Žaliakalnio grimasos: gaisrai apleistuose pastatuose dėl aukso vertės sklypų?

NAUJAUSIOS ŽINIOS

Prestižiniame Kauno Žaliakalnio rajone esančius apleistus pastatus per pastaruosius trejus metus ne kartą rijo gaisrų liepsnos. Tačiau dažnais atvejais tokių pastatų savininkai, gyvenantys kitur, greičiausiai sąmoningai pernelyg nesikremta – laukia galimybės gauti leidimą apleistam statiniui griauti, kad vėliau brangiai parduotų žemės sklypą, kuriame jis stūksojo.

Kauno apskrities Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovų duomenimis, laikotarpiu nuo 2015-2018 metų Žaliakalnyje fiksuota 15 įvairaus pobūdžio gaisro atvejų. Remiantis turima informacija, dažniausiai gaisrai kilo šio mikrorajono A. Mackevičiaus, Savanorių pr., Tvirtovės al., Žeimenos ir S. Moniuškos gatvėse esančiuose apleistuose pastatuose.

Gaisrai įsiplieskė paeiliui

Gaisrų dažnumu statinius anksčiau įvardytose gatvėse lenkia S. Moniuškos gatvėje 3 esantis apleistas  vieno aukšto namas. Gaisrininkai darbavosi čia tris kartus: 2017 kovo 12 ir 2018 balandžio 6 bei 8 dienomis.

Viename iš dviejų šiųmečių gaisrų – atvira liepsna degant po pirmo gaisro likusioms pastato konstrukcijų dalims, viduje rastas ir benamis, kuris, tikėtina, buvo čia apsistojęs. Vyrui prireikė medikų pagalbos. Tačiau praėjus dviems dienoms, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovai vėl vyko minėtu adresu – šįkart gesinti liepsnojančių šiukšlių.

Liepsnų padariniai padės išspręsti problemą?

Pastatas anksčiau priklausė Kauno miesto savivaldybei ir atliko socialinio būsto funkciją. Tačiau nusprendus iškeldinti paskutiniuosius nuomininkus, nelaimingo atsitikimo metu namas užsidegė ir tapo netinkamas gyventi.

Portalo „Kas vyksta Kaune“ žiniomis, maždaug prieš dvejus metus statinys Moniuškos gatvėje 3 buvo padalintas į butus ir atiteko aštuoniems savininkams. Pernai jiems grąžintas ir žemės sklypas. Šiuo metu pastatas bei sklypas priklauso vienai šeimai ir asmeniui, gyvenančiam Ispanijoje. Tačiau esą būtent dėl jo turimos dalies apleisto medinio pastato likimas pakibo nežinioje.

„Kas vyksta Kaune“ šaltinių duomenimis, jei bus įrodyta, kad butų šioje, beveik 8 arus užimančioje teritorijoje, nėra, nes jie dėl kilusių gaisrų sudegė, atsiras galimybė apleistą namą nugriauti. Tačiau įrodyti faktui ir gauti leidimą namo griovimui reikalingos atsakingų institucijų pažymos.

Esą, jei bus pripažinta, kad pastatas S. Moniuškos gatvėje – sugadinas nepataisomai, nereikės laukti ir minėto Ispanijoje gyvenančio savininko sutikimo, nes jo turėtą turto dalį kaip ir kitas suniokojo liepsnos, palikdamos tik sklypo žemę.

„Siūlysime atlikti pastato ekspertizę arba griauti. Ką pasirinks savininkai – rekonstruoti ar griauti statinį, sunku nuspėti.“, – kalbėjo Žaliakalnio seniūnijos seniūnas Bronius Girdauskas.

Benamių pamėgtoje vietoje – kraują stingdantis radinys

Šiame apleistame pastate dažnai lankosi socialinės rizikos grupei priklausantys asmenys. Žaliakalnio seniūnijos seniūno turimomis žiniomis, iš namo per tam tikrą laikotarpį buvo išvežti 6 ar net 7 lavonai.

