Priverstinis automobilio nutempimas ir saugojimas. Kas turi padengti išlaidas?

Asociatyvi / DELFI nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Draugas, neturėdamas teisės vairuoti, pasisavino mano automobilį. Aišku, įkliuvo policijai, o automobilis buvo nugabentas į saugojimo aikštelę. Dabar gavau iš tos aikštelės laišką, kad turiu sumokėti skolą už automobilio saugojimą, bet vairavau tai ne aš. Ar tikrai kaip automobilio savininkas turiu padengti šią skolą?

Situaciją komentuoja advokatė Raimona Lazauskienė:

Priverstinai nuvežama transporto priemonė paprastai yra saugoma pasaugos sutarties tarp policijos komisariato ir saugotojo pagrindu, kuri nustato sutarties šalių teises ir pareigas. Šios pasaugos sutarties ypatybė ta, kad pareiga sumokėti už suteiktas saugojimo paslaugas kyla ne ją sudariusiai šaliai (arba ne tik ją sudariusiai šaliai, priklausomai nuo konkrečios sutarties nuostatų).

Pareiga atlyginti saugojimo išlaidas transporto priemonės savininkui ir valdytojui atsiranda specialios viešosios teisės normos pagrindu. Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme nustatyta, kad išlaidas, susijusias su priverstiniu transporto priemonės nuvežimu į transporto priemonės stovėjimo aikštelę ir jos saugojimu transporto priemonės stovėjimo aikštelėje, ūkio subjektui transporto priemonės savininkas ir valdytojas atlygina solidariai.

R. Lazauskienė / „Advocatera“ nuotr.

Taigi, už automobilio nuvežimą ir saugojimą susidariusias išlaidas privalote atlyginti kartu su automobilio valdytoju solidariai. Solidarioji prievolė reiškia reikalavimo ar pareigos nedalomumą, t. y. kreditorius turi teisę pasirinkti, ar jis reikalauja iš solidariųjų skolininkų įvykdyti visą prievolę, ar jos dalį. Jeigu visą solidariąją prievolę įvykdo vienas skolininkas, kiti bendraskoliai turi išmokėti jam kompensaciją.

Solidarioji transporto priemonės savininko ir valdytojo atsakomybė yra įtvirtinta atsižvelgiant į tai, kad automobilis laikytinas didesnio pavojaus šaltiniu, dėl ko automobilio savininkas visais atvejais privalo užtikrinti, kad jo turtu (automobiliu) naudotųsi tik tokią teisę turintys asmenys, nepažeisdami įstatymų nuostatų ir nekeldami pavojaus sau bei aplinkiniams (CK 6.263, 6.270 str.).

Šių pareigų neįvykdęs transporto priemonės savininkas privalo prisiimti prievoles, susijusias su netinkamu turto (kuris yra ir didesnio pavojaus šaltinis) naudojimu, dėl ko kartu su administracinį teisės pažeidimą atlikusiu asmeniu privalo atsakyti solidariai (CK 6.6 str. 3 d.).

Klausimus, į kuriuos pageidaujate advokatės atsakymų, galima siųsti el.paštu kaunas@kasvyksta.lt.

Dėl asmeninių konsultacijų ir teisinių paslaugų suteikimo atvykite į advokatų kontorą „ADVOCATERA“ Kaune, prieš tai suderinus atvykimo laiką telefonu 8 671 29151. Daugiau naudingos informacijos galima rasti ir advokatų kontoros „ADVOCATERA“ interneto svetainėje.

6 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Atsako advokatė: ar už visus sutuoktinio įsipareigojimus esate atsakingi?

Dėl Alytaus gaisro skaičiuojami milijoniniai nuostoliai, skelbiama ekstremali padėtis

Naktį Laisvės alėją niokojęs jaunuolis sulaikytas greičiau nei per 10 minučių (video)

Trečiadienio vakarą Kauno rajone žuvo motociklininkas (video)

Kauniečiai mėgaujasi paskutinėmis šiltomis rudens dienomis (foto)

Kaunietis ieško eismo įvykio liudininkų – už informaciją žada atsilyginti

Dėl į avariją patekusio „Bolt“ automobilio Tunelio gatvėje formuojasi spūstis

Tragiškai pasibaigusiame eismo įvykyje žuvo žinomas Kauno verslininkas

Gyventojai perspėja: milžiniškas dūmų debesis slenka link Kauno

Didės alkoholio, tabako ir degalų akcizai