Į Kauną grįžo prieš dešimtmetį Vilniui paskolinti tankai – Kas vyksta Kaune

Į Kauną grįžo prieš dešimtmetį Vilniui paskolinti tankai

DELFI, „Kas vyksta Kaune“ inf. 2018/03/28 17:05
R. Tenio nuotr.

Trečiadienį karinės technikos ekspoziciją Kauno VI forte papildė du pagrindiniai eksponatai – rusiški tankai T-55 ir T-72. Vytauto Didžiojo karo muziejui priklausančių vikšrinių mašinų, nuo 2008 m. laikytų Vilniuje, pervežimas metė nemenką inžinerinį iššūkį, o kartu partijomis grąžinama ir pusantro šimto kitų karinės technikos eksponatų.

Gaivina apleistus fortus ir miesto bendruomenę

Naujai kuriamo muziejaus padalinio ir didžiųjų jo eksponatų pristatyme dalyvavo Kauno miesto mero pavaduotojas Simonas Kairys, Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktorius plk. Kęstutis Kuršelis, karo istorikas prof. dr. Valdas Rakutis, Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus vedėjas Svaigedas Stoškus, Kauno tvirtovės VI forto įgulos vadas Aurimas Petrauskas bei Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.

„Tokia ekspozicija labai reikalinga tam, kam į kariuomenę pritrauktų žmones, linkusius į techniką. Norime, kad vaikai, pamatę tokius daiktus, pamatę, kaip jie atrodo, patys pagalvotų, kad nori tarnauti kariuomenėje. Manau, kad tuo ekspozicija yra pati svarbiausia. Kitas dalykas, kad ši ekspozicija atgaivino Kauno VI fortą.

Mes turime gana neblogos būklės VII ir IX fortus, tai dabar turėsime ir VI. Aš tuo labai džiaugiuosi ir tikiuosi, kad visi Kauno fortai žingsnis po žingsnio stos į rikiuotę ir tarnaus šių laikų gyvenimui. Kai fortai tušti ir apleisti, tai viskas atrodo labai prastai, bet kai yra ekspozicija, kai yra funkcija, kai yra žmonės, kai yra savanoriai ir verslas, tada turėsime Kauną, koks jis ir turi būti – truputį kariškas, truputį tautiškas, truputį lietuviškas, bet labai pozityvus ir jaunimui skirtas miestas“, – DELFI sakė V. Rakutis.

Vežė naktimis

Kaip pranešė Kauno savivaldybė, VI forte bus eksponuojami skirtingo kalibro ginklai, sunkioji artilerija, įvairaus tipo transporto priemonės, inžinerinė technika, šarvuočiai, kariniai kateriai, radiolokatoriai, ryšių bei navigacijos priemonės ir kiti eksponatai.

Įvairių gabaritų objektai partijomis iš Vilniaus gabenti padedant Lietuvos kariuomenės ir NATO šalių sąjungininkių kariams. Būtent tankai T-55 ir T-72 Kauną pasiekė didžiuliais vilkikais naktį iš pirmadienio į antradienį. Šiandien bus parvežti dar keli stambios karinės technikos eksponatai. Tokie logistikos darbai iš karių reikalauja didelių pastangų. Eksponatai gabenami naktimis siekiant išvengti transporto spūsčių. Be to, tenka pasitelkti inžinerijos žinias su įspūdingo dydžio technika manevruojant miestų gatvėmis.

Kaip skelbiama DELFI, tankas T-55 su kuru ir amunicija sveria 42 tonas. Šis modelis buvo sukurtas 1955 metais, o Kaune šiuo metu stovintis tankas pagamintas 1990 metais. Tuo tarpu būtent T-72 modelio tankai 1991 m. sausio 13-ąją šturmavo Vilniaus televizijos bokštą.

Abi mašinas Vytauto Didžiojo karo muziejui 2006 m. padovanojo Lenkijos gynybos ministerija. Jos buvo atgabentos veikiančios ir su ginkluote, tačiau pagal tarptautinius įsipareigojimus naudojamos tik kaip muziejiniai eksponatai. Iki 2008-ųjų tankai buvo saugomi Kaune, Panemunėje esančiame Lietuvos kariuomenės Taktinės ir logistinės paskirties transporto priemonių registrų centre, o po to išvežti į tuomet sostinės Olandų gatvėje įsikūrusį Karinės technikos skyriaus ekspoziciją.

Atsidarys po metų

Kauno miesto savivaldybės taryba perduoti VI fortą Vytauto Didžiojo karo muziejaus žinion sutiko šių metų vasarį. Apie galimybes čia perkelti karo technikos ekspoziciją kalbėta bemaž jau prieš ketvirtį amžiaus, tačiau derybos kaskart įstrigdavo. Pastaraisiais metais Kauno miesto savivaldybė ėmėsi iniciatyvos uoliau plėtoti šį projektą ir galiausiai išvien su Krašto apsaugos ministerija bei Vytauto Didžiojo karo muziejumi buvo prieita bendro sprendimo.

Forto teritorijoje jau kurį laiką vyksta aplinkos ir infrastruktūros tvarkymo darbai, kad erdvės būtų pilnavertiškai pritaikytos karinės technikos muziejaus veiklai: išpjauti menkaverčiai augalai, patiesti kelių pagrindai, įrengtas apšvietimas. Darbai dar nebaigti, tačiau VI fortas jau smarkiai pasikeitęs – planuojama, kad VI forto kompleksas duris lankytojams atvers po metų.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.