniai vykdyti reikalavimus, neklausdami, kokią naudą duos įgytos žinios. Rugsėjį duris Kaune atverianti privati mokykla „Šiaurės licėjaus“ siekia pakeisti šį nusistovėjusį požiūrį. Pasitelkus sėkmingiausius Šiaurės šalių mokymo metodus, čia ugdomas pradinių ir ikimokyklinių klasių mokinių sąmoningumas, atsakomybė bei kiti savarankiškos asmenybės gebėjimai. Vienas iš čia taikomų būdų sudominti mažuosius – „Siekiamybių laboratorija“, skatinanti kelti tikslus ir taip formuoti mokymo turinį.

Istorinėje Kauno vietoje, buvusiame Ryšių muziejuje įsikursiančią mokyklą įgyvendinti šį metodą įkvėpė Olandijos pavyzdys. „Siekiamybių laboratorijoje“ ugdomas vaikų savarankiškumas ir mokoma prisiimti atsakomybę už savo veiksmus. Šiandien vis didesnis dėmesys skiriamas kokybiškam asmenybės ugdymui, o ne vien geram egzaminų išlaikymui, todėl svarbu tinkamų veiksmų imtis dar ikimokykliniame amžiuje. Patarimais kaip geriausius pavyzdžius pritaikyti kasdienėje vaiko veikloje dalinasi „Šiaurės licėjaus“ pradinio ugdymo mokytoja Rasa Jurgelevičienė.

Mokykla įsikūrė pačioje Kauno širdyje / „Šiaurės licėjaus“ nuotr.

Leiskite mokiniams patiems išsikelti tikslus

Vaikas neturi likti ugdymo proceso nuošalyje – net planuojant būsimą turinį, būtina į tai įtraukti ir mažuosius. Vaikai išreikšdami savo nuomonę jaučiasi visaverčiai ugdymo proceso dalyviai. „Šiaurės licėjuje“ mažųjų mokinių pasiūlymai leidžia lanksčiai formuoti savaitės tvarkaraštį ir planuoti, ką šią savaitę veiks klasė.

„Kiekviena diena „Šiaurės licėjuje“ prasideda „Ryto ratu“. Vaikai čia sužino dienos temą ir teikia pasiūlymus, kas jiems įdomu, aktualu ir ką jie šiandien norėtų išmokti. Mokiniai skatinami kelti dienos tikslus ir jų siekti. Vieniems dienos tikslas – geri testo rezultatai, kitiems – perskaitytas knygos skyrius, tretiems – susitaikymas su bičiuliu. Visų mokinių tikslai lygiaverčiai, nes jie patys prisiima atsakomybę už jų įgyvendinimą. Galiausiai, tikslą sau kelia visa klasė – ko norime šiandien išmokti ir sužinoti visi kartu, kaip bendruomenė“, – apie kasdienybę „Šiaurės licėjuje“ kalba R. Jurgelevičienė.

Moksleiviai renkasi modernioje aplinkoje Senamiestyje / „Šiaurės licėjaus“ nuotr.

Žaiskite „Siekiamybių laboratoriją“ namuose

Anot R. Jurgelevičienės, inovatyvūs ugdymo metodai daug geriau įsisavinami, kai peržengia mokyklos ribas. Ji pasakoja, kad „Siekiamybių laboratorijos“ idėja paplito visoje „Šiaurės licėjaus“ bendruomenėje – tėvai jai skirtus kampelius įrengia ir namuose.

„Kiekvienas šeimos narys išsikelia sau asmeninius tikslus ir juos aptaria kartu su visais šeimos nariais. Pavyzdžiui, mama šią savaitę sau kelia tikslą rasti laiko mėgstamai knygai, tėtis įsipareigoja su vaiku sukonstruoti automobiliuką, o vaiko tikslas – susitvarkyti žaislų spintą. Kaip šeima, visi kartu jie siekia pažiūrėti įdomų filmą“, – pavyzdžiais dalinasi pedagogė.

Ji pabrėžia, kad tiek namuose, tiek mokykloje ypač svarbu išsikeltus tikslus užsirašyti, pasižymėti. Tai įpareigoja jų nepamiršti ir ieškoti galimybių juos įgyvendinti. Mokykloje užrašyta siekiamybė priverčia moksleivius susimąstyti apie jos prasmę ir svarbą – tai ugdo socialinius įgūdžius ir emocinį intelektą. Šeimoje tai padeda subalansuoti jos narių santykius ir tobulėti, randant laiko bendrai veiklai.

