Fiksuoja skaitytojas: Lietuvos nacionalinis paukštis čia atskrido pirmą kartą

Skaitytojo nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

„Kas vyksta Kaune“ skaitytojas šeštadienį įamžino nekasdienį vaizdą – gandras, atrodo, ruošiasi sukti lizdą pačiame miesto centre. Anot vyro, šioje vietoje Lietuvos nacionaliniu paukščiu tituluojamą sparnuotį jis mato pirmą kartą.

Tradiciškai laikoma, kad Rytų Afrikoje peržiemoję baltieji gandrai į Lietuvą parskrenda kovo 25 d., tačiau tik dabar, orui smarkiau atšilus, šių aptakių paukščių matome vis daugiau.

O vienas, rodosi, nusprendė kurtis Senamiestyje, tiesiog virš Kauno stogų. „Pirmą kartą čia atskrido gandras ir atrodo, kad suka lizdą. Užfiksavau pro buto Smalininkų gatvėje langą“, – sakė nuotrauką atsiuntęs kaunietis.

Gandras nusitaikė į seną vijokliais apaugusį kaminą Puodžių gatvėje stovinčių Kauno kolegijos Medicinos fakulteto III rūmų kieme. Paklausus, ar netoliese yra pastebėjęs daugiau šių paukščių, pašnekovas tvirtino vidury miesto lizdą sukantį gandrą tikrai matantis pirmąkart. „Čia gyvenu jau keletą metų. Pirmą kartą atskrido“, – stebėjosi vyras.

Gandrai mėgsta kurtis aukštai, tačiau mieste sutinkami nedažnai / Skaitytojo nuotr.

Ir tikrai, nors gandras mėgsta žmogaus draugiją, Lietuvos ornitologų draugijos informacinės sistemos duomenimis, dažniau kuriasi arčiau gamtos – kaimiškose vietovėse ir nelabai intensyviai dirbamuose žemės ūkio plotuose.

Lizdus tankiai Lietuvą apgyvendinę raudonsnapiai suka senuose medžiuose arba ant pastatų, netgi elektros stulpų. Dažnai iškeldami specialias platformas buveinei pradžią duoda žmonės, o gandrai suneša lizdą iš šakų, šiaudų, velėnos ir kitų natūralių statybinių medžiagų.

Šie plėšrūs juodaskverniai minta smulkiais stuburiniais ir stambiais bestuburiais, nuo įvairių vabalų iki varliagyvių, roplių ir nedidelių žinduolių. Nors juodasis gandras įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą, baltajam grėsmės nėra – 2016 m. duomenimis, Lietuvoje peri apie 20 tūkst. gandrų porų.

Lietuvių folklore gerbiamas, sodybas globojantis, vaikus nešantis gandras, kaip rašoma Lietuvos ornitologų draugijos sistemoje, moksliniu požiūriu dar ir laikomas ekologiškos aplinkos indikatoriumi. Šie paukščiai kuriasi ten, kur žemės ūkis tausojamas, o aplinka sveika gyventi žmonėms – panašu, kad tokia vieta nuo šiol bus ir Kauno centras.

7 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Tai portalo „Kas vyksta Kaune“ skaitytojų inicijuota tema. Portalo „Kas vyksta Kaune“ redakcija neatsako už autorių mintis ir išsakomas idėjas, tačiau kviečia dalintis ir reikšti savo nuomonę.

Aktualiausia

Naujausios žinios

Naktį prie cirko Aleksote kilo gaisras: apdegė žmogus (video)

Kurioje miesto vietoje iškils kauniečių mylimos senbernarės Bitės skulptūra?

Prasmingų pokalbių erdvė Kaune: atvirai apie svarbiausias vertybes

Lapių sąvartyną ryja liepsnos: gaisrininkai su ugnimi kovoja ne vieną valandą

Sunkiau nei atrodė: Laisvės alėją bando šveisti jau trečią kartą

Kad Velykų stalas neapkarstų: priminė dažniausiai per maistą plintančias ligas

Su žinoma bendrove Kaune sukirtusi rankomis dėl „Mercedeso“, gavo nemaloniai nustebti

Kauno regiono įmonė turės grąžinti „Agrokoncernui“ šimtus tūkstančių eurų

V. Matijošaitis ir L. Stonkienė papasakojo apie savo meilės istoriją ir ateities planus

Fiksuoja kaunietis: Velykų parkavimo ypatumai miesto centre