„Vieną negyvėlį radau ir pats. Kaip vėliau nustatė policija, per langą buvo įmestas iš kažkur atvežtas negyvos moters kūnas. Pamenu, tąkart, žiemą, pastebėjome sniege įspaustas pėdas. Pamanėme, jog kažkas vėl čia apsigyveno, tačiau aptikome minėtą kraupų radinį“, – pasakojo jis.

Pasak B. Girdausko, prieš ketverius metus apleisto namo savininkams už pastato nepriežiūrą buvo paskirtos baudos – po 1000 litų. Pastarieji baudas susimokėjo.

Žaliakalnio seniūnijos seniūno teigimu, dabartinė namo S. Moniuškos gatvėje savininkė negyvena Kauno mieste. Tačiau kiekvieną kartą pranešus apie netvarką esą darbininkai atvykdavo  užkalti statinio langų, vartų, kad viduje  nesilankytų benamiai. Tačiau tokios priemonės būdavo veiksmingos ne ilgam – asocialūs asmenys sugalvodavo būdų, kaip patekti į pastatą.

Tikisi geriausio

Dabartinė kritinė statinio būklė kelia pavojų ne tik aplinkai, bet ir gyventojams. Šalia yra gana didelio diametro vidutinio slėgio dujotėkis. Todėl bet kada vėl galinčio kilti gaisro pasekmės gali būti dar dramatiškesnės.

„Savaitės pradžioje esamiems savininkams išsiuntėme prašymą tvarkytis. Jei į jį nebus atsižvelgta, žemės sklypas Moniuškos gatvėje 3 bus įtrauktas į apleistų, neprižiūrimų sklypų sąrašą, nes tai – privati nuosavybė. Turto turėtojams tektų mokėti 4 proc. mokestį. Tačiau savininkė pažadėjo sutvarkyti viską taip, kad būtų gražu“, – sakė pašnekovas.

B. Girdauskas patvirtino, kad tuo atveju, jei namą bus nuspręsta griauti, savininkams nusprendus, žemės sklypas galės būti parduotas, nes yra privati nuosavybė. Jo teigimu, tikėtina, jog jau šį rudenį bus galima pasidžiaugti arba minėtoje Žaliakalnio vietoje šienaujamu žemės sklypu, arba stebėti naujus statybos darbus – gyvenamojo namo ar šiame rajone populiarių kelių butų kotedžų.

Portalo „Kas vyksta Kaune“ turimomis žiniomis, sklypu prestižinėje vietoje jau esą jau kurį laiką domisi ne tik kaimynai, bet ir kiti asmenys. Sulaukiama nemažai skambučių.

Pasak Kauno apskrities Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Prevencinės veiklos poskyrio vyriausiosios specialistės Džiugintos Vaitkevičienės,  nuo 2015 metų iki šios dienos apleistuose pastatuose Kaune, kilo 191 gaisras. Juose žuvo 3 žmonės, išgelbėta 5, traumuota 3.

„Dažniausia gaisrų priežastis – 139 atvejais – neatsargus žmogaus elgesys. Daugiausia tokius gaisrus sukelia besiglaudžiantys socialinės atskirties žmonės“, – sakė ji.

9 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Radikaliai po pertraukos pasikeitęs „Žalgiris“ iš Vitorijos parsiveža pergalę

„Tesla“ pasidalijo plėtros planais Kaune ir Lietuvoje

Ramučiai toliau nerimsta: pradėjus veikti jėgainei, po gyvenvietę plaikstosi šiukšlės

Eiguliuose partrenktas per perėją ėjęs žmogus

Ieškoma visą dėžę alaus kaip niekur nieko išsinešusi trijulė

Pyktį ant Kaune gyvenančios moters išlieti norėjęs vyras griebėsi benzino ir degtukų

Padėtas galutinis taškas K. Pūko seksualinio priekabiavimo byloje

Kauno pareigūnai ieško pasilinksminti nutarusios porelės

Nustebino keistai sutvarkyta Kauno marių pakrantė: įtariamas vietinis „tarzanas“

„Sodros“ duomenys parodė: sparčiausiai augo mažiausiai uždirbančiųjų pajamos