Nepamirškite įvertinti ir įsivertinti

Vienas iš pagrindinių būdų pasiekti, kad ugdymas būtų efektyvus – nuolatinis mokinių įvertinimas ir įsivertinimas. Tai padeda vaikui išlikti motyvuotam ir stebėti savo pažangą.

„Dienos ar savaitės pabaigoje svarbu su vaiku aptarti, kaip sekėsi siekti užsibrėžtų tikslų. Ar pavyko pasiekti savo asmeninius ir bendrus klasės tikslus? Kas sutrukdė jų įgyvendinimui, ką reikėtų daryti kitaip? Ši refleksija ypač reikšminga, nes leidžia įvertinti savo veiksmus. Tai motyvuoja kitą kartą stengtis labiau, ieškoti naujų metodų ir būdų“, – pasakoja mokytoja.

„Šiaurės licėjuje“ nuo pat ikimokyklinio ugdymo klasių mokoma, kad kiekviena veikla skirta vaiko tobulėjimui. Todėl ypač svarbu įprasminti jo atliktas užduotis. Atlikę kasdienes užduotis, už kiekvieną iš jų mokiniai gauna medinį kubelį, kurį deda į specialią lentynėlę. Vaikas turi elgtis sąmoningai: jei kažkuri veikla nepavyko ar išsikeltas tikslas liko nepasiektas, už ją jis sau kubelio neskiria. Surinkti įvertinimai tampa padėkomis, kurias mokiniai klijuoja į žaismingas knygeles.

Pareigos moko savikontrolės

Kauno širdyje, Rotušės a. 19 įsikūrusiame „Šiaurės licėjuje“ mokiniai praleidžia visą dieną – nuo 7.30 val. ryto iki 18.30 val. vakaro. Čia būdami didžiąją dienos dalį, jie randa laiko įvairiausiai veiklai. Vaikai ne tik atlieka namų darbus, mokosi įvairių neformalios veiklos dalykų, bet ir pratinami prisiimti tam tikras pareigas – tam skirta antroji dienos dalis. Moksleiviai patys gali laisvai rinktis, už ką bus atsakingi.

„Šiaurės licėjuje“ laikomasi skandinaviškų ugdymo vertybių / „Šiaurės licėjaus“ nuotr.

„Pareigos mokykloje dažniausiai susijusios su tvarkos palaikymu. Pasibaigus mokymuisi, vaikai gali rinktis, ką šiandien tvarkys – klasę, valgyklą, rūbinėlę ar būrelių erdvę. Šiuos principus nesunku perkelti ir į namus, kur vaikas gali tvarkytis savo kambaryje, virtuvėje ar žaidimų metu. O kur dar galimybės rūpintis keturkoju ar padėti kitiems šeimos nariams atlikti vienus ar kitus darbus“, – idėjomis pareigingumui ugdyti dalinosi R. Jurgelevičienė.

Mokykla – be skambučio, be pamokų ir be ribų

Naujoji skandinaviškomis edukologijos vertybėmis besiremianti mokykla duris Kauno pirmokams ir priešmokyklinukams atveria jau šį rugsėjį. Integruotas ugdymas čia vyksta visą dieną, skatinamas mokinių patirtinis mokymasis. „Šiaurės licėjuje“ gilinamasi į temas ir problemas, o ne į disciplinas. Čia randama vietos ir matematikai, ir lietuvių kalbai, ir sustiprintam anglų kalbos mokymui, tačiau laikas nedalinamas į atskirų dalykų pamokas. „Šiaurės licėjaus“ mokiniai penktadieniais keliauja į muziejus, galerijas ar susitinka su įvairiausių profesijų specialistais. Taip siekiama mokinius rengti ne egzaminui, bet sėkmingai ateičiai.

Naujojoje mokykloje Kaune šiemet kviečiami mokytis priešmokyklinukai ir pradinių klasių mokiniai. Leidyklos „Šviesa“ iniciatyva įsteigtos mokyklos misija – ne tik ugdyti savimi pasitikinčias ir brandžias asmenybes, bet ir dalintis gerąja patirtimi su kitomis švietimo įstaigomis. Registracija į „Šiaurės licėjų“ vykdoma iki pat rugpjūčio 31 d. e. p. kaunas@siaureslicejus.lt.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT