Ar kreditorius gali užginčyti vedybinę sutartį?

„Advocatera“ nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Sudarėme su vyru povedybinę sutartį, tačiau vyro kreditorius grasina kreiptis į teismą, esą užginčys povedybinę sutartį, nes jo teises pažeidžia sutartis. Ar tikrai jis turi tokią teisę?

Į klausimą atsako advokatė Raimonda Lazauskienė:

Vedybų sutarčiai, kaip ir visoms sutartims, galioja bei taikomas sutarties laisvės principas, kuris suponuoja, kad sutuoktiniai laisva valia gali nustatyti sutuoktinių turto režimą (statusą). Vedybų sutartis įgalina susitarti, kad: 1) turtas, įgytas tiek iki santuokos, tiek gyvenant susituokus, yra kiekvieno sutuoktinio asmeninė nuosavybė; 2) turtas, kiekvieno sutuoktinio įgytas iki santuokos ir esantis jų asmenine nuosavybe, po santuokos įregistravimo tampa jų bendrąja jungtine nuosavybe; 3) turtas, įgytas susituokus, yra bendroji dalinė sutuoktinių nuosavybė. Vedybų sutartyje gali būti nustatyta, kad viena iš nurodytų turto teisinio režimo rūšių bus taikoma visam turtui arba tik tam tikrai jo daliai ar tik konkretiems daiktams. Vedybų sutartimi šalys gali susitarti dėl sąlygų, reglamentuojančių prievolinius santykius.

Tačiau pažymėtina tai, kad sutarties laisvės principas nėra absoliutus ir kiekvienu atveju sutarties šalys negali (neturi teisės) savo susitarimu pakeisti, apriboti ar panaikinti imperatyviųjų teisės normų galiojimo ir taikymo, nepaisyti pareigos sutartiniuose santykiuose elgtis sąžiningai bei ignoruoti įsiteisėjusio teismo sprendimo (nutarties) privalomumą, nustatyti gerai moralei arba viešajai tvarkai prieštaraujančias sutarties sąlygas. Dėl šių priežasčių vedybų sutartis negali būti sudaroma siekiant išvengti atsakomybės pagal turtines prievoles. Atitinkamai įstatymai įtvirtina kreditorių teisę ginčyti vedybų sutartį, tačiau kreditorius ginčydamas vedybų sutartį, privalo įrodyti, kaip sudaryta vedybų sutartis pažeidė jo teises. Pavyzdžiui, kreditorių teisės galėtų būti laikomos pažeistomis, jei, siekiant išvengti vieno iš sutuoktinių asmeninių prievolių vykdymo, būtų sudaryta povedybinė sutartis, į ją įtraukiant sąlygą dėl bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės (bendro turto, įgyto iki povedybinės sutarties sudarymo) padalijimo, pagal kurią sutuoktiniui – skolininkui nepagrįstai atitektų mažesnė bendro turto dalis, kurios nepakaktų jo asmeninėms prievolėms įvykdyti.

Šios kategorijos bylose labai svarbią reikšmę turi sutarties šalių ketinimai, kadangi byloje turi būti įrodyta, kad pagrindinis ir vienintelis sutarties šalių (sutuoktinių) ketinimas buvo skirtas tikslui, priešingam viešajai tvarkai ar gerai moralei, pasiekti, t.y. kad sutuoktiniai sudarė vedybinę sutartį su tikslu išvengti vieno iš sutuoktinių  asmeninių prievolių vykdymo.

Klausimus, į kuriuos pageidaujate advokatės atsakymų, galima siųsti el.paštu kaunas@kasvyksta.lt.

Dėl asmeninių konsultacijų ir teisinių paslaugų suteikimo atvykite į advokatų kontorą „ADVOCATERA“ Kaune, prieš tai suderinus atvykimo laiką telefonu 8 671 29151.

Daugiau naudingos informacijos galima rasti ir advokatų kontoros „ADVOCATERA“ interneto svetainėje.

0 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Dėl koronaviruso Italijos krepšinio federacija laikinai stabdo visus čempionatus

Aktualu: į Kiniją ar Šiaurės Italiją keliaujantys turistai gali atgauti pinigus

Kauno vaistinėse medicininių kaukių deficitas: norintiems įsigyti teks permokėti dešimtis kartų

Iš Italijos į Kauną atvažiavęs vilkiko vairuotojas pasijuto blogai: iškviesti medikai

13-ai projektų įgyvendinti Kaunas skolinsis 26 mln. eurų

Maltiečiai vėl padės Kauno neįgaliesiems – sulaukė įmonės „Bankera“ paramos

Koronavirusas: nauji atvejai Europos sąjungoje, rekomendacijos dėl kelionių

Jonaviškiui – įtarimai dėl koronaviruso užsikrėtimo: tyrimus svarstoma atlikti Kaune

Žiemos nesulaukę kauniečiai Dainavos parke Užagavėnėms sugalvojo naują šūkį

Pernai muitininkai sulaikė beveik pusę tonos kvaišalų – pasižymėjo ir Kauno rajonas